Споделена история от В чужбина

САЩ
Здравейте искам да знам как протичат нещата със зелените карти за заминаване в САЩ все още нямам толкова голяма представа как става точно с визите. Чувала съм че трябва задължително някой да те поеме там и да имаш от тук осигурена работа там. Как се протича интервюто? какви въпроси задават? на английски ли е ? Моля някой който знае да бъде така добър и да ми обясни :)

Коментари

1.   Въпреки че и аз се интересувам от DV (diversity visa), или т.н. "Зелена Карта", мисля , че е по-добре някоя фирма да ти подготви документите за лотарията. А такива типични български глупости от сорта на "да ме поеме някой" и "да имам работа'' не мисля, че са уместни. Мен в UK никой не ме "пое", но пък какво значи да ме поеме? Да ми слага храната в устата ли, да работи вместо мен ли...не знам. Спечели зелената карта, събери 10-15к долара и си потърси квартира през нета, става лесно. За работа специално съм говорил с американец през city-data форума на САЩ и ми каза, че дори и да е graduate job ,сиреч излизаш от добро уни (тук всяко българско го махаме), та дори и образованието ти да е от Англия, Холандия, Дания, Германия и т.н., американският работодател трябва първо да не може да си намери американец, или човек, който е на място, или ти трябва да си с много стабилен background и на американския работодател да му излиза в пъти по-евтино да вземе теб (което е възможно). Но като цяло, ако става дума за обикновена работа, става за 22 секунди, отваряш нета и пишеш "jobs near me" (като кацнеш) и си 6 точки. То в UK работа винаги има, та какво остава за най-добре развитата и най-силната икономика в света. УСПЕХ!

ДС,21

2.   Спечели ли зелена карта или само си фантазираш?

3.   Спечели зелена карта и след това прави сметки защото шансовете за това са нищожни, всякакъв вид работни визи за временно пребиваване са трудни за намиране и загуба на време освен ако не си търсен специалист за който компании са готови да инвестират пари и време.
Номер 1 говори на изуст без да има представа за какво иде реч. Кандидатстването за зелена карта се прави самостоятелно, сложно е колкото да си направиш акаунт във Facebook. “Поемането” тук не са “ български глупости”, а спонсорство От което нямаш нужда ако декларираш, че имаш пари. 10-20к стигат, но има варианти не един емигрант е дошъл сам без пари в САЩ просто като дойдеш тук добрия английски език, амбицията, желанието за работа, и една прилична сума пари за старт са фактори, но всичко губи смисъл ако нямаш документи.

4.   Опитах се да намеря информация, но не ми стана ясно дали тази година ще има лотария за зелена карта?

Не съм автора.

5.   Ако спечелиш най-добре тогава му мисли. За тази лотария кандидатстват милиони души от целият свят. Шанса да се спечели е подобен на шанса на паричното тото.

Ако си с професия иначе която им е в недостиг мажеш да заминеш чрез различни визи (евентуално).

За визи провери прявителственият сайт. От там ти трябва информация. Тук нищо не е лигитимно.

6.   Зелена карта и виза са доста различни неща.

Зелената карта е документ, с който се установяваш като траен жител в САЩ. Това не е нещо, което просто се получава или кандидатства. Може да се получи чрез лотария, но това не е надежден начин. Първо, защото шансовете са малки. Второ, защото зависи от политиката на конкретното правителство - Тръмп например не иска да съществува такава лотария. Мои познати така си чакат от няколко години.

Зелена карта можеш да получиш или чрез брак за американски гражданин (гражданин, не траен жител), или чрез работодател. За първото трябва да сключиш законен брак с американски гражданин (законно значи да не излъжеш, че отиваш само за малко, а да се бракуваш в престоя), което изисква да подадете документи за виза К1 (най-често), да минете процедурите, платите разходите, докажете, че сте легитимна двойка и тогава получаваш тази виза, даваща право законно да се бракувате и да получиш зелена карта.

Чрез работодател трябва да те приеме американска фирма или работодател, който да те спонсорира за работна виза, често се ползва Н1В. За тази ти трябва поне бакалавър като висше образование и съответно да работиш нещо, което да привлече вниманието на такъв работодател. Плащаш си процедуриtе за тази виза и ако после успееш да покажеш на работодателя ти, че си достатъчно компетентна като кадър, то може и да успееш да го убедиш да те спонсорира и за зелена карта. Това е дълъг процес също, няма да пиша такива есета.

Има и други поводи за зелена карта, но не си бежанец или дете/сестра на някой, сключващ брак с американски гражданин.

Виза можеш да получиш, зависи какво искаш. Туристическа се получава лесно - плаща се сума към американското посолство, попълва се документ с лични данни (наеми си агенция за това, по-лесно и бързо е), назначава ти се дата за интервю, явяваш се