Споделена история от В чужбина

Англия
Здравейте приятели, бих искала да питам хора, които са наясно с тази тема, която съм озаглавила. Знам за брексита и ограничаване на емиграцията към Англия. Бих искала да знам има ли дори малък шанс за хора като мен, които никога не са били там, а искат да отидат да работят на острова. Имам роднини там и те не знаят все още какво ще се случва. В случай, че някой знае нещо повече моля да ми каже. Благодаря..

Коментари

1.   Вече никой няма право да ходи на острова освен ако не се е бил остановил преди 31ви Декември 2020.

Варианта със роднините важи но зависи какъв вид роднини сте.

Можеш да се изместиш при своите роднини ако кандидатстваш за:

- остановяване ако си съпруг/а, граждански партньор или неженен партньор на ЕС гражданина добил постоянно пребиваване

- остановяване ако си дете или внуче на възраст под 21 години на ЕС гражданина добил постоянно пребиваване (по тази графа нямат изисквания никакви, освен да си внуче или дете и да си под 21 годишна възраст)

- остановяване ако си социално зависима - по тази графа можеш да кандидатстваш дори и да си на над 21 годишна възраст. (изискването обаче е да си социално зависима от гражданина на ЕС остановил се, и отново, да си или внуче или дете на гражданина на ЕС)

- остановяване по графа членове на семейството, които са осиновени съгласно заповед за осиновяване, призната в законодателството на Обединеното кралство.

https://www.gov.uk/family-permit/eu-settlement-scheme-family-permit

Можеш също да кандидатстваш:

- Ако си родител зависим финансово на гражданина на ЕС остановил се на острова
- Ако си дядо / баба , ако си пра-баба/пра-дядо на гражданина на ЕС остановил се на острова
- Ако си пра-баба/пра-дядо на гражданина на ЕС остановил се на острова

- Ако си имала роднина (ЕС гражданин) който е живял преди (във миналото във UK). Тук не се пояснява от правителството дали изискват ЕС статут преди да си тръгне конкретният гражданин на ЕС от острова.

- Ако си първичен болногледач на гражданина на ЕС. Да речем човека е на легло, не може да работи, няма кой да се грижи за него (да чукнем на дърво). Това трябва да са фрапантни случаи.
- Ако си дете на гражданин на ЕС който е живял във миналото на Острова (пак не се пояснява дали изискват човека да има остановен статут), и ако е работил като гледач и ти си неговото дете.

https://www.gov.uk/settled-status-eu-citizens-families/join-EU-EEA-Swiss-family-member

Ако роднината ти гражданин на ЕС който има остановен статут на острова, можеш да кандидатстваш за виза да се присъединиш ако си зависима на гражданина на ЕС поради - възраст, недъг, болест. Можеш да се останиш ако имат и просто остановен статут без да имаш недъг.

За целта трябва да си или:

- брат / сестра
- леля / вуйчо
- племенник / племеница
- братовчед / братовчедка

Този тип визи съветват обаче че са трудни за придобиване. Съветват да се говори със съветник.

https://www.citizensadvice.org.uk/immigration/staying-in-the-uk-after-brexit/keeping-your-family-in-the-uk-after-brexit/

2.   н. 1, пише се Установен с "У", а не остановен.

Щях да си замълча, но ти си използвал думата прекомерно и то в разясняващ текст с правни изисквания, като навсякъде е изписана грешно... което е дразнещо.