Споделена история от В чужбина

Скандинавия или Германия: Къде се печели повече?
Четох една блогърка - анериканка, живееща в Норвегия. Работи като касиерка в супермаркет, а пътува из Европа и света постоянно. В един коментар в блога й някой беше писал, че в Германия било немислимо с такава работа и то почасово да пътува, а с Норвежка заплата може. Вярно ли е това? А как е в Швеция и Финландия?

Коментари

1.   Норвегия е най-скъпата страна за живеене в Eвропа. Стандартът им е в облаците. Нямам идея колко взима една касиерка, но ми е странно как можеш да си плащаш всички високи сметки и стоки и пак да ти остават, но може и да може.

Братан.

2.   Ти вярваш ли им на тия влогъри, блогъри и други кукувци? Касиерка, която обикаля света? Тая бело ли шмърка? Хахах-хахаха. Ти знаеш ли, че най-евтиният /прост/ сандвич в Норвегия е около 13 евро?

3.   Заглавието е като: Балканите или България?

4.   За Скандинавските страни не знам, но аз работя в Англия- в малък град, без много разходи.
До преди 2 години бях на минимална заплата там- работа в склад, нищо особено.
Та въпреки минималната заплата си позволявах 5-6 дневни почивки до дестинации като Испания (както и островите ѝ), Португалия, Холандия и Австрия. Едни колеги пък ходиха до Мароко и Египет.
Миналото лято ходих пак до Испания за 5 дни, което ми струваше около 350 паунда за 5 нощувки. Самолетни билети, ал инклузив, всичко включено.
Това не е съвсем "обикаляне на света" но с една нормална заплата от там, можеш да си почиваш из европейските държави, че и до някоя по-екзотична да отскочиш.
Но пак казвам- Живея в малък град, нямам деца и не пращам пари в България. Всичко, което печеля си е за мен.

6.   3 имах предвид Скандинавия или Германия.
Моля админ да го смени. Благодаря!

7.   Ако разгледаш, защо имат за пътуване, отговора е лишения. Дори в бг да работиш, като касиерка в хипермаркет и се лишаваш така, пак ще можеш да пътуваш.
Норвежката касиерка за да може да й остават пари за екскурзии никога не си купува сандвич навън, готви си у дома и то от промо стоки, замразени зеленчуци и т.н. Ако в България се лишиш от кафета и заведения, и се храниш главно с промоции, ако пестиш от всички удоволствия, на всеки два месеца ще можеш да ходиш на 5 дневно пътуване с нискотарифен полет.
Човек сам решава кое е негов приоритет и насочва усилията си на там. Българите харчим повече пари по заведения и кафенета, обиколих много държави, в България има най много кафенета и кръчми на глава от населението, на всеки 400 души население има по 1бр заведение, където можеш да пиинеш или да хапнеш, тези заведения продължават да работят следователно са на печалба. Харчим и за горива и притежание на автомобили, огледай се има ли град в бг, в който да нямат проблем с паркирането, пред всяко жилище има паркирани по 2-3 автомобила, ако им сметнеш само гражданските и данък автомобил, ето ти по една екскурзия годишно.
Докато работих в чужбина за две години, жена ми беше в България и пресметнала, че сме спестили 20 хил лева, само заради това, че не сме посещавали заведения и не сме купували готова храна /пица, сандвич/. Тя без мен не ходила на заведения, аз в чужбина не ходих. Представи си колко екскурзии са 10 хил евро!

8.   Те хората и без цент пътуват. Зависи как си представяш пътуването. Има хостели за по 5евро, ама спиш с непознати, има сайтове, където хората си споделят жилищата безплатно, има споделени пътувания, има автостоп.
Тази мадама най вероятно е студентка на общежитие, няма сметки, не ходи по ол-инклузиви, избира страни с нисък стандарт, купува си билети от рано и така. Аз като бях в Германия постоянно имаше супер евтини билети за Мароко, 19 евро двупосочен полет, през 3 дни, гледах хотелчета по 10евро нощувката, със закуска, много нисък стандарт имат, ама нямах компания.

9.   4, забрави да споменеш, че 350 ги правиш за 3 дни. Без зор - за седмица. Затова я обичам тази страна, а и не само.

