Споделена история от В чужбина

10 дневна карантина след връщане от Англия в България
Здравейте,на 27ми ще се прибера в България и трябва да стоя под десет дневна карантина.Преди да се прибера удома искам да видя приятелят ми и ще остана там за 2 дни,той живее в София,а аз в друг град в провинцията.Въпросът ми е към хора които са се върнали от чужбина в България,идвали ли са на вратата да ви проверяват?На летището ще ми правят антигенен тест и ще ми дадат документ там мога ли да напиша 2 адреса?Знам,че ако не го спазвам глобата е 5000 лв,дори повече.Също ми казаха,че проверяват първите 2-3 дни,след това не,това вярно ли е?Моля да коментират хора с опит.

Коментари

1.   Пишеш само 1 адрес и идва полиция да те проверява. Мен ме провериха на 5-тия и 13-тия ден. А на 14-тия вечерта точно след като ми свърши карантината излязох навън и веднага ми звъннаха да ме питат какво правя навън. :) Да, естествено, че няма да го признаят, но всъщност следят локацията на телефоните, така че ако все пак решиш да излизаш, задължително без телефон.
Няма как да пишеш 2 адреса, защото това е карантина, тоест стоиш затворена сама на една локация, за да не разнасяш измислената зараза. И между другото глобата е от 10 до 50 хил лв, не е 5. Поне мен такъв документ ме принудиха да подпиша.

2.   До 1 това за телефоните е сигурно, двама познати с карантина го разбраха по същия начин, на един приятел баща му е полицай и той ми каза че като подпишеш документа за карантина, почват да наблюдават телефона, в момента в който излезеш от адреса който си написал, системата праща сигнал до полицията. Това не знам защо не го казват, също не е хубаво ако си под карантина, да разправяш по телефона че може да се виждаш с някой, или да му пишеш, че не е много сигурно дали и това не се вижда.

3.   Не случайно му казват карантина и изолиране, ако можеш да се местиш от един адрес на друг, за какво изолиране става дума.
Аз заради това не се прибрах в България тази Коледа (макар, че не съм във Великобритания, предполагам че в момента, от където и да идваш и където и да отиваш се налага карантина) и разбира се фактът, че трябва да бъда под карантина и когато се върна от България тук. Общо 20 дни - нито мога да си го позволя, нито дори да можех, щях да си го причиня.
Това, че полицията ти следи местоположението без да си предупреден е меко казано незаконно и всеки може да се свърже с адвокат, ако е по-заядлив и да заведе дело. Имам познат украинец, той ми каза как са го измислили при тях. Когато си започваш изолацията си инсталираш едно приложение, в което се записват координатите на местоположението на телефона ти и от време на време (разбира се случайно избрано време), чрез това приложение полицията те кара да си правиш селфи. По този начин, не можеш да излезеш без телефона, но ако излезеш с него това се вижда от местоположението му. Доста добре измислено ми се струва и освен това са променили закона, така че да е юридически издържано и всеки знае, че официално е следен, докато е под карантина. След края на карантината, приложението ти казва, че си свободен и след това вече можеш да го премахнеш от телефона си.

4.   Мен ме проверяваха всеки ден, звъняха по телефона и искаха да се покажа на терасата, веднъж даже два пъти за деня.
Единствения ти шанс авторке е да си избереш единия от адресите и хората да те посещават там. Тъпо е ако носиш зараза пак ще я разхвърлиш на роднини и гости, ама държавата смята че така било по безопасно. За мен е тъпо някой да е в карантина, а семейството му с което живее в едно жилище да има достъп и до карантинирания и до магазина и работата си, но щом така са решили, да събират пари от глоби, ще трябва да спазваме.

5.   До 3 всяко нещо има противодействие, разбира се, не съм съгласен заразени да разпространват заразата, но и карантината си е домашен арест ,надявам се всички разбраха след 2020, че едно от най ценните неща на хората е свободата.

6.   До 1

Стига си писал глупости.

7.   Номер 6, не пиша глупости, а точно това, което ми се наложи да преживея. ;) Ти сигурно обаче знаеш повече, лежейки пред телевизора и гледайки промиващи ума телевизии като Нова и Бтв.

8.   До 7: разбира се, всеки знае, че "истинските" новини са на Ютюб и Фейсбук. /s
(Не съм номер 6)

9.   Това е карантина, не концерт по желание. Тоест си седиш на едно място 14 дни без да мърдаш. Толкова ли си загоряла, че да не можеш 14 дни без мъж? Това гадже ще те почака 14 дни. Хората съвсем си правят каквото си искат.