Споделена история от В чужбина

Българско образование в Щатите?
Здравейте, въпроса ми е следния
Може ли човек да се развива в САЩ, ако тук има диплома за ИТ сферата или бизнес администрацията, или ще трябва да се учи на ново там?
Ако е възможно може ли информация как стоят нещата със здравните осигуровки и спестовните фондове?
Не смятам да се "бутам" в скъпи щати, за момента съм избрал Западна Вирджиния или Мисисипи.

Коментари

1.   В ИТ сферата се гледа не толкова дипломата, а уменията и проектите по които си работил в твоята предишна работа. Работил съм като helpdesk без никаква диплома (в старт-ъп компании), но работих за приятел, който ме постави на позицията. Открих много неща за себе си, които не знаех, че притежавам. Вече не съм в тази област, но момчето, което обучавах за мой заместник, работи в друга компания в момента и е много доволен. Не го попитах дали е взел тапия.
Здравни осигуровки- когато бъдеш нает като работник (на W2 в данъчен термин) те включват към програмата на работодателя- добра или лоша- в зависимост от сделката, която той (фирмата) е сключил със застрахователната компания. Ако си контрактор (1099 данъчен термин), тогава се само-осигуряваш. В този случай те съветвам да избереш план с висок примиум, за да не плащаш висока месечна вноска. Имай впредвид, че САЩ е с ниво на страните от третия свят в системата на здравното осигуряване (не качеството, а паричната страна). Обамакеър се опита да промени това, но само бедните и хронично болните намазаха от това.
Първата ти работа, когато пристигнеш (зелена карта, работна виза) е да си вземеш Номер на Социална Осигуровка (Social Security Number)- това е едно картонче с 9 цифри- пази го много добре и внимавай на кого даваш/предоставяш тези цифри. С това можеш да си отвориш банкова сметка- чекова и/или спестовна. По закон не си задължен да даваш номера (SSN) на банката, но тя няма да те вземе като клиент ако не го направиш. По-нататък, проучи въпроса с кредит юниъните- парите ти са по-добре там! Препоръчвам ти още онлайн банки като Charles Schwab, както и да инвестираш в Индекс Фондове с ниска оперативна такса (напр. VTSAX на Vanguard, C. Schwab също има подобни). Ако работодателя ти предлага 401K за пенсия, то се възползвай; иначе RothIRA или Тraditional IRA е твоя най-добър избор.
Имай впредвид, че някои щати не облагат личния доход с щатски данък- Аляска, Уайоминг, Флорида, Тексас и др. - плащаш само Федерален данък върху дохода.
Харесват ми планините и природата на З. Вирджиния. От Мисисипи нямам определено мнение- само съм преминавал транзитно. Чикаго (област Кук), Ню Джърси, Кънектикът и Калифорния са в много трудно финансово положение. Бъди мобилен- в плюс е при промяна на трудовия пазар.

Reddit(dot)com има много инфо за това, което те интересува.
Потърси и следните имена на Гугъл (или DuckDuckGo):
MrMoneyMustache
JL Collins
F. I. R. E. Movement

https://www. kiplinger. com/slideshow/taxes/T054-S001-10-most-tax-friendly-states-in-the-u-s-2019/index. html

Успех!

2.   още едно нещо- на блога на Jordan Harbinger има безплатен курс как да изграждаме мрежа от социални връзки- горещо ти го препоръчвам. Неговият подкаст също си заслужава много.

Godspeed, bruv!

3.   Бизнес администрацията - забрави я.
Това ИТ какво е? Зависи от зависи. Ако си гуруто на съвеременните технологии, ама можеш със затворени очи да правиш хвърчащи дрончета, които изкарват пари на компанията, то никой няма да му пука, ако ще да си само с втори клас, грозен, дебел, нисък и плешив :)