ДС,21

10.   Стига с тия блогъри, влогъри. Колко да пътува с 30 дни отпуск годишно, та и блог да има. Гледаме някакви измислени герои, допринасящи нищо за обществото с огромни доходи. Ти как мислиш, че става ей така отиваш някъде просто без работа и покрив над главата ти имаш розов живот и пътуваш. В Германия германците масово много пътуват, как става това. Моята колежка беше в Майорка с дните не от отпуск а от допълнително натрупаните часове, плюс има събирания на дни от четвъртък до неделя, като е празник, за касиерките не важи, събота така и така работят.

11.   При положение, че един касиер в повечето им вериги взима по 40 лева на час, както и доста повече, ако работи неделни, нощни и празнични смени, не е изобщо за чудене. Те смени ги работят основно временно наети от бюрата по труда или студенти. Имам приятелка, която така беше, докато учеше - изкара едни 3000 лева след таксите, 1000 лева от стипендия, 750 за някакво жилище, дето майка ѝ и баща ѝ са я записали преди 15 години, следователно излиза 2 пъти по-евтино, още 1000 лева за храна, транспорт и телефон и останалото са свободни средства за дрехи, алкохол, трева и каквото ѝ скимне. Не се притесява особено много, защото мама и тате винаги може да помогнат, а ако има зор - хваща се да бачка по-често. Един път ми каза, че изхарчила повече пари за екскурзия в София, отколкото да отиде да види баба си, дето живее в другия край на Дания. Говорим за хора, дето на по 19 години, имат по 2000 лева свободни средства и то докато учат. Трябват ти пари? Хвани се и работи едновременно с ученето (става, само да не учиш медицина) и ще можеш да си позволиш в Барселона, в Бали, Тайланд... Общо взето, това е.

А за парите - ами зависи, пич. В Дания и Норвегия, ще изкарваш повече, ако работиш като продавач, готвач, шофьор и учител. В Швеция, ще колкото в Германия.
Обаче, ако си лекар, финансист, архитект и подобни, ще ти е по-добре в Германия. Не просто, че са по-малки данъците, а и това, че докато една компания предлага 200 места в Дания, то в Германия имат 2000, а заплатите за топ кадрите, са винаги по-високи.

12.   Откога авторите могат да променят заглавието? Защото много добре си спомням какво беше старото заглавие? Скандинавия или Финландия

13.   В блога изглежда по един начин, а реалността е съвсем друга. Така че прави си сметката...

14.   Много я хвалят тази Германия но нито кухнята кухня, нито природа имат. Голяма гъчканица почти като в Холандия. Предпочитам Скандинавия във всичко повече от тъпата Германия освен че е скъпо да я посетиш дори.

15.   В Германия ми прави впечатление, че дори в малките градчета е пълно с мюсулмани, докато в Швеция май извън големите градове са си повече бели хора-християни. Тероризъм е имало дори в малки немски градчета като Ансбах, а в аналогично малко градче в Швеция или Финландия няма такива неща. Живях под наем с арабка от Ирак и им знам манталитета и порядките и не бих искал да имам вземане-даване с такива.

16.   Кои са по-свестни като хора - скандинавците или немците? В Германия знам, че съседи се издават за всичко - ако карашс чужди номера баба Немкиня ще те обади на властите. Така ли е и в Скандинавия?

17.   номер 11 да сравяваш заплатите на продавач, готвач, шофьор с учител е доста нелепо. Явно и хабер си нямаш колко получават учителите в Германия, особено
гимназиалните - в пъти повече от продавачките.

18.   7. 20 хил ги изкарвам за 3г работа, значи много пари имате за нашите стандарти, щом честите от заведения. Ние почти не излизаме, но в нашия град кафето е левче. На ресторанти рядко ходим, щото мъжа мине иска. То 20хиляди даже са повече от на двамата годишните и заплати.

20.   "В Германия знам, че съседи се издават за всичко - ако карашс чужди номера баба Немкиня ще те обади на властите. "

Бабата ще да е някакъв детектив, който броди сред колите, за да провери номерата, да ги сравни, дали отговарят с колите и собствениците им, защото има свободен достъп до имената, ЕГН-тата, имотния регистър, както и цялта база от данни с номерата на колите....

Не, няма да се обади, ако не знае. Ама ти какво очакваш - да караш крадена кола, да те знаят и да си мълчат? Утре, ще си мълчат, когато паднеш по стълбите или когато видят крадци, да излизат от къщата ти.

