Споделена история от В чужбина

България или чужбина?
Въпросът е ясен. Какво мислите? България - родината, където живеят семейството и приятелите ни, или чужбина - уредената цивилизация, където трудът се отплаща справедливо?

От много време мисля на тази тема, претеглям плюсове и минуси и сам за себе си не успявам да реша. Ще се радвам на обосновани отговори. :)

Коментари

1.   А за какви цели? Да учиш? Да работиш?

Аз съм в България, мъж на 32. Имам добра работа, прилични доходи, семейство, приятели. Доволен съм от живота честно казано. Ходил съм в чужбина по командировки и за туризъм - бил съм в САЩ, Англия, Испания, Китай. Испания най-много ми хареса като манталитет, но въпреки това пак знам, че ако отида там ще съм чужденец (въпреки гостоприемството). Гледам си моята градинка.

2.   Чужбина естествено, що за въпрос. Все едно да питаш Жигулата или Бентлито е по-хубаво.

3.   Айде стига с тея коментари "все ще си чужденец" зависи от човека, ако се интегрираш добре, няма да има никакво значение че си от чужбина....

4.   По-добре да си чужденец в чужбина отколкото в собствената си страна. И без това се държим едни с други по-зле отколкото чужденците.

5.   Тука е родината, но тука е и всеобщото слабоумие.
Парите не са важни при такива избори. Важна е преди всичко средата.

6.   От автора: специално моята цел е да уча, но не питам за конкретния мой случай в момента, а какво мислите по въпроса като цяло. Въпросът ми е провокиран от зачестилите случаи на много млади и интелигентни хора, решили да останат в България

7.   Каква чужбина???? България е най-хубавата страна за живеене! Имаме си всичко! Ходи в чужбина да береш ягоди...

8.   Номер 7, ако написаното от теб е ирония, е много добра :D

9.   Ако парите са по-важни от щастието и социалния ти живот значи чужбина ...

10.   Номер 7
ХАХАХАХАХАХАХА.
Имате едни 600 лева заплати и едни кредити за изплащане.
Тоя стереотип , че всеки , който излезе навън бере ягоди много ми харесва.
Щре кажеш , че хората са студени, живеем по 10 човека в къща и времето е гадно, нали?
Само в България има слънце, другаде не огравя , и туй то!

11.   Първо всяка чужбина е различна. Второ в България освен да работиш в кол център, финанси или ИТ реално няма много опции. Докараха селското ни стопанство до едно нищо и само мутри са в него.

12.   Щом си млад човек-по-добре чужбина. Ще видиш свят, друга култура, спечелиш повече пари и имаш време да решиш да останеш ли или да не върнеш. България няма да избяга.

13.   България или чужбина?
Защо не и двете авторе.
В чужбина съм от няколко години, но по всяко време мога да се прибера в България.
Не виждам защо двете неща трябва да се противопоставят. Не виждам нищо лошо един млад човек да се "поскита" в някоя друга страна. Да поработи, да учи, да види свят както се вика.
- От чисто практична и битова гледна точка, изкарват се по-добри и бързи пари. Можеш за една година да си заделиш пари, да си върнеш кредита, да си купиш кола или да инвестираш нещо. Много хора правят така.
Аз лично за 5 години в чужбина съм събрал пари почти колкото за едно жилище, и то без да се лишавам. Защо да тегля кредит от мутренските БГ банки и да го изплащам 20 години.
- От по така житейско философска гледна точка, виждаш свят. Виждаш как е устроена друга държава, други закони и култури. Пътуваш, запознаваш се с нови хора, учиш език, обогатяваш се.
Например миналата седмица бях на едно събиране, разговарях с двама индиеца, един финландец и един швед. Говорихме си за история, политика, за социални и подобни неща. Ако седиш все в България, кога ще се запознаеш с хора от другия край на света, кога ще разговаряш с тях, кога ще научиш нещо ново от тях.
Благодарение на работата си в чужбина попътувах малко. Бях в Испания, Франция, Португалия, видях нови неща, посетих музеи и забележителности. Всичко това с не много висока заплата, дори 2 години бях на минимална такава.
На който му се пътува да пътува, особено когато човек е млад а граници няма, нека види и Запада и Изтока, да попие най-доброто и да го пренесе в България.
Когато японците са се отворили към Запада, са казали следното нещо:
Японски дух, Западна технология.
Защо ние не бъдем същите. Защо трябва да сме в двете крайности.

14.   До 7
Да, България е готина държава, но заплатите са ниски, политическата атмосфера е отвратителна, съседните ни държави непрекъснато ни прават мръсно, здравеопазването е ужасно, пътищата са гадни, а от поведението на някои хора можеш да страдаш цял живот заради една постъпка, която е траела по-малко от секунда.
П. С. Живея в България и не мисля да се местя. :Р

15.   Следвам в чужбина. Не први моята грешка, особено щом се чудиш. Нещата не са такива каквито ги описват. От родината по хубаво няма!

16.   Малко червейче и неговия баща-старият червей, разговарят:
- Тате, тате! Какво е това синьото над нас, бе, татееее?
- Това е небето, татьовото! Там живеят птиците, пчеличките, мушичките, пеперудките...
- Тате, тате! Ами това тъмно синьото, там по-надолу, какво е?
- Това, мило мое детенце, е морето. Там живеят рибките, рачетата, делфинчетата...
- Татеее! А това зеленото около нас какво е, бе, тате?
- Това, съкровище мое, е трева. Там живеят мравчиците, паячетата, пасат крави и овчици... Това е раят!
- Ми..., ние какво правим в тези лайна, бе, татееее?
- Родина, миличко, Родина! Ние тук си живеем!!!

