Споделена история от В чужбина

Носталгия по чубина или Стокхолмски синдром?
Преди няколко години заминах да следвам в чужбина в малко градче с едва 37 000 души, но топ университет в своята сфера. Мисля, че е най-добрия в Европа даже по храни, биология и пр. В началото всичко беше еуфорично, но с времето липсата на семейството ми си каза думата. Скъсаха ме на няколко изпита (неподходяща и трудна специалност). Кандидатствах наново и ме приеха в друго уни, по-голям град (400 хиляди души). Там завърших. И на двете места климатът беше прекалено дъждовен и депресиращ (падна ми вит. Д там). Но сега след години като че ли ми липсва повече по-малкото градче. Беше някак по-зелено, природата винаги беше наблизо. Нямаше големи паркове, но около градчето имаше гори, поляни докъдето очите ти виждат. И там имах неприятни спомени, но в началото си беше много добре. Даже имаше и хълмове наблизо, рядкост за плоската като тепсия дъждовна страна. Някой чувствал ли е такава носталгия? Да ви липсва място където опитът ви не е уау а по-скоро горе-долу (дори повече долу)?

Коментари

2.   За Дания ли говориш? Мисля, че е носталгия по България, където и да се преместиш- все тая, не си щастлив/а там, някак не се чувстваш на място, разбираемо е. Помисли си струва ли си. Успех!

3.   Като отидеш там, бъди сигурен че ше ти липсва трето място. “Не пий вода от мътни кладенци” ... Не хълмовете и поляните правят мястото, ами твоите асоциации с него, и най-вече хората. Предполагам от малкото градче са твоите първи асоциации с бъдещео ти, с многобройните възможностти пред теб, със надеждите... Човек винаги търси друг човек, или поне връзка с хората чрез нещо. Аз дълго време учех в чужбина, там завърших. На сходен климат като твоя, в вдин момент облаците ми се привиждаха като планини! Но не природата, не ме влечаха плитките разговори с моите приятели - с повечето, имах и един- двама с които си говорихме по-интересни теми... но тази формалност, изкуственост, липсата на принадлежност. Върнах се в БГ, дали заради специалността ми, или заради това че горе-долу се бях опазил да си остана идеалист, и нямах проблем да и намеря работа у нас. Чувствам принадлежност, радвам се на киселото мляко...А можех да остана там, имах вече работа вече след като завърших. Но ако бях останал след завършването, щеше да ми бъде много по-трудно да се върна. Ако можеш, и би предпирел една безразсъдно смела стъпка - пробвай в БГ!

4.   2 за Холандия. А носталгията е по близките по-точно. Това го чувствам и в друг град в България. А държавата е Нидерландия.

5.   Прави и ходи където ти харесва, какъв синдром, какво мрънкане. И аз живея в чужбина в село и като отида в голям град, съм стресирани.

6.   Да, и аз съм така. Докато бях в Чужбина ми липсваше природата и климата в България. Сега, като съм в БГ ми липсва чуждата държава, в която бях.

7.   3 единствената принадлежност, която чувствам в България е към родителите и семейството ми, с другите не е кой знае какво. Абе с една дума ако не са роднините БГ не е моето място. И онова не беше, но понякога ми липсва. Странно чувство.

Автора

8.   3 от 2018 съм в БГ и съжалявам.
От юни 2020 съм безработен с два езика и висше в София. :(

10.   По-скоро е носталгия. Свиканл си с едно място, лесно ти е било и сега ти се иска да се върнеш.