22.   До 17

За Германия, може да е нелепо, ама за Дания не е.
Един учител взима към 7880 лева, но топ зплатите им стигат до 12300 лв. В Германия някъде 6300-400 взимат с малкото опит, а тези с многото, рядко минават 8500 лв..
Един продавач, ако е на 40 часов работен ден, споконо ще вземе 6500-7000 лв, а може да доближи и 10 000, ако ре реши, да блъска основно по празници, нощни смени и прочие.
Шофьорите на автобуси и таксита, взима подобни заплати.
Заплатите на много от професиите са доста близки.

23.   До 22, тези заплати, които цитирате бруто или нето са?

24.   23, не съм 22, но от мен да знаеш заплатите в чужбина почти винаги се обявяват бруто. Най-малкото, защото там данъчната система е сложна и едно и също бруто за различните хора е различно нето. Ако обявиш нето би било подвеждащо, защото това нето за теб може да е различно. За да няма недоразумения се обявява бруто, а вече всеки сам може горе-долу си сметне нетото за него конкретно.

Иначе цифрите на 22 звучат космически. Обаче има едно голямо НО. Първо, че той ги обявава бруто. Примерно даскал взимал 7880 лв, обаче това са чисто ок. 5000 лв, от които плащаш наем за боксониера в Копенхаген 2600, т.е. половината ти заплата.

И де факто оставаш с 2400 лв за живеене. От там нататък имаш 130 лв за транспорт. Ако пушиш, кутия цигари ти е 12 лв. Сиренето ти е 22 лв/кг. Малкия хляб ти е 5 лв. Кило домати 7 лв. А ако имаш кола, на година ти трябват поне 4000 лв само за застраховки, прегледи и данъци. Ако пък влезеш и в сервиз, те отрязват през кръста.

25.   До 24

Говорим за сам човек, нали?

2600 лв е може да намариш тристаен апартамент на изплащане. Тогава, в зависимост от лихвата, нетната ти заплата, може да се качи от 5100 на 5700, защото има закон, който ти опрощава таксите, за лихви на жилищни и други заеми. Сега - защо сам човек ще живее в тристаен апартамент, че и то в Копенхаген, си остава мистерия.
Остават ти 3100 лева.
Транспорта ти, ще е 150 лева.
Храната ти, че е 650 лева.
Сметките ти, за телефон и прочие, ще са 300 лева.

В Копенхаген, кола не ти трябва, особено, ако си сам. Магазините са на макс през 200 метра. Но да речем, че живееш в Копенхаген и пътуваш работата ти е на 25 километра на ден, без удобен транспорт. Ами не е толкова лошо - в края на година, можеш да очакваш едни 3200-300 лева компенсация. Като сметнеш, че няма да ползваш и градски, сиреч спестяваш едни 1800 лева, е ти ги 5000 лева, за да се справиш. Има застраховка за 500 лева, ама с уловката, че се покриват основно чужди щети, а таксите, ще са ти ниски - около 1500 лева, ако си вземеш кола с 1.2 двигател. Останалото, може да заделяш за гориво и "ремонти", но повечето хора са със 6-7 годишни лизинги и всякакви ремонти и прочие се поемат от автодилърите. Това е, ако имаш нужда от кола. Но тогава можеш да искаш и по-високо заплащане ... или просот да си смениш работата.

И тук ти оставата 2000 лева месечно. Не са "много", ама не са и чак толкова малко. Ако я закъсаш, винаги има помощи, за жилище, за сметки, за издръжка, за нова работа, здравеопазването е безплатно - няма да видиш, хора да молят за 200 000 лева, за да спасят децата си. Няма вариант, да останеш бездомик и да ровиш в коша на стари години. Много хора не го осъзнават, но липсата на този стрес, прави животът доста по-лек. Е да, все някой говири за цената на алкохола и цигарите, ама то си има причина, да са високи - когато са били ниски, не са се спирали.

Идва въпросът - какво искаш и очакваш от живота? Да сравним със софийски учител:
В София, даскал с 1100 лева, ще остане с 850. Тристайният му апартамент, ще му дръпне поне 550 лева, храната му ще е поне 200 лева, сметките ще са му поне 150 лева, трабспорта му, може да е само 50 лева. Надявам се, да не пуши. Даскал в София, остава с минус 100 лева. Ако иска, нека си ги харчи за цигари и прочие. И да не забравяме, че учителите, допреди 2 години, масово взимаха по 850-900 лева заплати. Всеки учител, ще ти каже, какъв гърч е било.

