Споделена история от В чужбина

Ако не е Чужбина, какво правим?
От 8 месеца съм си в България, поради кризата и доста пътувах. (най-вече в Източна и Северна Б-я)

Направо съм поразен от немотията. Сега да не ми идват софиянците с думите: " Не е така, бла бла.... ".

Елате и вижте положението в Североизточна България. Безработицата е таван, да си намериш работа и това не е спасение.

Масово се работи за 600лв. Сега ще кажат някои "експерти" : " Ама да си учил бе, като не си се развил, к'во се оплакваш".

Пълни глупости, познавам и хората, които са грамотни, квалифицирани работници и пак не вземат 1500лв. (чисти).
Дори имам братовчед юрист, който получава 1000лв.
Та за т'ва ли е учил 5 год. А и не е връзкарче, кадърно момче е, не е завършил с пари.

Пълно е със самотни майки, мъжете им са или по Тировете или в чужбина, ако не пращат пари не ми се мисли, как ще отглеждат децата си.

Не може всеки да е ИТ. Не е нормално да работиш 40+ часа седмично и да имаш проблеми с препитаването. В чужбина не е така.
Дори като чистач може да поддържаш, същият стандарт като управител в Б-Я.

Коментари

3.   Така е, работата е страшна... обаче има банани!

4.   Номер 3 е абсолютно прав. Всичко беше заради тези пусти банани.Този стандарт на живот, който българите имаха преди 1989 г. сега е пълна химера.

5.   3, е, поне няма убийства и трудови лагери за виц, отказ от насилствена смяна на името или дълга коса.

6.   Работят за 600-700лв. защото в държавата ни няма производство и няма износ за чужбина които да наливат пари в БВП на държавата.Например като Германия.За 31 години преход нашите политици съсипаха това нещо като приватизираха и разпродадоха много предприятия,заводи и фабрики на безценица и съкратиха хората.Масово младите хора от малките населени места и от София също заминават за чужбина защото стандарта е много скъп и защото тук работят повече а получават по-малко пари.Нашите пенсионери едва свързват двата края с 300лв.-400лв. пенсии и ровят по кофите.Затова днес 31 години по-късно сме една от най-бедните държави с най-намаляващо население и ниска раждаемост с висока смъртност и обезлюдяване на на селата.Защото през 2040 година България ще е население от 5 млн.души.

7.   Пичове, не може да сравнявате едно време с друго, защото времената се менят. Толкова неща са се променили само за 20-тина години, а камо ли да говорим за от СОЦ време. Някои неща може да са били много добри, не споря, понеже съм 89-ти набор, за други сме чували лоши неща, както всеки режим има такива. Но, има такова технологично и др. развитие от тогава, че нещата са съвсем различни. Дори в момента няма как да се върнем на нещо подобно, каквото е било тогава, така че е безсмислено да се хапем и да се хващаме за бананите. Щом е имало хора, които да "скачат по площадите", значи е имало и защо. Може да изведеш 10 000 човека платени, може би, но милион души - надали. Та, дошъл му е краят на това време. Проблемът на нас ни е, че не сме единни, първо и че политиците ни са много кофти хора, както и че нямаме гражданско общество. Не се пазим и подкрепяме един друг, слаби сме и така се възползват от нас. Или се спасяваме по единично. Авторе, прав си, но ножът е почти опрял и ще стане още малко по-зле, след което ще се оттласнем. Когато всичко е на ръба, просто хората няма да имат опция и ще има и кървави стълкновения, а тези политици трябва да плащат за това, което са сътворили. Борисов, но не и само той, преди него бяха същите. Да се издирят и да се съдят със задна дата. Но още не сме дорасли за това. За съжаление, ще трябва да почакаме още изв. време.

8.   Обява за работа от днес за град Бургас гласи: Търсим един човек, който да чисти и транжира риба, да я пържи и пече на скара, да подрежда магазина за риба, да продава замръзена прясна и готвена риба, да работи с касов апарат и пари, да почиства магазина, помещението за готвене и транжиране, както и хладилниците и витрините, да работи на 6 дневна работна седмица и всичко това за една заплата около 1000 лева.
5-6 професии, ограничени почивни дни за малко над минималната. И повярвайте някоя женица ще се хване, поради липса на друга работа.

9.   8, не че нещо, но ама един лекар специализант взима почти същите пари, а сестрите, банкерите и счетоводителите често и по-малко. Дори и даскалите взимат толкова.

