Споделена история от В чужбина

Има ли смисъл да се емигрира в богатите страни
Колега с много добър немски и висше в Германия работил като куриер. Май дори и езика не помага за намиране на свястна работа в такива страни. В същото време в държави като Чехия и Португалия може българин да си намери офис работа дори без местния език, само с английски или дори англ. и български както аз работих в Прага. Богатите страни само за чистачи и шофьори ли са?

Коментари

2.   "Богатите страни само за чистачи и шофьори ли са?"

Не, не са.

3.   Еми, ако за нищо друго не ставаш, и ако не знаеш таблицата за умножение както и събиране и изваждане, общо взето неща от втори клас, да само за чистачи и шофьори е. Но иначе, спокойно можеш дс започнеш нещо свое. Всички турци, които могат да съберат две и две и да въртят дюнери си отвориха дюнерджийници и разбиват пачката. Не бачка за шеф, който да му извива ръцете и да се държи с него като с помияр. Защото оо западните работодатели по единственото, което се различават от българските е, че плащат на време. Западняка също като Ганьо е прасе и обича да яде много и ефтино и да е вкусно. Колкото са може по-ефтино и по-големи порции. Не го е еня с какъв произход е храната и колко години е седяла дълбоко замръзна по фризерите, и кви отрови има в нея. Живея в един средно голям град в скандинавието, нещо като Пловдив за България. 15 дюнерджийници има само в центъра. Смятай. Отделно можеш да си отвориш фирма и да започнеш като самонает например във всякакви области. Ама вие младото поколение се изхайлазихте и искате работа в офисче, на столче, с климатици и парно. Мързеливи сте и все са оплаквате, че все не ви стигат парите. Бро тука един общ работник на строеж, взима повече от някой в офис. Освен, което единствените емигранти, които имат шанс за офис, са тука родените, понеже се иска местен език, който трябва да владееш като майчиния. Повечко парички взимат само супервайзерите в офиса, които са пак местни. И да определено си заслужава емигрирането в по-богата страна. Аз емигрирах в една от топ 5 страните с най-добро качество на живот в света и това е най-доброто решение, което съм взимал някога.

Чингис Хан

4.   До 3

Говориш за младите, а после извърташ на "бро". И няма нищо лошо с работа на столче, когато релано работиш 4 часа, от 7-те за работния ден, а ти плащат по 300 крони на час.

6.   Разбира се, че има полза да емигрира човек в богата държава. Дори и като куриер изкарва повече пари, отколкото лекар или финансист в България. А ако човек завърши някакъв курс в богатата страна и има местна диплома, то и работа в офис може да намери. ном 3 е прав, че ако човек има инициативност може да направи собствен бизнес в богата държава. И няма да го изнудват държавни институции, чиновници, политици, ще има истинска защита от истински синдикати и ясни правила, по които да живее.

7.   Номер 4 300 крони на час за работа на столче, е само мокър сън на мързеливия българин.

Бхахахахахахаха заболяме стомаха от смях с теб, ама не защото си забавен, а защото си смешен.

Чингис Хан

8.   Има смисъл. В България абсолютно никой не взима минимална заплата от порядъка на 1650 евро като в Ирландия, нито 1530 евро като във Франция.
Иначе невинаги ако човек говори перфектно езика на страната, в която отива, ще си намери прекрасна работа, понякога са необходими и други умения.

9.   Европа/Запада има нужда от евтина работна ръка(евтини прости слуги). Като отидете там ще бъдете тези слуги.

10.   "Дори и като куриер изкарва повече пари, отколкото лекар или финансист в България."
Да, но като охис плъх в Чехия и Словакия ще правиш повееч от колкото като такъв в БГ. А и не всичко е пари. Като куриер ще правиш много пари, но ще работиш до откат по 10-12 часови смени, кога ще имаш време да учиш езика качествено и да се запознаваш с местни хора, а социален живот?!