17.   15, като побачкаш в България за 500-1000 лв, ще ти мине много бързо.

18.   За кои страни говориш?

19.   Ако Румен Радев и БСП вземат властта бягай от България през глава.

20.   Чужбина със сигурност.
(където и да е)

23.   Най-много ме кефят тези клишета, как винаги ще си останеш чужденец или пък там ще береш ягоди. А, какво ще кажете вместо да си очен лекар за жълти стотинки в България да си такъв в Германия или САЩ или пък вместо да си счетоводител в България да си такъв пак в една нормална развита страна, където освен това има закони, които се спазват и животът ти е уреден както искаш?
Аз в Канада имах колежка от Хасково, която ми се оплака, че в София се чувствала като чужденка. Хилели се на мекия й акцент, наричали я селянка. В Канада никой не й се хили на българския акцент, с който говори английски, омъжена е за канадец и на празници винаги са с роднините на канадеца, а иначе, не, не брахме ягоди заедно, а работихме в канадската федерална администрация. Е, кажете сега, къде тази хасковска девойка е по-дискриминирана, в София или в Отава?!
И авторе, бъди по-конкретен, такава страна чужбина няма. Това е много общо. Едно е да си в САЩ или Канада, друго е в Испания или Финландия, а съвсем друго е в Китай, Украйна или Южна Африка, но всичко това е чужбина. За мен си струва да идеш да живееш в страна, която е по-богата и уредена от България, а в Украйна, Колумбия или Виетнам не си струва, примерно. Струва си също да идеш в чужбина с добра професия или да учиш на място, както аз направих, и вече с местно образование да направиш кариера, създадеш семейство и т.н. Тогава няма да се оплакваш колко много те дискриминирали и колко ти е тежка и нископлатена работата. Или пък, че си самотен. Как да съм самотен с жена и две деца и колеги и приятели, с които излизаме?! Но, ако отидеш на 45 години в Испания като оставиш семейството си в България, за да работиш на полето или в свинеферма, за да издържаш сина в гимназията и дъщерята първа година студентка, ми да, гадно е, тежко е, всеки ден дълги разговори по телефона и вайкане колко е гадна чужбината и как не те броят като човек. И това не са хипотетични примери, говорил съм с хора с подобни съдби на разни летища и наистина са ми споделяли такива истории. И даже ми е било интересно колко различен поглед и съдби могат да имат двама българи на една и съща възраст дори, които живеят в един и същ германски, американски или испански град. Но, единият от тях работи като инженер, счетоводител, интериорен дизайнер, а другият примерно шофьор, строител или градинар. И това е нормално. Затова човек трябва да има ясни цели и да прави всичко навреме.

24.   И аз си задавах този въпрос, накрая реших да е чужбина, всички говорят как парите са много, растат по дърветата :) и реално е така, дойдох в Нидерландия, първата ми работа беше да затварям кашони с цветя :) около 600 евро на седмица, според зависи колко часа имаш... през два часа имаш почивка, 15/20/30 минути, безплатни напитки, събота се заплаща 150%, неделя 200%, като цяло не усещаш работата, аз дори се забавлявах ако трябва да бъда честен :) няколко месеца бях така, нови дрехи през седмица, ресторанти, барове и пари все остават. Покрай корона вируса започнах да работя по десетина дена на месец и това ми е напълно достатъчно за да се издържам, по щастлив не мисля че съм бил през целия си живот... но :) винаги има едно "но", в България е много по-спокойно, няма закони, на работа можеш да висиш на телефона по цял ден, като цяло можеш да правиш каквото искаш когато поискаш :) Ако за теб е достатъчно да вадиш пари колкото да имаш за сметки и храна и евентуално да се поглезиш веднъж в годината с някоя едноседмична почивка си стой в България, ако искаш да не мислиш за пари, да си щастлив и да имаш шанс за развитие иди в чужбина. Основно наблягам на парите понеже много хора си нямат и на представа какво е чувството да не мислиш кога ти идва следващата заплата, да не си разпределяш последните 100 лв за да имаш достатъчно до края на месеца, да си купиш ония обувки дето супер много са ти харесали ама струват половин българска заплата... да имаш нормално заплащане за труда ти, човешко отношение и условия на труд. В България бих се върнал само за да се забавлявам за месец два, но никога не бих работил отново в тази държава!

25.   До #23: Написаното от теб ми харесва, но с едно изключение.

На какво се основава твоето мнение за Колумбия?

Колумбия не си струва? Не е това, което аз видях там. Прекрасна страна и хора. Има си своите проблеми, но бих живял там.
П.П. Аз също съм експат, но в друга държава.

26.   " в България е много по-спокойно, няма закони"

Абе всичко хубаво, ама това малко...

А и нещо друго да добавя - не е такъв ташак да си смениш работата. Аз лично сменям порз 12 месеца, понякога по-малко. Средно, хората на моята възраст, с диплома, сменяли работа на 9 месеца. Преди това 2 години се бъхтах на едно място за 5% увеличение. Сега през една година взимам по 15-20% спрямо миналата. В България, немаше да стане тоя номер.

27.   Кви събирния бе номер 13?! При вас корона няма ли? От 16.03 стоя затворена вкъщи (в Германия) в хоумофис. Побърках се вече.