Споделена история от В чужбина

Защо европейците са толкова студени?
Латино американците са по-приятелски настроени от испанците. Мароканците и канадците от Квебек са по-добри от французите. Американци, канадци и австралийци са по-приятелски настроени от англичаните. Май от всички европейци, които са имали владения и колонии по света само португалците са приятелски настроени и топли. Не си падам мн по турската култура, но и те са приятелски настроени към мен, египтяните също. А от французи, немци, англичани, чехи имам само разочарования.

Коментари

1.   Защото са високомерни, егоисти и роботизирани хора. Ако си чужденец те гледат като някакъв изпаднал бедняк, отишъл да им слугува. Бил съм във всички съседни на България държави и най-добро е отношението в Турция...въпреки историческите проблеми, днес такава е реалността.

2.   А защо трябва да са приятелски настроени и топли към, когото и да било, включително и към един с другиго? Живял съм три години в Германия и не ми беше проблем, че са студени, дори напротив. Никой не се интересува от животата ти, не те разпитват какво работиш и колко е заплатата ти, кога ще се жениш/омъжваш, как си с коленете и зъбите, т.е. зачитат ти личното пространство. Ако искаш да те разпитват за такива работи, първо трябва да станете маного, ама много близки приятели, като дори и тогава сам трябва да си споделиш, защото те няма да те питат. Но пък в същото време си клюкарят (особено жените, както е навсякъде де), с кого се те видяли да пиеш кафе, просто няма да го направят пред теб.

3.   2 защото се предполага, че хората сме социални животни. На мен и хората в София са ми дръпнати и студени.

4.   Прав си маналитета им е такъв, така си възпитават и децата.
Моя приятелка е омъжена за французин от 16г, тя вече е възприела тяхното мислене. На няколко пъти ми направи впечатление промяната в начина й на мислене. Разказва ми, че имат планове да се преместят да живеят някъде в южен Китай, Филипини, Малайзия, за да имат достъп до евтини слугини. На мой въпрос как е на френски думата туземец, тя ми казва pauvre, което всъщност е бедняк.

5.   Защото е хладно при тях.

6.   И аз съм на същото мнение като автора, но все пак смятам, че италианците са приятелски настроени към всички :). Това важи само за тях, другите европейци са груби и нахални (особено германците).

7.   Защото са били империи- тоест те са били господарите, а повечето от тези, които пишеш, че са топли, са били слугите. И този маниер се е запазил. Освен това съм съгласна с ном 2. Тези хора, които описваш като студени, са просто добре възпитани. Те не ти се бъркат в личния живот, не клюкарстват после зад гърба ти. Не те прегръщат и целуват без да те питат искаш или не.

8.   Немците не са струдени. Просто уважават личното пространство, възпитани са, няма да направят нещо, без да са сигурни, че нямаш нищо против и не са първосигнални като балканците. Точно от балканците да те е страх, защото те както са топли, така са и невъзпитани и могат да те злепоставят или да направят нещо, което не ти е приятно, без дори да се замислят.

Ей го примерно една шопкиня през 5 мин идва в кабинета ми на лаф мухабет, без изобщо да и минава през акъла, че аз си имам работа или че наглото и поведение не ми е приятно. Няколко пъти и обясних, че за разлика от нея аз не бия кучето по цял ден, ама то дори не разбира какво му говориш с телешкия си типично шопски поглед. Това много ли е хубаво? Да ти таковам и "топлината" честно.

9.   Честно казано няма голяма разлика между отношението на един “софиянец” към човек от провинцията и отношението на един англичанин към чужденец . Даже в някой случаи второто е по-добро . А изглеждат студени, защото живота им е роботизиран и пълен с отговорности и задължения, и не им остава време да гледат в паницата на другия и да се занимават с неговите проблеми.

10.   9 го каза много добре. Всички реват, че чужденците били студени, но никой не се замисля самите българи се делят на голЕма и малка работа и отношението на голЕмата е невероятно грозно, само защото видиш ли били от Софията - този невероятен космополитен град, за който трябва да целуваме земята на ставане и на лягане, че сме имали невероятния късмет да попаднем в този рай на земята.

11.   Колкото по-горещ е климата и колкото по-малко пари има, толкова повече хората са по-сплутени и отворени един към друг.

Колкото по-студено е и колкото повече пари имат, толкова повече страничат един от друг.

12.   До 11

Сплотени хора? В България? Явно живеем в много, ама много рзлични българии.

