Споделена история от В чужбина

Виза за Сащ без работа.
Здравейте, може ли да се замине в Сащ с виза но без да работя? Казват че има само работни визи и ако искаш да следваш в университет. Казвам го, защото не работя а съм форекс тредър и си работя за себе си и просто искам да живея в нова среда. Също така кажете лесно ли се правят запознанства там?
Мъж на 21г.

Коментари

1.   Можеш да заминеш на туристическа виза B1/B2, но това е само в срок за около 90 дни (зависи изцяло от човекът, който ще ти одобри престоя на границата, не от тукашния консул). Тя може да се подновява, ако подновяването се одобри от USCIS. С такава обаче нито можеш законно да работиш при нужда, нито да добиеш някога гражданство, нито да си отвориш сметка в американска банка (за последното ще ти трябва Social Security Number).

Не е реално решение, тъй като няма никаква гаранция, че ще бъдеш одобряван постоянно. А и късмет ако имаш злополука. Нямам представа дали имаш достъп до здравни застраховки на една туристическа виза, така че ако се наложи да посетиш лекар за нещо по-сериозно от кашлица, късмет ти желая.

2.   Само една корекция, към предишното казано.

Престоят се одобрява от служителя на границата и е от 90 (минимумът) до 180 дни (максиумът).

B1/B2 виза е предназначена за бизнес и туризъм, можеш да "поживееш" няколко месеца - но дотам.

За по-продължително пребиваване ти трябва работна виза или зелена карта.

Вариантът ти остава 50/50 между Америка и друга държава, което също не е лошо.

По-лесно се случват запознаванията от колкото в Европа, това е сигурно.

Братан.

3.   За да заминеш легално за САЩ има няколко варианта.
С туристическа виза, но тя е за кратък период.
Със студентска виза или на бригада (тази виза също е за кратък срок).
С работна виза.
С виза за годеници, но имаш 3 месеца да се ожениш/омъжиш за американски гражданин.
И ако спечелиш Зелена карта.
Ти си реши, но за друг легален начин да идеш в САЩ не се сещам.

4.   Освен да сключиш фиктивен брак, ама трябв да живееш с нея, защото ще те проверяват внезапно и ще те питат неща от сорта с каква паста за зъби тя си ми е зъбите. Поне една позната така ми е разправяла, а тя е там по тази програма.

5.   На 21 няма въобще да му дадат туристическа виза са САЩ. Потенциален емигрант.

6.   От автора:Значи и на почивка ли не мога да отида?

7.   Глупости на търкалета... моята виза ми я дадоха за 2 минути, само казах, че искам да ходя в Калифорния и това беше.

Моята виза ми я дадоха буквално за 2 минути.
Попълваш си формата в сайта, плащаш си таксата, запазваш си "интервю", отиваш и ще видиш какво ще ти кажат.

Моята е за 10 години и мога да си ходя когато пожелая, естествено в сроковете.

Братан.

8.   номер 1 не е взел под внимание, че си FOREX трейдър, т.е. ти си един вид дигитален номад или поне можеш да бъдеш, т.е. можеш да живееш, където пожелаеш. Виж сайтове като nomadlist.com и reddit.com/r/digitalnomad
Това е и плюс на интервюто ти за виза, защото ще представиш доказателства, че имаш достатъчно доходи и с какво се занимаваш. Опитай само за туристическа виза, разбира се след като отпадне тази криза с Уханския вирус- сега никой няма да ти даде, защото само граждани и постоянно живущи могат да пътуват към САЩ.

# 1 споменава и за здравна застраховка- Задължително си направи такава- Worldnomads.com е теой приятел. Няма нужда от застраховка на лични вещи, само теб самия.

За запознанства- избери си хора от твоята сфера- ходи на конференции, Meetup (уебсайт) сбирки и прочие- виж уебсайтовете упоменати по-горе.
Виж и Канада като възможност. Аз бих живял в Колумбия или Чили страхотни страни и хора. И Уругвай може би, но не съм бил там.

9.   На мен ми стана интересно защо да не може да живееш в САЩ постоянно, ако искаш да правиш бизнес примерно. Трябва ли задължително да си студент, турист или с работна виза?

10.   №8 и Автора,

Може да се пътува до САЩ, ако не идвате от Шенген или някоя заразена държава като Иран. Такава информация има в сайта на МВнР. Уловката е само да намери правилната аеролиния, например Истанбул - Вашингтон с Turkish Airlines (не знам дали сега има полети обаче, моят наскоро се спря). Вариант е София-Букурещ-Истанбул-Вашингтон (или Ню Йорк, но не съветвам там да се ходи сега, криза е покрай COVID-19). Просто е ненужно трудно, не невъзможно. В момента полетите се спират внезапно и трябва здраво да се изръси човек, за да пътува в същия ден едва ли не.

Но подозирам, че не е толкова спешно местенето, може да се изчака. А и сега в САЩ е ад. Българите се оплакват какво е в България и как няма маски и спирт, в Мисури буквално няма и храна, както днеска за пореден път ми потвърдиха приятели там. От яйца и брашно до памук и тоалетна хартия, всичко се изкупува. Не се спазва никаква социална дистанция, опашките пред супермаркета са огромни (десетки метри), полицията забранява на купувачите да купуват повече от ограничения брой за някоя стока, а и се чуват все повече изстрели от цивилни. А и това не е най-засегнатият щат.

Може да се позвъни в посолството, да се провери какви визи биха се дали на човек, който де факто е self-employed. Туристическата винаги е опция, но може и да има други варианти. Сайтът на USCIS има по-подробна информация относно мигрирането в Америка. Но сега наистина не е моментът за заминаване, най-малкото защото мисля, че много от услугите към мигранти се спряха покрай вируса. Не е фатално, два време за планиране.

11.   От автора:Искам да замина след 3-4 години,не сега.