Не знам шофьорите и дюнерджиите кога ще имат време да научат местния език ако не го знаят вече? 10-12 часови смени трябва да те скапват. В Братислава и Прага получавах 1300 Евро, но и цените бяха много ниски - 24 евро тогава беше картата за транспорт, сега е 26 за всички линии. Горе-долу колкото в София. И на двете места работих в офис, 9 до 5, 40 часа седмично, достатчно време за курс по местния език, че и забавления. А дори с перфектен немски ще чистиш подове или караш ван. С 10-12 часови смени кога да уча езика? А ако го знам добре от БГ защо да се унижавам на такава работа ако имам повече от средно? Ще спестя някой и лев отгоре като чистац или готвач в Германия или Франция спрямо работата в Прага, Братислава или Лисабон в офис, но и ще живея в далеч по-големи лишения, с повече стрес, работни часове минимум 10 на ден.

В Братислава като бях се скъсвах от излизане с приятели и понеже седях повече от година все пак спестих нещо. Може да не е като в Германия, но не са ме гърбили от тежък труд и работих само 40 часа седмично, с мултиспорт карта и ваучери. А да не говорим колко по-лесно се учат чешки, словашки от българин или португалски от мен дето знам френски вече. Че защо да мия чинии във Франция или да се мъча да уча немски, като в Португалия и Чехия ще мога да правя нещо по-смислено? Това ми е въпроса към вас! Циганите и разните бачкатори в самолета от Амстердам до София не ми изглеждаха като да са постигнали нещо, събират пари, но ги гърбят и не си знаят правата, те са безправни роби.

11.   1650 евро като в Ирландия с наем 1000 евро и карта €145.00 на месец само за автобусите това, егати офертата. В същото време в Братислава бях на 1350 евро, но наемът беше 300-400 евро според зависи, картата тогава беше 24 евро на месец и не само за автобуси, а също и за тролейбуси и трамваи, за всички линии в първа и втора зона в града.

12.   Повод на темата е една дискусия по ФБ групите за чужденци в Германия и Швеция, че не можело да си намериш лесно работа без местния език там. Но като ги питаш какво реално се търси - работници, чистачки, шофьори, продавачки и тук-там някой инженер, доктор, сестра или ИТ, какъвто не съм. А тези последните и у нас са добре.

Та къде е логиката, за някой лев отгоре да си съсипя здравето, да работя по 10-12 часа на ден, да не знам сутрин или вечер е като може да си бачкам в офиса в Прага или Лисабон примерно от 9 до 5 (има обяви дори за хора само с английски и български - отбележете, не можете да ми намерите такава в Германия или Франция!) и след работа да си ходя по брега на Вълтава или реката на Лисабон? За мен второто е по-добър живот, дори уж да пестиш по-малко.

13.   3/7,

С тоя правопис и фукането с книжката, ти си баш като описаният шофьор-второкласник, бро. Да изискваш нормални работни условия не е мързел. А ти си разнасяй пици на мотопедката и разправяй как си самонает.

14.   До Чингис Хан.

Кеф цена няма "бро". Нека общия работник да вади повече от някой в офис ( офис е много общо понятие - там работят много хора от STEM професиите ). Също така, много ме съмнява общият работник и дюнерджията да прави повече пари от тях. На мода вече е да си готвиш, вече всеки трети е "fit'' и гледа да се поддържа. 1 от 5-те ми най-близки приятели понякога се лъже да си вземе fast food. В моя град фалираха немалко ''бизнесмени'' с дюнери. Та да се върнем на първото изречение, дори ще ти го опростя. Ако като разцепим заплатата на един от STEM-овете и на ден му се пада 120 паунда, а на общака му се падат 150, кой реално е на аванта? Че общакът се е блъскал 12 часа, или офис работникът, който е с 8 часов работен ден и работи 7? Кеф цена няма. Вярно, тегаво им е понякога и има напрежение.

15.   Мъжът ми е учител, а аз съм социален работник в Германия. Аз лично дори не говоря толкова хубаво немски. В 3 от приятеските ни семейства хората са легари в другите две работят в банка.

16.   Отново до Чингис Хан:

По принцип си прав за много неща, това не го отричам. Както например тук - прав си за западняка. А и като цяло за всички големи корпорации. Например outsourcing индустрията. Преди 20 години call центровете на американските корпорации са били базирани в Америка. После пък на някого му хрумва, че индийците ще свършат не по-добра, но значително по-евтина работа. Сега пък масово са се насочили към Балканите. Тук хем сме с европейски акцент, хем и пък по-евтини от индийците. Смятай. Капитализъм, братче.