10.   До 9 специализанта не го знам колко взема, но той все още учи, като се изучи може да достигне и 50 хил заплата.
Но може ли да ми кажеш коя сестра, банкерка или счетоводителка работи по 220 часа месечно? И коя от тях изпълнява 5 професии на работното си място? Това че онази предполагаема продавачка на риба няма да има висше не означава че трябва да я тъпчат по такъв начин. Имаш ли си на представа колко много работа има в рибните магазини в Бургас? Бургазлии ядът много по често рибни продукти от колкото пловдивчани или софиянци.

11.   7 никой не е "скчал по площадите" по време на социализма, провери си данните първия митинг е след падането на Живков. По време на социализма имаше някакав не голям митинг против мръсния въздух в Русе и толкова, стачки против социализма нямаше.

12.   Авторе, чистач в България сигурно взима 3 пъти повече от Управител в Замбия...Затова е и икономическото развитие...Не може навсякъде да е едно и също. А иначе за останалото си прав, не трябва да е така, че да има работещи бедни!

13.   12, грешиш. Среданта заплата в Лусака, столицата на Замбия е 1200 лв нето. Като имаш предвид, че живота там е значително по-евтин от София. Като цяло покупателната сила в Лусака, Замбия е с 5% по-висока от тази на София..

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bulgaria&country2=Zambia&city1=Sofia&city2=Lusaka

14.   10, т.е. според теб пържач и продавач на риба трябва да взима повече от банкер, счетоводител и мед. сестра?

15.   Обаче има банани!
Налейте си по една ракия бе.
Вместо да излезете по площадите ,по магистрали ,по парламенти и антинародни събрания и там да спите и да лежите докато нещо мръдне поне нещо.
Ей я на и Украйна ще ни мине и Беларус, спете си спете.

16.   Пичовее, разграбиха и продадоха всичко, имахме много заводи за какво ли не, и за компютри и за компоти даже.
В Русия даже имат дума за червените чушки- Болгарский перец.
Допуснаха го.
Вместо да до надградят технологията те ни превърнаха в бананова държава.
Оправия няма вече, държави с политиките им и високотехнологични компании, финансови гиганти, напреднали общества, финансово грамотни широки слоеве от населението... с кого ще се борим и за какво?
Производители на завършени продукти с висока добавена стойност , които всеки иска да има и да си купи.
Всеки иска айфон нали, всеки иска Мерцедес , всеки иска да се перчи с марки и модели, с мацки и почивки ама кой ги произвежда а?
Та ние нямаме вече никакъв шанс.
Продайте и водата и вече ще им се молим да ни хвърлят с хуманитарни мисии пакети от хеликоптери.
Ама с вашия тарикатлък и чуждопоклонничество до там ще я докарате.

17.   Автора:

Продавачката в рибният магазин взема смешни пари, както и ново-завършилите лекари. Един млад лекар трябва да почне най-малко от 1800/2000лв. нето. Познавам стажанти юристи вземат по 700лв. у Софето, като ги карат само да сервират кафенца.

Майка ми е медицинска сестра с 32 год.стаж и взема 670лв.(чисти). Това е подигравка.

То за това и масово мъжете в България нямаме самочувствие.

18.   България и без това е загубена кауза, затова просто си избирам държава засега може би Канада знам английски език започвам и френски и отивам там.Няма смисъл от излишни драми и плюене по държавата. Да може би повечето искат да емигрират като мен (говоря за младите), но нека уважаваме държавата, чието гражданство имаме. След като някой се откаже от българския паспорт да плюе, колкото си иска бг. То това и ще правя ще уважавам България докато съм с българско гражданство. А относно стандарта на живот има един цитат на Чърчил "Всеки народ заслужава съдбата си". Приятен ден/вечер.

19.   Помисля ли си зс връщане в България, тръпки на ужас ме побиват.
Този сайт дори само ми потвърждава колко е зле там.
А всички познати които се пробвсха да се установят наново в България се върнаха обратно в чужбина уж, пък повече дом.

20.   Авторе, твоят братовчед изкарва хиляда лева, защото е записал специалност, която записват повече хора, отколкото е нужно. Пренаситено е с юристи и точно това е причината той да печели само 1000 лева. Да е записал по-добра специалност. Той си е виновен. Същото е и с много от икономистите. Трябва хубаво да се мисли, като се избира специалност.
Номер 8, за тази работа не е необходимо да имаш образование. Това може да го работи почти всеки човек. Заплатата е нормална, че даже е и висока. С тази замрЪзена риба не се чуди защо взимаш малко. Да не се чудят и тези, които ядЪт.
При социализма хората изкарват добри пари и живеят по-добре. Ако в обществото нямаше толкова тарикати и прости хора, комунизмът нямаше да е утопия, а щеше да може да се приложи.
САМИ СТЕ ВИНОВНИ, ЧЕ ИЗКАРВАТЕ МАЛКО ПАРИ.

