Споделена история от В чужбина

Искам да ходя сезонен работник в чужбина.
Здравейте. Аз съм момче на 18 години и сега ше бъда 12-ти клас. Вече няма да има мама носи, тати меси, а ше трябва да са издържам сам. Мисля като за начало да отида сезонен работник в чужбина. Да бера нещо, ягоди, портокали, броколи или каквото и да е. Берял съм рози за един ден, забелязах, че като ги хванеш се разпадат, така че каквото и да бера все ще съм съгласен. Мисля след 12-ти клас да заминавам. Ако може бих заминал веднага след матурите. Не съм решил дали ле следвам, а и да реша следването може да почака. Като за начало си мислех да отида за 2-3 месеца, но накрая реши, че може и до края на 2021-ва. Няма какво да ме задържа тука, няма да следвам веднага, нямам приятелка, нямам работа, какво ше правя тогава? Нямам намерение да се местя да живея в друга държава. Просто ше отида да поработя и ше си дойда. После може пак да отида. Не съм се насочил към емиграция или нещо. Отивам, работя, връщам се, после пак. Не знам нито къде ще откда, нито какво ще бера. Мисля да се насоча към Великобритания, Норвегия, Германия, Испания, Португалия или Франция. Мислех и за Италия или Гърция, но там май не дават много пари. Ше хода да работя само в една държава за сезона, няма да бъда няколко месеца в една, после в друга. На другия сезон може и да сменя мястото. Мисля ако реша в коя държава да ходя да науча малко и от местния език, защото само с английски, малко трудно. Нашите ме подкрепят в това начинание. Но проблема е, че никой от моето семейство никога не е ходил сезонен работник в чужбина. Брата на един приятел ходи в Норвегия. Когато и да замине все е на време. Седи там по половин година, връща се с по 15 хиляди лева. Бере броколи. И циганки от селото на баба ми са ходели в чужбина за по половин година и се връщали с 20 000 лева, но дали е вярно или не не мога да кажа. Няма да работя това като постоянна работа. Просто докато съм още млад и докато не си осигуря живота. Майка ми ми казва, че ше е добре да си направя осигуровки там и като ходя по 6 месеца, по 6 месеца и с времето да се натрупат 10 години стаж от там и да взимам хубава пенсия след време. Не знам дали ще стане, а и аз не съм сигурен дали ше ходя само в една държава. Чувал съм и че по тоя работи било голяма мизерия. Спали хората в мръсни общежития, понякога даже ги лъжели и ги вземали да работвт на ангария без да плащат. Чувал съм такива истории само от Великобритания, така че съм малко скептично настроен за там. А и може и вероятно ще затегнат сериозно мерките срещу българи и румънци и май няма да мога да отида да работа там. Притеснява ме и дали ше може да се излиза извън тези общежития, защото ако съм затворен толкова време на едно място просто ще лудна. Въпросите ми към вас са към коя държава да се насоча, как да се запиша, дали ще имам осигурено общежитие или ше трябва да си плащам квартирата, може ли да се излиза извън тези общежития или през цялото време ше съм като бивол, само за лятото ли да отида или до края на годината, как да се пазя да не ме изиграят, защото наистина ми е много важно и заслужава ли си въобще да отивам сезонен работник? Ще съм ви много благодарен ако ми обясните поне някои неща.

Коментари

1.   Ами потърси форуми на българи в чужбина. От тях се научава доста. Насочи се към коя държава искаш и към коя агенция и е добре да знаеш малко чужд език. Виж, примерно, Северна Ирландия щом знаеш английски. Пусни на търсачка форуми на българи в чужбина и чети. Тук също има раздел 'Чужбина' потърси и тук.

2.   Според мен не ти трябва да ходиш да береш ягоди или малини. Да, изкарват се пари, но работата е гадна и мизерна, хората са злобни и глуповати. Ти си много малък и по-добре ще е ако научиш език и следваш нещо там и се опиташ да си намериш някоя по-квалифицирана работа и се устроиш там. Дори и да не ти харесва и се върнеш в България, поне ще имаш някакъв опит, а по полетата няма какво да научиш дори и елементарен език. Парите се изкарват от сезонна работа, но и се харчат и накрая пак ще си без пари, но и с празна глава.

3.   Аз съм в Англия от над 5 години и първите ми работи бяха във ферми за бране на череши и ябълки.
Живях в камп с каравани. Даже в първият камп в който бях, нямаше вода в караваната, и всички се къпахме в общи бани.
В мъжката баня имаше 6 душа и срам- несрам, влизаш гол и гледаш други голи задници. Все едно си в казарма.
Сега, след толкова много години, мисля, че има подобрения все пак. Но добре че навреме се отървах от тия ферми.
Работата е тегава, ако си на ягоди може да си прецакаш кръста.
По принцип има и "високи ягоди", които са на парапет на нивото на пъпа.
По принцип зависи къде ще попаднеш. Някои ферми са добри, не те овикват, не те закачат, но има някои места, които са ад.
Повечето хора там- българи, румънци и поляци са простовати. По цял ден ще слушаш кой кого ебал и тн. А вечерите ще се наливат с бира и уиски.
Ако искаш всекидневно да ти спада IQ-то, отивай по фермите.
По-добрите варианти е да си по градовете. Да си намериш някаква работа като delivery, или да започнеш в някой пакхаус-пакетажен цех.
Последното същото съм го работил две-три години. Можеш да станеш шофьор на мотокар или количкар, или да бачкаш на някоя машина, ако знаеш език и си сравнително умен, можеш дори и контрол на качеството да станеш.
Познавах много хора на твоите години, които се задоволяваха с брането по фермите.
Правиха няколко месеца хилядарките и после ги харчеха в БГ. Ако нямаш някакви цели и прочие, става.