Споделена история от В чужбина

Живот в чужбина!!!
Здравейте, на всички.

Имам въпрос относно хората живеещи в САЩ, обмислям в бъдеще да живеят за постоянно в САЩ като градове съм се спрял на Лос Анджелис, Маями, Сан Франциско или Ню Йорк!!!
Тези градове са по като за мен, имали хора живеещи в един от тези разкошни града?
Как е живота интересуваме всичко!!!
В момента съм студент и уча Маркетинг!!!
Обмислям да работя Маркетинг.
Момче на 20г.

П. С. Знам два езика английски език и испански език!!!!
Обмислям да уча турски език, в бъдещето!!!
Може би и португалски език също!!!
Това е плана за сега!!!

Коментари

1.   Как точно ще заминеш? Трябва или на бригада, което ще е временно, или да спечелиш зелена карта, което си е чиста лотария и късмет. Останалите варианти не са никак лесни. А и за да заминеш за постоянно, ти трябва сериоза сума пари. Самолетен билет и поне за 3 мес. да имаш какво да харчиш, докато си оправиш документи, намериш работа и вземеш първа заплата. А това са скъпи градове с високи наеми, освен ако не искаш да си в някое гето. Трябва и предплата, депозит и т.н.

2.   НЕ! Лос Анджелис е ОТВРАТ! В момента има ЕМИГРАЦИЯ от Лос Анджелис! Има хора, дето се изхождат на улиците.
Сан Франциско не е особено по-добре. Освен, че е ОЩЕ по-скъпо има цели олометри, покрити с палтки в които живеят бездомници.
Калифорния е МНОГО зле в момента. Масово технологичните компании я напускат, масово работещите хора се махат от там, а политиците са неспособни.

Моят съвет - търси образование и стаж. НЕ заминавай на голо. Ако можеш да намери програма за обмен на студенти, то започвай да търсиш стаж там. Ще ти е трудно, но това е най-лесния начин. Другото е, че трябва да си наясно с това що за животно е маркетинга там, където е го практикуваш, какво се изисква, кой и как го изисква и как се "влиза".

3.   До 2 коментар

Откъде знаете, че положението в тези мегаполиси е толкова зле?
В САЩ ли живеете?
Лос Анджелис, винаги е бил град мечта.

4.   До 3

Може би до 90-те години. За 2019 има над 690 000 души напуснали щата:

https://www.sfgate.com/expensive-san-francisco/article/move-california-where-to-go-cheap-states-best-14811246.php

Огромена част от населението ПЛАНУВАТ напускане:

https://www.cnbc.com/2019/02/12/growing-number-of-californians-considering-moving-from-state-survey.html

Протестите в САЩ прерастнаха в тотално беззаконие, хаус и обири, а полицията не напави НИЩО. И това в скъпи квартали, където хората са плащали огромни такси:

https://www.youtube.com/watch?v=MzSyTwODslE

Като заговорихме за квртали - цената на жилищата се е покачла с УЖАСЯВАЩО много:

https://calmatters.org/california-divide/2020/12/real-estate-climb-pandemic/

Ще кажеш, че основно поскъпват в т.нар. "Bay Area", но познай къде ще е работата за един маркетингов специалист.

А таксите ще съсипят бизнеса:

https://www.bizjournals.com/sanfrancisco/news/2020/12/10/california-s-latest-effort-to-raise-taxes-on-the-w.html

Знаеш ли какво означава това? Че работата ще намалее сериозно, защото ВЕЧЕ масово се изнасят бизнсеси. Пробвай кариера в маркетинга в местност, в която всеки втори бизнес гледа към вратата и мисли да си ходи.

Ако бях получил шанса през 2015-а, щях да отлетя дирекнто към Калифорния, но за B1 визите се иска бакалавърска степен на образование. Когато получих възможността за преместване, през 2018-а, цените в Сан Франциско бяха ... 2500 долара, НА МЕСЕЦ, за ЛЕГЛО в малка стаичка. Старбъкс е евтината опция, всичко останало е ужасно скъпо. Кел файда, че правиш 125 000 долра на година, като след таксите и намеа за стаичката, оставаш с $55 000, от които още поне 6-7000 ще заминат за кола и разходи всяка година. Оставаш с $48 000 в една от най-скъпите местности в света. Кафе лате за 9 долара! ДЕВЕТ ДОЛАРА! Освен ако не живееш като скот, пари няма да видиш.
И сега знаеш ли какво чувам от познати и колеги, които се преместиха там - улици осеяни с човешки екскременти, спринцовки, пияни бездомници, магазини перманенто затворени, не само заради COVID, ами заради това, че ги трошиха и обираха, докато на полицията и беше наредено да седи и гледа.
И за всички,д ето като деца са гледали Californication и Silicon Valey - тези сериали не са раклама, а критика на Калифорния, на ценностите ѝ, както и на моралните вреди. На 45 години, няма да си като Ханк Муди, а ще си като Чарлс Буковски.

О и нещо интересно - ако отидеш на екскурзия, но група бездмници се настанят у вас - ЧЕСТИТО! Само казват, че имте "устен договор" и познай. Не можеш да ги изгониш! Ако са наематели, които просот отказват да плащата и да си тръгнат - също! Ако го направиш със сила, ще лежиш в затвора, а тях ще ги настанят отново. Ако решиш да си живееш в жилището, онези може да се оплачат от теб и да те съдят за тормоз. Може да мине една година и съдът още да не е разгледал делото ти. Така Калифорния се опитва, да си ограничи проблема с бездомниците. Над 60000 са само по улиците на града мечта - Лос Анджелис! Град в който ти казват, че има "бели" и "черни" училища, а някои българи ти казват, че е опасно да минаваш сам отнакъде.

