Споделена история от В чужбина

Истанбул
Здравейте. Имам въпрос. Обмислям заминаване за Истанбул. Тук взимам по 470 лв., гадно и гнусно е, роднините си не желая да ги коментирам по никакъв начин. "Баща ми" винаги ме е мразил, сега чака някакво дете от друга жена, по-млада, разбира се. "Майка ми" ми втълпява цял живот да си мълча, да се натискам, където съм, за да съм "добре", да бъда с пораженчески бедняшко мислене. Сега с това дете и наследство няма да вземем със сестра ми. Прецакаха ме с 60 000 лв., 120 000 трябваше да бъдат разпределени между нас със сестра ми, покойният ми дядо така беше казал. Както и да е, халал да са й. Лозе имаше дядо, остави го на мен, ходех с него да му помагам и съм наясно с нещата. Хубаво място, голямо и поддържано. Отивам един ден, излиза някакъв мъж - бил го купил преди 4 месеца! Като питах баба си - 3000 лв. й трябвали, нейно си било, смрънка и си тръгнах. Та след всичките тези неща реших да се насоча към Истанбул. Въпросът ми е как е там, лесно ли се намира работа? Моите впечатления като цяло са, че са гостоприемни. Това е вторият по големина град в света, 20 млн., ясно е, че е много относително, но с тези мащаби би трябвало да има и работа. Все пак има микробуси, мотокари (имам свидетелство за мотокар), бусчета, които трябва да се карат, строежи, на които трябва да бъдат закарани материали, заведения... Изискват ли се някакви документи за работа и регистрация, освен паспортът? Ще се радвам, ако някой даде насоки.

Коментари

1.   Работа сигурно има в толкова голям град, но заплатите в повечето браншове не са особено високи. Общо взето и заплатите, и цените са горе-долу като в България. Иначе хората са дружелюбни, но е и голяма лудница и не е за всеки. От кварталите до центъра се стига за 2 часа и много хора минават това разстояние 2 пъти дневно и са щастливи, ако успеят да поспят 5-6 ч през нощта, защото рядко им се случва.

2.   Истанбул е едва на 14 м. в света.....образовай се....

3.   Не ти препоръчвам точно сега да отиваш да работиш в Истанбул. Не че няма да си намериш работа. Но сега турската лира е много обезценена Заплата от 2500 турски лири означава да живееш с големи икономии. Направи си сметката много добре. Попитай тези които ходят на пазар в Одрин да ти кажат какво казват самите турци за живота си в момента

4.   Много ще е трудно да те насочим без да даваш някакви насоки, не знаем дали владееш език, в каква област си се специализирал.
В Истанбул като те усетят че си чужденец ще гледат да те прецакат (е, има и положителни примери, да не генерализираме, но все пак бъди нащрек). Ако не си женен няма да можеш да си намериш квартира, повечето местни не се доверяват на ергени. В консервативни квартали (като Фатих) трябва да внимаваш "да не обидиш обичаи или религия". В Истанбул по време на петкратната молитва се чува призивът на мюезина, затова рано сутрин ще те събужда езанът - и тя идва буквално отвсякъде.

7.   Иначе - турски. Не съм религиозен, не се интересувам от такива неща. Това за ергените що пък, какъв е проблемът? Аз съм с много положителни впечатления от турците, дружелюбни са. Имам свидетелство за мотокар, но не знам дали да му правя превод, или ще трябва да се явявам на изпит там.

8.   Ако искаш пари отиди в Западна Европа на работа - Германия примерно. Къде се забутваш в Турция? Те са в рецесия, лирата се обезцени, Турция води война в Сирия и Либия.

10.   8 но в Германия има твърде много българи и бг роми. Съответно ни знаят мурафетите и ни смятат за втора категория хора.