А относно т.нар. "измързелила се младеж''. И тука имаш право, но има и голям процент от тази младеж, която не иска да е съ сърпа и чука от рано до пладне. Искаме развитие, да копа всеки може, а ако не може - за 3 дни ще се научи. Всичко се автоматизира. Дори вмомента в много складове започват заменянето на човешка работна ръка с автоматизирана. Затова е по-добре да се научиш как функционират дадени системи. За да можеш да цъкнеш ''proceed'' на компютъра и да си свиркаш, а не да тънеш в калта с ботушите.

17.   Само като види човек обявите в джобса и му става ясно. За Краков и Варшава има обяви за администратор с Български и счетоводител с Португалски. Няма нужда от Полски (английския се подразбира).
Не те държат по 10-12 часа. Без нощни смени.

От друга страна са западните страни, все обслужващи дейности и ако не си доктор, мед сестра, ИТ или инженер ще те терорят яко.
Ще цитирам:

Работници на поточна линия за опаковане на домати
Rotterdam / Netherlands
АнглийскиРускиТурски

Работници за бране на гъби
Eindhoven / Netherlands

И един куп все такива.

Това ли сме за тях? Значи в Полша, Чехия, Словакия, Унгария и дори Португалия може и в офис да работи човек с мултиспорт карта и ваучери, а за уж богатите и прехвалени дестинации сме едни роби. И дори да им знаеш езика ако не си медик или инженер си равен на Хасан рома с пети клас за тях. Без коментар.

18.   16 не само Балканите, а и Португалия, Чехия, Словакия, Унгария, Полша. Да, там рядко са чист кол център, обикновено са по-скоро неща като обработка на данни, счетоводни услуги и др. И тук ги има, но като че ли у нас са застъпени повече чистите кол центрове. Факт е че в някои от изброените мога да намеря работа с български дори само, без грам от местния език.

19.   15 и всички говорите немски обаче, нали? А в Чехия отидох без грам чешки. Работих с български и френски. Английския между колегите. В малко държави може да работиш в офис без местния език и да НЕ си ИТ или инженер. Това да отидеш с друг език или дори български и да учиш местния на място си е улеснение от където и да го погледнеш! А и у нас не се преподават толкова добре езиците, най-добре се учат на място. Само като се сетя как се преподава френски в гимназията! Но ако бачкаш на 10-12 ч. на поточна линия ще ти е само до курсове, но друг път. А това работят много имигранти без местния език в държави като Германия. Защото там няма аутсорсинг отдели.

20.   14 в коя държава си човече, че има такава дискриминация между работниците в различни сфери? За офис мишката 8 часа , а за общака на обект 12 часа? Явно си още в ,,Нема такава държава,, Тука при нас бро в белите държави е за всеки 8 часа макс. Като има и час почивка разбира се. Тоест 9 часа всеки е на работното си място макс. Ударили 8 час и 40-тата минута, хвърлям всичко и си тръгвам, защото около 20 минути ми е нужно да се облека вляза в автомобила или в моя случей да ритна манивелата, да яхна мотора и да напусна работния терен.

Чингис Хан

21.   Ние с моя мъж сме в Швейцария с английски, работим по специалностите си, които сме учили и имаме стандарт над средния. Само за справка, в бг за неговата професия му предлагат 2000 лв. което е абсурдно, най малкото не може да си избие парите, които е давал за образование и курсове с тия 2000лв.

22.   "Бхахахахахахаха заболяме стомаха от смях с теб, ама не защото си забавен, а защото си смешен.
"

Ем ... виждаш ли - сам се нараняваш. Щом се смееш, бива. Работата е, че аз съм си много добре. И познавам българи с по-високи заплати. Явно всички сме преписвали яко на матурата и сме спали с дъртатата шефка.

23.   В Германия работа в офис си намират само най-добрите в бранша, да си добър не е достатъчно, трябва да си изявен експерт, за да си намериш работа в Офис. Конкуренцията е жестока!

На немците е пределно ясно, каква ни е образователната система и как се дават дипломи на поразия. В Германия още от втори курс, започват да ги наемат във фирми с цел стаж.

В Чехия и Словакия, може да се уредиш в офис, т.к. там има недостиг на кадри. Нали се сещате, че чеха се стреми и той да се реализира в Германия.