Забавно е за посещение, но не за живот. Ако си турист е супер! Ако живееш там - не толкова.
След 10 години, ще е още по-зле. Това се отнася много за теб, ако тепърва правиш планове да се местиш след време, че да се установяваш и развиваш там. Просот ти казвам, за да си наясно, че картинката ХИЧ не от розовите.

5.   В този сайт

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=United States&country2=United States&city1=San Francisco, CA&city2=Chicago, IL

пише следното за средните цени на наемите

Rent Per Month
San Francisco, CA Chicago, IL
Apartment (1 bedroom) in City Centre 3,378.43 $ 1,891.02 $
Apartment (1 bedroom) Outside of Centre 2,758.29 $ 1,277.91 $
Apartment (3 bedrooms) in City Centre 6,349.81 $ 3,540.26 $
Apartment (3 bedrooms) Outside of Centre 4,542.59 $ 2,183.69 $

С две думи наемите са два път по-високи в СФ в сравнение с чикаго.

6.   Авторът тогава остава Маями или Ню Йорк.

7.   Добре, че имаше достатъчно удивителни, нямаше да схвана иначе.

Изброените градове са сред най-скъпите в САЩ. Искаш пример? Ню Йорк, стек от 6 евтини бири и кутия цигари: 30 долара. В големите градове (и в популярните щати) нещата са скъпи. Скъпи са, дори и за американски заплати. Не знам защо българите живеят с илюзията, че веднъж в САЩ ще станат богати изведнъж. Нещата тук са си абсолютно толкова жестоки и нечестни, колкото и в България. Разликата е, че тук пазарът на труда е по-развит и можеш да пътуваш по-лесно. В България поне имаш европейски закони, които гарантират поне някои права (тук нямаш гарантирана евтина здравна застраховка, няма дори гаранция за почивни дни).

Безкрайни есета за живота няма да пиша, питай конкретно. Живота не е толкова различен, колкото другаде. Изкарваш повече, искат навсякъде повече. Няма безплатен обяд.

8.   До 7

Какви са заплатите в маркетинговите отделни на международните компании?
В Маями или Лос Анджелис?
Плюсовете и минусите в живота в САЩ страната на Неограничените възможности!!!

9.   До №8 (автора, предполагам),

Зависи от позицията. Начално ниво маркетинг в Маями (indeed.com, американският jobs.bg) ти дава средно 34,181$ годишно (преди таксите), което не е много (Маями е скъп град). За мениджърски позиции пак варира - различните сайтове дават различни отчети, почващи от 40,000 чак до 140,000 (пак навярно преди таксите).

За ЛА, началните са средно 76,745$, начална позиция (indeed.com); според други сайтове варира от 55,000 до 210,000 годишно. Имаш Google, имаш сайта на Bureau of labor statistics, сам можеш да провериш.

Страната на неограничените възможности има немалко ораничения. Ще кажа първо плюсовете.

Огромен пазар на труда. От неквалифициран до академичен, труови позиции има много. Различните щати предлагат различни места за живеене - от леда в Чикаго до пустинята в Аризона; от малки селца до мегаполиси. Природните забележителности са безброй (Йелоустоун, Ниагара, Големия каньон), а паметниците са всякакви - Ръшмор, индиански руини, всякакви работи. Америка е огромна, всякакви хора я обитават. Поне българския манталитет го няма, далеч не съм срещал толкова мрънкане по тези места. Хората по-лесно се запознават, по-разкрепостени са, няма толков табута. Не знам маркетинг какво точно правят, но тук пак ще има повече възможности от България (моя позната с маркетинг още не може да си намери работа в София). Това са нещата, които ми правят впечатление.

Минусите... не са малко. Образованието е незаслужено скъпо. Мисли нивото на НБУ, но 20 или 30 пъти по-скъпо. Мнозинството американци живеят в дълг само от студентските заеми, заеми които не можеш (освен ако не станеш инвалид) да банкрутираш. Голям пазар, но и голяма надпревара. За разлика от ЕС, тук гаранция за почивни дни няма, зависи до голяма степен от фирмата. Здравните услуги са плашещо скъпи, наша позната насъбра над половин милион в дълг заради няколко месеца в болница. Тя работеше за здравен застраховател и сама признава, че системата е нарочно зловеща, за да тъпче хората. Местата с добри заплати са и местата с големи разноски. Съседът ми е живял в любимото ти Маями, 1,600$ е само наемът на двустаен апартамент (преди години, сега ще е по-зле). Живял е и в Ню Йорк, пак същата песен. Големите градове са такива, особено ЛА.

Сам си правиш избора. За да дойдеш най-лесно в САЩ, вероятно ще трябва да запишеш магистратура някъде в Америка. Тогава обаче, като средния американец, ще потънеш в дълг. Решавай си.

10.   Иди в Калифорния. Или в Тексас - щом знаеш испански - ще ти бъде полезен. Но търси легален начин, нелегално не идвай - няма да ти хареса.

Аз живея в предградията на Лос Анжелис. И не бих живял другаде. Глупостите от рода на това, че хората и бизнесите бягат през глава дори не заслужават коментар.
Бездомни има навсякъде - нормално е в щатите с топъл климат да са повече. Но ти няма да живееш на skid row. В предградията едва ли ще видиш бездомен. Средната класа в Калифорния живее в предградията.
Като гледаш цени не ги сравнявай с тези в България. Естествено тук са по-високи, но качеството на живот е в пъти по-високо отколкото в България.

11.   До 10

С какво ще ти е полезен испанкси в Тексас? Ще работиш в някой център за интеграция ли, какво?