Но да се върнем в Дания - Сам учител, има жилище, което се изплаща, няма задължения, платил е сметките, купил е хранта и има 2000 лева на месец. Това изобщо не е толкова лошо. Ако имаш зор - излез извън Копенхаген. Ще спестиш доооста средваства. Ако си партньор с подобни доходи и създадете семейство - ами познавам подобна двойка с дете и според съпругът, остават 21-22 000 крони на месец, след всичи разходи. Това са 5500-5700 лева на месец. Да, по-скъпо е, ама за какво са ти толкова пари, честно? Екскурзии, джаджи, забавления - стигат! И остават много. Половината ми авери, са някакви, дето мама и тате на по 18-20 години са им платили първоначалната вноска за апартамента, както и заема за 2-3 години напред, защото са спестявали, без да се стискат. Не че нещо, но аз планувам, да направя същото за своите деца.
А иначе - ако целта е парите, нека не звуча грубо, но традиционно, учителската професия никога не е била високоплатена. Ей ти лекари, финансисти, програмисти, адвокати, ръководители, банкери, тесни специалисти и прочие. Ако искаш да живееш на брега на морето, да караш Порше и да обикаляш скъпите нощни клубове, да има опции, но повечето хора, определено не вярват, че това ще ги направи щастливи. Огромни къщи, яхти, златни часовници - буааааах! Това са неща, за хора които отчаяно се опитват, да ДОКАЖАТ, колко успешни и вървежни са.

26.   25, Като цяло съм съгласен с теб. Само за тристайния апартамент не ми се вярва. Живея във Франкфурт и едно студио в самия град ти е 1000 евро топъл наем. Дори и да имаш пари, няма квартири и не можеш да намериш дори за 1000, но това е друг въпрос. А в него могат да живеят максимум двама. Не че няма за 500 в селата, ама са на 70 км от града и се пътува доста до работа в сутрешния трафик, а ако нямаш служебна кола излиза дебел пътя, защото с градския се пътува още повече. Да не говорим, че студиото не ми е много комфортно, защото е тип боксониера и всичко ти е в една стая. Там спиш, там ядеш, там ебеш, всичко там. Само сереш в отделна тоалетна. Дори общежитията са по 850 евро за студио. В Копенхаген съм чувал, че наемите са по-високи.

27.   До 26

Говоря за изплащане. Излиза по-евтино. Ако си на 70 км, ви аги можеш, да се преместиш.

28.   27, и на изплащане да е. Във Франкфурт един двустаен ти почва от половин млн, а тези, които си заслужават са 600-700 к. За 240 мес. това ти е 2,5 к плюс лихви. Демек 3 к. Айде ако си купиш в селата, има за 300, ама пак са си 1500 вноска, което си е една заплата горе-долу. За път и данъци отделно.

29.   До 27

"... и на изплашане да е."

С поне 15-20% по-евтино ти излиза. Хал хабер си няма за Франкфурт, дори не мога, да го посоча на картата. Обаче знам цените в Копенхаген. Сега плащам по 8000 кр, демек 2100 лв. за тристаен, взет 2016-а. В моемнта, наема на тайтв е около 11 500 датски крони, но на изплащане ще е около 9500 кр. Казвам, че всели здравомислещ си взима жилоше на изплащане, защото е по-евтино, става все по-евтино, а и изкарваш някой лев отгоре, дажи и след 3 години само, да продадеш. Даже и да ти е трудно, след 4-5 години, като се вдигнат заплатите, става лесно. Бащата на бившата се хвалеше, как смектките за тока, водата и телефона общо били повече от вноската за лятната им къща.

Въпрос - 1500, ако е в евро, не е ли много ниска заплата за Германия, дори и нетна?

30.   Шведите или Немците са по-груби и агресивни? Визирам това:

“ Нещо което много ме дразнеше в Холандия е как всеки ти напомня за правилата (законите), а те самите не ги спазват. Пример: разхождаме се в парка с кучето на каишка. Имаше знак който според мен значи, че каишката е задължителна. Пет човека се изредиха да ми кажат, че там кучетата били забранени. Не ме подразни факта, че ми го казаха това, а по-скоро отношението и тона с който го направиха. Друго, като кажех на някой Холандец, че съм Българин и едва ли не изпадаха в нервна криза, нищо че бях поканен в тяхната шибана държава да работя защото специалисти като мен там са кът. В САЩ на никой не му пука от каде си, защото всички са дошли от някъде.”

