Споделена история от В чужбина

За Сливен, сливналиите, градския начин на живот и градоустройство на територията на град Сливен:)?
Добър ден, читатели живи и здрави да сте, предварително благодаря за вашите отзиви. :)

Така, по същество аз съм мъж на 27години с жена 27годишна и едно дете на 5месеца, от скоро сме истинско семейство с включен граждански брак и двамата сме родом от град Карнобат, но от както завършихме средното си образование в Карнобат(ученичка любов влюбихме се когато, бяхме в 11клас), заминахме в Германия и по конкретно в Берлин, в началото изобщо не знаехме немски език и работихме като общи работници, какво падне. След година успяхме да съберем пари за курс по немски език и така с течение на времето го научихме бих казал доста добре говоримо, а писмено средно ниво.
След още две години записахме и висше образование и го, завършихме с доста добри резултати специалността ни е "Медии и комуникации"(бакалавър), даже в момента и двамата работим като редактори в един местен вестник, но животът ни тук е много натоварен с ангажименти и отговорности!!!
Имаме само петима приятели, които, можем да наречем истински приятели, но и те са чужденци двама от Испания, един от Турция и двама от Южна Корея, само с тях успяхме да запазим добри контакти след университета, немците са много студенти и така не успяхме да се разпределим и да се чувстваме местни граждани, все още се чувстваме чужденци и вече изобщо не ни се стои в Берлин Германия!!!
Жената много и липсват родителите и близките си хора в Карнобат и моето семейство също ми липсва, затова решихме да се върнем в България, но Карнобат е много малък град и като цяло изобщо няма работа и няма какво да се прави.
Затова решихме да е някъде около Карнобат в Бургас изобщо не ни харесва, защото е голям град и ние искаме нещо по малко, а и миекането на бургазлии много ни дразни, направо едвам се издържаме, нищо лично просто там не е за нас, затова решихме да е Сливен никога не сме били там и изобщо не знам, какво да очакваме от местните хора...
Но е близо до Карнобат и ще можем да се виждаме семейства в Карнобат през уикенда!!!!
Сега много моля да ми отговорите какъв е животът в Сливен, за постоянно живеене, за отглеждане на дете и образование, кои училища са елитни има ли паркове и какви са местните хора сливналии???
В Германия сме събрали спестявания от 10 000евро от целия ни престой сме ги събирали тези пари, това са 20 000лв., ще изтеглим ипотечен кредит и ще си купим апартамент в Сливен, но кои квартал е перфектен, нямаме идея?
Само да не е в центъра, че ще има шумотевица сигурно.
Моля да ми отговорите на въпросите и да ми дадете подобно описание за живота в този град Сливен? !
Извинявам, се за грешките отдавна не съм писал на български език!!!
Лек и успешен ден и бъдете здрави!!! :)

Коментари

1.   Ами бихте могли да купите някакъв имот около града или някакъв малък апартамент извън центъра с тези пари. Иначе града има доста гимназии,детски градини,големи вериги магазини,може спокойно и без кола,което пак е плюс. Паркове бол, а да не забравяме и Карандила. Откъм заплати обаче не знам дали можете да намерите нещо над 800-1000 чисто. Може би езика ще ви е плюс, но не знам доколко се търси немски в Сливен. Не в лош град,спокоен е,хората са приятни, а и в сравнение с Бургас,където аз живея е винаги няколко градуса по - топло. Пазара е залят със стока, бабите идват от селата и продават домашна продукция евтино. Нощният живот не е много оживен, понеже няма студенти в града, не знам доколко търсите и това. Като цяло е подходящо за хора,които търсят спокойствие, а не толкова забавление.

2.   Щом търсите спокойствие мисля, че би ви харесало тук, но защо бягате от центъра? За мен най-добрият квартал за живеене в Сливен е точно центъра. ( Не главната улица, къщите или блоковете около '' Двата Аслана ''.) Относно училище 3-то ОУ '' Д-р Иван Селимински ''. Гимназиите като, че ли изпъкват езикова и природно-математическата.

