Споделена история от В чужбина

За Бутан с любов
Малко факти за Бутан:

- здравеопазването и лекарствата са напълно безплатни за всички

- няма нито един бездомник. Ако някой няма дом, просто отива при краля, който му дава безплатна земя, където може да си построи къща и градина, от която да се изхранва

- до 1999 г. телевизията и интернета са били напълно забранени с цел да се запази местната култура от чужди влияние. В крайна сметка краля склонява да ги разреши под натиска на желанието на хората. Бутан е последната страна, в която навлизат интернета и телевизията

- дрескод. Задължително на публични места хората се появяват само с национални носии, което е традиция от 400 години. Към носията има препаска през рамото, чийто цвят е символ на статус. Например обикновените хора трябва да носят бяла препаска, а монасите оранжева

- единствената страна с пълна забрана на тютюна. От 2010 г. там е абсолютно забранено отглеждането, произвеждането, купуването и продаването на тютюн и тютюневи изделия, както и пушенето на обществени места. Туристите плащат огромни такси за правото да носят в себе си тютюневи изделия. Ако бъдат хванати да пушат на обществено място, плащат космически глоби и дори са заплашени със затвор

- по закон минимум 60% от територията на Бутан трябва задължително да е покрита с гори. Всъщност в момента процента е 71

- единствената страна с негативен баланс на СО2, т. е. консумират емисии повече отколкото произвеждат

- изключтелно трудно е да посетиш Бутан като турист, като идеята е да запазят културата си от външни виляния. Имат космически такси за всичко, което прави посещението излкючително скъпо. Не можеш да посетиш страната, ако си сам или ако сте двойка, освен не платиш огромна такса. Препоръчва се да сте в група от минимум трима. Всички разходи за хотел, транспорт, обиколки, агенти, туроператор, услуги, виза, застраховки, такси и каквото се сетите се плаща предварително. Докато сте там, с вас постоянно ще има местен гид, нез който нямате право да ходите никъде. А той има право да ви показва само определено обекти, които са предназначени само за туризъм

- жената е на изключителна почит. Всички богатства и наследство в семейството се наследяват от дъщерите особено първородната, а мъжете са длъжни сами да заработят имуществото си. След бракосъчетанието мъжът е длъжен да живее в къщата на булката и едва когато изкара достатъчно пари да си купи собствена къща, може семейството да се премести в къщата на мъжа

- храната е 100% органик и абсолютно са забранени всякакви пестициди и внос на храни. Разчита се само и изцяло на екологично и местно производство

- съхраняват храната си на покривите на къщите си

- само най-добрите пилоти на света имат разререшение да приземяват самолети на територията на Бутан. Едиснтвеното летище там се намира в гр. Паро и е едно от най-опасните в света, тъй като се каца на 2 км от къщите на хората при силен вятър и измежду високите хималайски върхове. Разрешено е кацането само през деня, но не и през нощта. Всъщнсот броят на пилотите с рарешително за Бутан в целия свят са само 8

- абсолютно са заранени бракове между местни и чужденци, пак за да съхранят културата си

- Бутан е единствената страна с Министерство на щастието. Има си министър, чиято задача е да се грижи за щастието на населението. Постоянно се правят проучвания за щастието на населението и ако не са достатъчно щастливи, се предприемат действия за тяхното щастие. Имат си показател брутно национално щастие по подобие на БВП. 91% от хората се самоопределят като щастливи, а 43% - като екстремно щастливи. Щастието там се възприема като баланс между материално и ментално благополучие

- няма нито един пътен знак или светофар. Задължително трафикът се регулира от хора - регулировчици. Те са единствената такава страна

- бутанците обичат да украсяват къщите си и почти всички са изрисувани по интересен традиционен начин. Бутанците са изключително дружелюбни и с невероятно красива природа

Коментари

1.   Страхотна информация! Благодаря

2.   И това ти харесва, това е пълна диктатура

3.   2, диктатура, ама са най-щастливата нация и с най-чистата храна и най-чистия въздух. А и ако в страната няма един бездомник, защото краля ти дава безплатна земя, не е чак такъв диктатор.

4.   Това звучи прекрасно. Чудя се само защо в световните класации Бутан никога не е в 20 държави, които са най-добри за живеене.

6.   4, стандарта е нисък затова. Но пък са щастливи.

7.   Щастливи затворници които не знаят че, са затворници...

8.   Затворници, ама щастливи. Ние сме свободни нещастници. Не знам кое е по-добре, всеки сам да си прецени.

9.   "храната е 100% органик и абсолютно са забранени всякакви пестициди и внос на храни. Разчита се само и изцяло на екологично и местно производство"

Освен когато не се внася от Индия ...

10.   Циганска държава без богатата култура на Индия.

11.   За Бутан бях чела, че хранят бебетата с люто още от съвсем малки. Но предполагам, че това се отнася за много азиатски държави. Наистина много интересна страна, за и от която си заслужава да научим нещо.