Десятката

21.   Няма какво да ревем по форумите. Сами сме си виновни, че стигнахме до тук, но и по-лошо ще става, защото продължаваме да си траем и да си мълчим. Още по-страшното е, че голяма част от хората у нас се кланят и се радват на разни мутри и мафиоти.Освен това, ние чакаме някой друг да дойде и да ни свърши работата, докато си седим и се наливаме с ракия. Народ, който за почти 32 години мизерия излезе на масови протести 1-2 пъти, никой не му е крив. Българина масово няма позиция, нито собствено мнение. Той гледа да е със силните на деня. Обича да им се подмазва и да им слугува, докато те го мачкат все повече и повече. Такъв народ няма как да просперира, нито сега, нито след още 200 години.

22.   Номер 20, яко тролваш, а ?

"Да е записал по-добра специалност" ? Кажи по-добра? Сега не ми казвай ИТ, по твоята логика всеки трябва остави работата си и да почне да програмира.

Тука не става въпрос да изкарваш 5000/10000 бона, а с една работа (каквато и да е) да се препитаваш като бял човек, а не да се чудиш как да покриваш сметките......

23.   Разбрах, че България няма да я бъде още когато бях на 6г. На 19г. Акустирах на скандинавски бряг и си казах, че мостовете за мен назад към България са взривени. Зарекох се, че няма да се преберя никога повече. Заради голяма моя любов, която оставих когато тръгнах, след 12г. се прибрах. Исках просто да я видя. За шибаните 12г. нищо не се беше променило. Даже беше по-зле. Родния ми град вече беше завзет от цигани, които преди да тръгна живееха в близките села. По пътя от София към родния ми град минах през много села, които бяха полуразрушени като след война и лъхаше на смърт. Пътищата бяха като в Индия. Гледаш лицата на хората крачещи по улиците, измъчени, изтормозени. В същото време тумба от цигани натъпкани в полуразпаднало се бмв Е36 минава покрай тях с гърмяща музика на Азис от него и отпрашва на някъде. Имах чуството, че бях във филм на Тарантино. Отидох при братовчедката ми първо, не бях виждал никога племенницата ми. Заведох ги на ресторант, братовчетката започна да ми се оплаква, че работи за 550лв. като продавач консултатнт, учебната години наближава за детето и няма пари да му купи дрешки и помагала за училище. Извадих 400лв и и ги дадох да купи на малката каквото е нужно поне за първо време.След това отидох на гости при брата на дядо ми. Като си отвориха хладилника имаше само половин кокошка в него, която те извадиха за да я наготвят и да ме нагостят. Отидох до Кауфланд напазарувах им храна и провизии за около 300 лв и им ги занесох. Ако не е чужбина щеше да има доста самоубийства в България!

Чингис Хан

25.   Чингис Хан, напълно прав си и те подкрепям. Аз вече 11 години не съм се прибирала в бг, но мъжа ми беше за кратко там. И той ги разправя същите. Хората, които се опитват по нормален начин да си изкарат хляба, мизерстват и едвам свързват двата края... В родния ни град млади хора не са останали, само пенсионери и бездомни кучета и котки... Всеки като те види, си мисли че си станал милионер, въпреки че караш нормален живот в чужбина. И някак си се озлобяват от мисълта, че ти си добре и си се "уредил" и ако не им помогнеш се почва едно плюене и зословие... На мене единствено ми се ходи в бг за 3-4 дни, да си видя стария квартал, където съм израстнала и старото училище...

Bebivita

26.   Bebivita, по-добре не отивай да видиш стария си квартал за да запасиш само хубавите спомени, че аз като видях моя, по-точно жилищния блок, където беше една соц панелка в гето. Но щаслива панелка. Изпълнена с живот и млади семейства. След 20 години като минах беше като Чернобил след радиациата. Само едно циганче видях се показа през един прозорец и прескочи в комшиите, на които апартамента вече беше оглозган като труп на антилопа от кръвожадни хигиени. Беше мрачно и облачно и веднага заваля пороен дъжд. Сякаш и господ се разплака от мъка. След 20 години пак ще мина от там за да видя да ли е останало нещо……..

