Споделена история от В чужбина

Работните визи в Англия - Въпрос
Здравейте, до колкото знам след 2021 година може да се работи в Англия само с работна виза. Искам да попитам нещо друго. Аз съм работил преди 2 години там и имам изкаран Иншурънс номер. Това би ли ми помогнало ако искам да работя там без виза? Много ще съм благодарен ако има някой компетентен човек, който е наясно!

Коментари

1.   Аз съм в Англия от няколко години и мисля, че ще ти помогне иншуранса.
Но като заминеш за Англия, гледай веднага да си изкараш банкова сметка към реална банка (не от онези черни карти) и ако трябва си смени шофьорската книжка с английска.
Моя роднина пристигна преди месец в Англия и няма проблеми. Явно все още не са затегнали толкова много положението.
Преди около 2 години имаше статути за отседналост, които се попълваха онлайн в gov uk. Те се подновяват на всеки 5 години ако не се лъжа. Като си намериш квартира, започнеш да плащаш сметки, виж как седят нещата с този статут.

2.   Пишейки това, осъзнавам че коментара ми евентуално би довел до тотално развитие на живота ти и събитията с които би се сблъскал до къде не дойде края ти.

Можеш да кандидатстваш за EU Pre-Settled status след като си пребивавал на острова. Не са знае какъв ще е отзвука но, това което пише е че трябва да си живял преди излизането на страната от ЕС на 31-ви Декември 2020. Не се знае дали трябва по принцип да живееш на острова за да кандидатстваш. Това което пише е че трябва да си живял.

Това ще рече че ако те одобрят ще ти се даде 'indefinite leave to enter'. 'Indefinite leave to enter' се издава по схемата за остановен статут на хора които кандидатстват за остановен или пре-остановен статут от вън. Де факто хора които не са в страната в момента на кандидатстване. Indefinite Leave to Remain се издава на хората които в момента на кандидатстване са във страната.

Имаш време до края на Юни да кандидатстваш. Трябва да си инсталираш приложението 'EU Exit: ID Document Check'.

Ще се свържат с теб за доказателства.

Може и да не ти трябва виза.

3.   Номер 2, пробвах, но има проблем с потвърждаващият код, който пращат по телефона. Нещо им е повредена системата и никакъв код не получавам на телефона. Има ли някакъв друг начин да се регистрирам, без приложението?

4.   Потвърждението се получава само на английски номер и ако си дал български номер няма да получиш код. Има малко на брой офиси в Англия за кандидатстване за тази схема, но щом си в България този вариант отпада. Само с приложението. Мисля, че си закъснял, защото е трябвало да влезеш в Англия преди 31.12.2020 и да кандидатстваш за статут. Крайният срок е до 30.06.2021, но за тези,които са дошли преди 31.12.2020. Ти не си стъпвал 2 години в Англия и като ти поискат доказателства за миналата година, ти не можеш да докажеш с нищо,че си бил в Англия. Понякога не може да се сканира чипа на паспорта от приложението и трябва да изпратиш паспорта си в Home office.
За по-сигурно виж в един сайт за статута на уседналост, който е на български и отговарят българи безплатно, те най-добре ще ти отговорят.