Бил съм, на офис работа в България. С бялата риза и черен панталон, гъзарче работещо за 1000лв. (нетно).
Но като теглих, чертата не ми оставаха никакви спестени пари.
И т'ва 1000лв. в Североизточна Б-я се водят за добри пари.

Работил съм и като чистач в Австрия и Германия, като без проблем спестявах 500 евро на месец 13 и 14 заплата. Не съм се гърбил 12 часа, а 8ч. на ден/събота и неделя почивка.

Да работа в офис може да е престижна в Б-я, но за мене лично няма мотивация като не можеш да пестиш пари.

24.   "Работил съм и като чистач в Австрия и Германия, като без проблем спестявах 500 евро на месец"

Как става този номер? Доколкото знам, чистачите взимат 1200-1300 евро чисто. Ако плащаш 400-500 евро квартира (със съвартирант), ти остават 800. Ако спестяваш 500, значи живееш с 300, което не ми се струва много възможно. Е, ако живееш много скромно, не пушиш, не пиеш, не излизаш
и ако нямаш кола, може и да може.

25.   На времето май имаше един лаф ,,Учи за да не работиш,, и той май наистина си е така. Като в ония виц:

Двама фабриканти си говорят и единия цъка с език

Цццццц вишистите са голям кът………

А другия:

Да бе наистина, при мен само пазача и чистачката са вишисти.

Чингис Хан

26.   Езика сам по себе си не помага толкова, колкото си мислиш. Аз без език взимам над 1,800 евро чисто. Не, защото не полагам усилия да науча езика, а защото просто той не е се изисква. С английски също можеш да си намериш добра работа, та даже и без никакви познания. Да, работата вероятно няма да е в офис или на друго луксозно място с климатик, но разликата е осъзаема. Като цяло, когато сложиш нещата на кантар :

- В чужбина с 1,500 евро чисто заплата наем, разходи и прочие.
- В България в собствено жилище и 1000лв чисто разходи и т.н.

Разликата почти не се усеща. В България се живее далеч по леко, защото 90% от работещата класа мисли само за това как да сложи нещо на масата си, защото всички имат жилища, коли, та даже и по селата баби, дядовци. Така, че е доста по лесно се живее. Лесно се започва бизнес и общо взето е доста по-лесно, даже и да махна това, че говориш езика. Докато в чужбина е доста работа, а парите не са особено голямо нещо. Когато добавим факта и че си чужденец лишен от социални контакти или не всички са до толкова споучиливи...не си заслуава освен ако не дойдете няколко човека (семейство) да порабодите няколко месеца, година или две и да се върнете в България (както обиквенно правят повечето).

Не си заслужава толкова, колкото си мислят хората. Дребните потребности като храна, някоя друга по-нова кола и малко по-добър стандрат на живот не са толкова големи плюсове на база на минусите. Ставаш робот и ежеднеивето ти е сиво, скучно и лишено от всякакви забавни случки, които биха ти се случили в България.

Чужбина е за краткотрайни посещяния.
България е за живеене.

Оставям на страна хората, които са нямали никаква алтернатива даже и в България, дошли са в чужбина, работят и даже си взимат жилища. Там сцения е друг. Но при всички положения си мисля, че ако си оправен и работлив и в България можеш да имаш това, което в чужбина го имат хората. Да не говорим, че скоро предстоят промени в страна и даже се замислям аз да се върна също след 4г навън.

27.   Доста лесно, номер 24, аз съм в Дания и също ми остават минимум по 1000 лв в края на месеца без да си поставям за цел да спестявам и да се лишавам от нещо. Цяла къща сме наели цялото семейство (не някоя маза без прозорци, както си злобеят българите в България, а нова), която излиза около 3500 лв (нарочно ги пиша в лева), а всеки от нас взема по около 5000 лв (аз лично около 6 хил, 5 човека сме, всичките работещи). Храната е на абсолютно същите цени като в България, само че тук спокойно мога да се храня здравословно и минах на хранителен режим. Имаме и 3 коли (8-12 годишни), а сме тук отскоро. Горивото е една идея по-скъпо от бг). Както и каквото съм искала като дрехи си купувам и не се ограничавам особено (те са по-евтини от България).