31.   Номер 22 - стига лъга хората. Или нянаш понятие от заплатите в Германия, или ти е кеф да заблуждаваш хората. Професията ми е такава, че имам контакт с хора от най-различни професии. Къде според теб да ги направи продавачът тези часове нощем или в неделя, след като магазините са затворени. Ако имаш предвид бензиностанциите, там са на минимална - 9 евро и нещо. Е да, ако работи 620 часа в месеца може и да ги направи. А даскалът в Германия се радва на уважение и високи доходи - след 10 години стаж взема 6.500 евро. Аз не съм даскал, а доцент на свободна практика и моите доходи са само мечта за посочените от теб професии. Друг въпрос е, че 90 % от продавачите са на непълно работно време. Скоро гледах предаване за скандалните трудови договори на Н&М, и някои супермаркети.

32.   От 29

А и говорим за много ниска учителска заплата. До няколко години позицията му ще се повиши. Отделно, ако учителят има нужда от повече пари, доста често има други дейносоти, които може да извършва за училището, ако бюджета го позволява и да изкара някоя крона отгоре. Така че, спрямо нашите учители, изобщо не е им е зле в скандинавия. Знам, защото имам богата база за сравнение.

33.   До 31

НЕ ЛЪЖА ХИРАТА, БЕ!!!!!Как смее?! Как смееш да ме обвиняваш в лъжа!
Говоря ти за Дания, а не за Гермамния. Нали това ти казвам - да си ниско платебите работници в Германия е по-зле от тези в Дания. Кактоо и това, че няма особена разлитите в Дания. . 9 евро!!! Леле майко! Това е смешна и жалка заплта, на фона на немските цени. На ласата в Макдоналлдса всят по еквивалента на 18-9 евро и то дневната смяна, през делничните дни. Ако учителите взимат толкова в Германия - да са живи издрави. В Дания най-много съм чувал 42000 крони основна 12000 за нещо като нашите лекторски, но блъска по цял ден, въпросната жема. За частните гимназии и на идея си нямам. Но 60 000 крони хич не е малко за Дания , oбаче е някакво тотално изключение и честно казано, не знам защо тая жена се бшъска тошкова на тея години. От това, което съм виждал, учотел в Германия рядко монава 420ч евро, като оановно получават между около 3500 средно, но все пак не съм правил задълбочен анализ.

Та това беше отговора на темата - Дания е по-добре за по-ниско заплатените позиции, в това число и учителските. Ако искаш кариера в нещо друго, което е по-добре заплатено, като финанси, търговия, софтуерно инженерство, мениджмънт, медицина, фармацевтика и други - не е чак толкова добър вариант спрямо Германия. Много датски лекари работят в Германия. Имам познати, дето се юръщят на юесечен бонус под 7000 евро в инвестици8нна банка в Германия. В Дания такива неща са почти немислими.

34.   А къде е по-добре за хора на изкуството - Германия или Скандинавия? Чух че в Швеция държавата плаща по проекти на 2100 творзи годишно само за да работят това в което са добри. Тук в България с моите умения в изкуствата съм принуден да работя в кол център. Не се интересувам от финанси, търговия, софтуерно инженерство, мениджмънт, медицина, фармацевтика и други подобни, може би малко от медицината но на 32 ми е късно да я уча, евентуално хомеопатия ако се търси. Къде ще е по-добре - Германия или Скандинавия? Чух, че в Мюнхен например лятото имат доста често температури над 25 градуса, но затова пък било по-облачно, а в Стокхолм лятото било по-слънчево, но рядко ставало над 20, което ми е по-добре.

35.   В Германия русите хора били само 25 процента, а в Скандинавия са над 50. Лошото че и в Скандинавия има Айшета и Хасановци, но там е студено да просиш по улицата и предпочитат Германия.

36.   Все пак е жена - не знаеш кой плаща сметката накрая. Норвегия има газ колкото Саудитска Арабия нефт - така че стандартът идва оттам. Може да пътува някак с доходите си, стига да има кой да плаща другите разходи. Макар че може да й излиза по-евтино докато е на екскурзия отколкото да си живее у тях.

38.   Напълно е вярно, от собствен опит мога да го потвърдя. Въпреки че работя и уча, тази година се очертава поне 5 държави да посетя (без България).