13.   Мен пък лично много ме дразни тоя балкански манталитет да ти се врат в личното пространство по най-наглия начин.Отиваш на работа и все едно трябва да им даваш отчет за личния си живот.Аз отивам на работа да работя, а не да клюкарствам с колеги и да ме разпитват за интимни неща.Всеки втори продавач ти говори на Ти все едно сте най-близки приятели.Врат си носовете всички в живота ти и нямат грам възпитание и култура.По-добре по студени и сдържани хора, отколкото такива нахалници.Аз самата съм по-затворена и не желая да ми се врат някакви с тъпите си въпроси, нито аз ходя да се бъркам в чуждите.Според мен даже това не е студенина, ами възпитание и уважение на личните граници.Преди си спомням имаше една братовчедка на баща ми дето всеки ден се изтрисаше в нас- звъни на вратата, влиза си и седи 5 часа.Абе чакай малко бе, някой канил ли те е, хората си имат ангажименти за да им се натрисаш.Е за мен това е лично голяма простащина, бъркано от много хора за топъл човек.Кое му е топлото - да не му пука изобщо ти дали искаш да го виждаш и да ти се натриса по най-наглия начин.Питат те най-нагло кога ще се жениш, кога ще имаш деца, откъде пари за това или онова.Хайде довиждане, не е ваша работа, научете се на елементарна култура.

14.   5 в Исландия и Ирландия също е студено и мрачно, но всички казват, че са добронамерени.

18.   13 изобщо не говоря за разпитването и гости без покана по никое време. Имам предвид т.н. смол толк и бързо топене на ледовете.

Автора

19.   Дано преживеят личното ти разочарование тези народи. Иначе вече някои коментиращи го посочиха: не всеки иска да е "топъл", каквото и да значи това за теб. Хората си имат свой живот, не са длъжни да се раздават на непознати.

20.   Това което пишеш авторе са пълни глупости. Ама пълни.

Чисто и просто зависи от индивида на когото си попаднал. Наистина. Зависи и от социалната му класа и това как те вижда тебе човека и твоята ти социална класа. Зависи дали има и предрасъдъци точно както ти имаш предрасъдъци. Ако е някой европеец който знае че за България се пише все че хора от там са хванати в корупция, пране на пари, фалшифициране на документи, трафик на нелегални имигранти, проституция и прочие, както и за това че страната е бедна - ами може да ти набият предрасъдък за това що за стока си ти. Ако е някой дето даже не е чувал за страната би имал някакъв неутралитет. При всички положения зависи ти какъв си и как те виждат на първо впечатление други различни индивиди които си срещал. Също зависи обстоятелствата при които сте се срещнали и емоционалното състояние и на двама ви. Логика.

Ти ако си ядосан и срещнеш някой дето не познаваш и нещо започне да ти плямпа докато на главата ти изобщо не й е до приказки - ами много ясно че шанса да не харесаш човека е по-голям, за разлика ако си в настроение, както и евентуално и човека отсреща.

Фактори много. Опира си до индивида накрая. Той не представлява никой освен себе си.

21.   Ирландците са пияндурници, котио страдат от тежка депресия, защото не могат да решат какво да направят - да ядът картофите, котио са малко или да ги направят на уйски и да ги изпият.

23.   Н 14, очеизвадно е че, никога не си бил в Испания, не си измислям, живея тук (Испания) 16 години.

24.   23 къде са Исландия и Ирландия, къде е Испания.

25.   Кажете как да скрия че съм от БГ, че е лоша реклама. Как да отговарям на въпроса "От къде си?" в чужбина? В университета хората бяха отворени, но на работа са си тесногръди, типичен офис планктон от село дето мрази Източно Европейци заради пресата.

26.   До 14

Иралднците са алкохолици, а исландците са малоумни и неорганизирани - факт!

27.   До 18

"Смол толк" между непознати при скандинавците е неуместен. Или провеждаш разговор или казваш здрасти.

Повечето хора няма време за разговори, защото ако не отиват на работа, то отиват или да си гледат кефа с приятели или да се занимават с някакво хоби или начинание. За тя студеното отношение е, да им губиш времето със "смол толк". Или казваш, каквото имаш да казваш или ги оставяш намира.

29.   Не са студени. Те просто нямат културен код. Нямат общество, традиции и фолклор. Това са сбор от индивиди на едни място.
Някои хора го намират за добре, имигрират там, влизат в тази картинка на повърхностни отношения и се задоволяват с това.
За мен това обаче е интровертно психично отклонение.

Живея в Лондон и имам около 800клиента. Само с 4ма от тях бих могъл да си отпусна душата и да си кажа какво си искам, без да се налага да съм политически коректен, а просто да бъда себе си. И 4мата са живели по света повече, отколкото са живели в ЮК.

30.   29, да не си ходил там тогава. Друга страна, други маниери. Най-много ме радват мрънкащите, които доброволно се местят и после се оплакват как другаде било друго.

31.   https://www.youtube.com/watch?v=SlVmp7zBbKU гледай това.

32.   Мен ме дразни, когато някой ми се бута в личното пространство. По-добре дръпнати хора отколкото нахални.

Плюс, била съм в Германия и никога никой не е имал някакви предразсъдъци - това са ми наблюденията.