28.   До номер 24.

Получавах 1375 евро нетна заплата.

300евро квартира ( с ток и вода), бях в двустайно жилище. Имах си собствена стая, като в другата оставаше семейна двойка.

За храна харчих макс 400 на месец 100 евро за дрехи,фитнес, добавки, ваучер на телефон.

Не пия, не пуша.

Можех и допълнително да си заработвам, но не ми се работеше повече от 40 часа на седмица.

Покупателната способност в Германия е много силна. В България за 100 лв. нищо, там за 100 евро си пълних хладилника за седмицата.

29.   26 в страни като Португалия, Гърция и бившите соц като Чехия също е добре за живеене. Аз имах контакти и направих много приятели там. Храната също повече ми допадна от нашата. Само семейството ми липсваше и то ме върна.

30.   Авторе, разбираме, че си работил в Чехия и Словакия. Радвам се да разбера, че поне те от бившите соцдържави са добре. Щом си доволен стой там. Само ще допълня, че никой не работи по 10-12 часа в Западна Европа, защото има законодателство, което се спазва и синдикати, които те защитават. Ако работиш събота и неделя ти плащат двойна надница, както е по закон.

32.   Напротив, езикът помага и квалификацията също помага, ако е призната в съответната страна.
Това, че колегата ти си преценява нивото на немски като много добро, изобщо не означава, че обективно погледнато е такова. Търсил ли си е работа по специалността, по която се е дипломирал? Дипломата му изобщо призната ли е в Германия?

33.   Не, няма! Освен ако не си Вернер фон Браун /можеш да прочетеш за него, ако ти е интересно/.

34.   В Англия сме от 7 години , не сме се връщали в България от 5. Много съжалявам че не сме дошли по-рано. Парите които получаваме не са най-важното. Тук схванахме че спокойствието , спокойния живот , доброто и всепризнато образование и огромните възможности за бъдещето на децата ни са много по-важни в живота ни ...

35.   Има и не е само до парите.

Най-малкото не живееш в среда, в която всеки втори е като съществото, позлващо името Чингис Хан, което само сипе огън и жупел срещу собствените си хора. 300 крони дори не са толова виоска заплата.

36.   Вчера случайно срещахме мъж и жена горе долу 45-50 годишни... (живеем в Германия). Бяха отговорни за почистване и поддържане на хигиена в тоалетните на един комплекс от магазини. От дума на дума те разправяха как в българия много пари са имали, висшисти с майсторство и т. н., а сега са тук и работят това... Ние нямаме средно образование (мъжа ми 3 клас, а аз 8ми), като бяхме дошли тука също чистехме или работехме в фабрики, но с мотивация, инат и може би късмет научихме немски и си направихме професии (мъжа ми - заварчик WIG/MAG, както и майсторство, а аз за химичен технолог и догодина мисля и аз майсторство да направя, тъй като фирмата ме подкрепя ). 2 коренно различни свята! И те могат да направят много, но не се мъчат и чакат късмета да им дойде, докато ние доста се мъчехме, уговаряхме, учехме за да стигнем до положението ни... Мисля, че мотивацията играе най-много роля! Ние сме на принцип: искаме, ще го направим и успеем, докато други само седят и се самосъжаляват... Така че, всеки си е отговорен сам за себе си какво ще работи и ще постигне нещо... Ние докато се оправим ни отне 10 години.... По-добре 10 години, отколкото цял живот!

37.   10 години не са малко. Как не 10 години ще се мъча. Аз още от БГ си намерих офис работа без език. Вярно в бивша соц страна, но плащаха в Евро.

38.   Първото емигрирало поколение винаги отива зян. За да са добре децата. Казвали са ми го познати, емигрирали преди 30г в Западна Европа - курбан станаха, чужденци си останаха. Децата им са вече зрели хора, едната е лекарка, другата - счетоводителка, благодарни са на родителите си, нормално. Но възрастните сами си знаят какво им е.

40.   "Май дори и езика не помага за намиране на свястна работа в такива страни."

Обясни ми, по дяовлите, ако знае "езика", как ще си намериш "свястна" работа в страна като нашата?

До 38

Не съм съгласен със "зян"-а, но това си е твоето мнение.