3.   Първият въпрос е как ще се издържате. Почвайте да си търсите работа от сега в Сливен Он лайн интервюта и така. Когато имаш доход можеш да мислиш за устройване и кредити. Със заплати 700 лв. как си представяш да живеете и ипотека да плащате дори. Малко пари сте събрали в Германия. 10 000Евро са нищо. Помисли за 2 мини джоба за да натрепате малко повече пари оставащото време.

4.   Идеята супер, ама има един основен проблем и той е ниският стандарт на живот у нас. В провинцията особено нещата са много зле. Аз съм от Шумен, но разлика със Сливен и други подобни градове няма особено. Спокойно е, хубаво е, близки и приятели са до теб, ама като работиш за 800 лева и нямаш нищо настрани става много зле. Особено пък, ако вече си свикнал на друг стандарт. Мен лично и Карнобат много ми харесва, но като нямаш препитание това се изпарява. Не си мисли обаче, че у нас ще имаш много приятели. Аз лично имам двама-трима истински. Другите са просто познати, които ме търсят основно, ако имат зор или очакват някаква полза. Лично мое мнение е да си останете в Германия поне още 5 години. Тъкмо сте минали най-тежкото и започвате да берете плодовете на труда си.

5.   НЕ ПРАВЕТЕ ТАЗИ ГРЕШКА!!! Тъкмо преди 3 месеца, най-накрая избягах от този скапан град.Първото и най-важно там няма хубава работа, без връзки. Забрави да си намерите някаква интелектуална работа за повече от 600лв. Масово има работа за магазинери и в някой завод за 400лв. на 3 смени и работа по складове.Иначе не е лош град, но просто има много цигани и няма никаква работа. По-добре се насочете към някой голям град. Ако не ми вярваш, по-добре вземете една квартира за 2,3 месеца и вижте за какво става въпрос. Не си купувайте жилище и да се местите без да сте живяли, поне малко там. Повярвай ми хората се чудят как да се махнат от там.

6.   Благодаря, за всички отговори!!!
Решихме, че няма да се местим от Берлин Германия, в Сливен явно няма смисъл на този етап като се има предвид и пандемията от коронавируса, сигурно безработица е висока, а тука сме в платен отпуск два месеца, така, че мога да кажа, че май няма смисъл да сме в Сливен!!!
Автор!!!

7.   Ами, авторе, правилно сте решили. Като цяло в провинцията стандарта е много нисък. Изключения са единствено някои топли службички в държавна администрация, армия и полиция, но за там трябват сериозни връзки и атмосферата е супер токсична. Върнете ли се в Сливен, а и където и да било другаде в провинцията, тавана на заплатите ви ще бъде 800 лева, максимум 1 000, като това е добрия вариант. Има и доста по-лоши сценарии. Ако с тия доходи трябва и ипотека да плащаш, обречен си ти и семейството ти на мизерия за цял живот.

8.   Точно така, авторе!
Изчакай!
Бързата работа винаги е срам за майстора, нали знаеш? !
Успех!

9.   Номер 7, не че примерно в пловдив заплатите са по-високи. Същите са като в Сливен.

В София пък са високи, но жилищата и наемите струват няколко бели дроба на черния пазар.

10.   До 7/9

В Стара Загора са по-виски от тези в Сливен.

11.   Аз също се прибрах от чужбина преди 2 години и спечелих. Според мен с немски в Сливен лесно ще Ви вземат в хранителните вериги най-малко и спокойно ще взимате поне 1200лева. Имайте си в предвид, че 1200лева в Сливен дават стандарт наживот, който изисква поне 1600евро в Берлин. Вероятно може да започнете и като учители. Възможно е и да работите от вкъщи, дистанционно за софийска фирма с немски (предложенията изобилстват) за заплата не по-малка от 1800лева. Така че бих казал само ще спечелите от връщане в България и от живот в Сливен. Това е само финансовата страна, а като включим и социалния живот, няма място за сравнение. Сливен е много добро място за живеене и градът се развива.

14.   11 ти тоя цигански град го изкара по-хубав от Истанбул, Прага и Лисабон взети заедно бе! Я постави малко! Един град няма ли голяма река или море не е град.