Споделена история от В чужбина

Аок в Германия
Здравейте. Имам нужда от съвет. Прекарах 5 години в Германия, като самоосигуряваща се (Gewerbe). На скоро ми се наложи да се прибера инцидентно в България, заради болни родители, прекратявайки дейност. За съжаление малко преди това ми се натрупаха неплатени АОК осигуровки. Въпросът ми е какво могат да предприемат срещу мен докато съм в България? Или ще си търсят дължимото само когато се върна в Германия? Моля ако някой има информация, помагайте!

Коментари

1.   Не подценавайте задълженията в Германия, натрупват се и няма прошка. Отидите на разговор, розсржмете ги и си платете дължимото. Факт е, че ако дължите нещо успяват дори българските адрес да ви намерят и изпратят каквото искат.

2.   Плати си осигуровките за месеците които си прекарала в България в НОИ, и занеси документа в Германив ,трябва да ти ги щурнират.Мисля че се казваше формуляр А21 но питай пак.

3.   Здравей,

ако решат да те търсят ще те намерят, защото сме в Европа и между полицията и институциите има споготби. Друг е въпроса, че в корона времената не вярвам някой да си направи труда да хаби ресурс да те търси и така нататък. Преди короната също не търсеха длъжници. Ако си идваш в Германия ще имаш много задължения и Mahnung, ще те дадат на съдия изпълнител. (Gerichtsvollzieher). Ако ти трябва документ от АОК няма да го получиш докато не си изплатиш всичко. Принципно е било хубаво да си изплатиш всичко и така да заминеш, за да си чист някой ден ако се върнеш.
Помисли за разплащане на вноски, защото и това е вариант. Може да им пращаш по 50 Евро докато всичко се покрие. Да знаеш, че не си единствения със задължения. Помисли си добре. Успех.

4.   Благодаря на всички за коментарите и съветите! Не съм чувала да са търсили някой в България заради АОК, но говорим за частни лица. Моята ситуация е малко по сложна с това Гевербе. Изглежда е много относително.
Благодаря отново за информацията.
Автора

5.   Да разбирам ли, че смяташ да зачеркнеш Германия завинаги в бъдещето заради някакви пари? Едва ли са 50-100 хиляди евро.

6.   До номер 5 от автора:
Става дума за 5 000, а не за 50 000. Но все пак в момента е непосилна сума за мен.

7.   Свекърва ми работи като самоосигуряваща се в Германия и помня, че се беше забатачила с плащането на осигуровки и така се връщаше няколко пъти в България за по няколко месеца. През това време и пращаха не малко писма на българския адрес през различен период от време. Не мога да ти дам компетентна информация какво трябва да направиш, но със сигурност ще ти намерят бг адреса и ще те тормозят с писма какви суми дължиш.

8.   Плати в България осигуровките със задна дата за периода, за който не си плащала в Германия. Има стандартен формуляр от НОИ, с който после да докажеш пред немската здравна каса, че са плащани през този период осигуровки тук и съответно ще ти ги заличат там. На мен ми се налага няколко пъти в годината да правя обратното с такова удостоверение от немската каса, за да не се водя, че дължа здравни вноски в България.
Не разчитай, че няма да те открият в България. Дори да не получаваш писмата, това не те оневинява, нито ще попречи да продължат да се трупат дългове. В някакъв момент ще те осъдят и ще поискат съдействие от властите тук - тогава вече няма криене.

9.   8 Формуляра е Е 104. Не се превежда и легализира. В неговият случай той има натрупани вече задължения, които държи, а не просто да плати в България и да представи формуляра в Германия.