Чингис Хан

27.   Абре Чингисе , ти голяма реклама си направи. За толкова години в Скандинавия само 700лв ли остави в родината бря? Че даже дойде тука и да се похвалиш колко си благороден. Леле мале..развълнувах се , че без теб в родната окаяна родина ,нищо няма да свършим.

Не виждам въпрос в темата на автора на който можем да отговорим или проблем , който можем да го посъветваме как да се реши.
Констатация че в България е мизерия и само толкова . Като че ли ние не знаем.
Сега за партии ли да говорим , за избори ли , за мафиоти или за ЦРУ? Каквото и да кажем ще е е излишно. Българския суверенитет беше продаден ,след студената война, и сега плащаме репарации. Точка.

28.   27 Да ти кажа на Ганьо и Ганка не 700 лева, а 7 лева не трябва да им са дава. Харча си парите по скандинавието и ми дреме на кура за България колко е мизерия и каква е мизерия. Силните оцеляват, но само умните успяват.

Чингис Хан

29.   Само, че има едно голямо НО, всичко е избор, никой не те е завързал и да е сама жената с деца в България, а мъжа да е в чужбина и да са разделени е също избор. Не виждам защо генерализиран и оплакваш и защо някой "софиянец", какво щял да каже. Каква е целта на това. Всеки си избира живота и кове съдбата си. Мизерията е факт, както и това, че дори и мизерия, можеш да излезеш и да сложиш едно цвете пред вкъщи и да е една идея по-красиво, само че,
мизерията, простотията, мръсотията вървят ръка за ръка. Живея в чужбина и и има много, които са сами с години и защо не идва семейството, ами защото и се почва 300 причини, защо не идват, но всъщвост причините са няколко, нежелание да се учи език, нежелание за интеграция, ама как децата ще отидат там на училище и нико няма да разбират т.е. българина винаги търси проблема и негативното, вмисто да види алтернативата, че децата ще научат един език, ще видят свят, ще имат по-висок стандарт на живот. А и е факт, че женитесноят в България не си търсят дори работа с години и саво оправдания, а и така е по-лесно. Монетата има винаги две страни, гледай себе си.

30.   От такива като самопровъзгласилия се за вожд на монголите и белвита или бисквита, каквато е там, на човек му се повдига - били си камшика, значи, чупили някъде на м****** си и после се вайкат, че в родните им места нямало млади хора и деца, а цигани. Ми да бяхте останали там и да бяхте родили деца, а? Малко мисъл да има в комплексарските ви емигрантски главички? Значи изчезвате, взимате си детеродните органи или там кой каквато част от възпроизвоздителната система има - и после чакате отнякъде да се навъдят млади българи там, където няма кой да се размножи и да ги роди. Добре, разкарали сте се нанякъде - хубаво. Никой не ви е спрял и никой не го интересува. Пита се единствено защо ходите да хленчите по форумите за това, че нямало млади хора по родните ви места? !? Къде е логиката, чисто на елементарно рационално ниво, първо? Второ, що за идиотска наглост на очакванията ви - хем да ходите някъде да си карате кефа, или да работите по 20 часа на ден - или каквото и да е, няма значение, все тая, важното е физическото ви отсъствие - хем пък искате някой да стои в родното ви място и да ражда, та, видите ли, да имало там млади хора и то българи? ! И защо - за вашия кеф, да можело като сте се върнели на гости да видите и да сте видели млади хора и деца. И готово. За цялото това нещо - хленч по "интернет-я". Вярно, няма млади хора на много места, което до голяма степен се дължи на такива като вас. Но ето - вие сте щастливи, че има за какво да хленчите без основание. Никога не се разбира защо някой изселник все гледа назад - рационална причина няма. Комплексарщина е най-вече. Аз лично прекарах няколко години в Северна Америка, изучих се, поработих и се прибрах доволен и щастлив на мястото си, където съм още по-доволен и щастлив. Но това не е най-важното. Най-важното е, че няма да прочетете да хленча защо не са еди-как си неща, за които нямам право да изисквам някакво ниво от съвсем непознати хора, при положение, че аз самият съм бил могъл да направя нещо по съответния въпрос. Но не съм - т. е. вие не сте. Но пък важното е, че, където и да идете, си имате хленча като състояние на духа вътре в себе си - както и да желанието да самоизявявате, проявявайки го. И е важно и хубаво, че се подкрепяте. Я се съберете там, в чужбината и почвайте да хленчите заедно. Продължете, моля - както с изселническия си живот, така и с хленченето. Хленчете, дерзайте, даже вой надайте! :)

ПП. : Гледам тук има и някакъв индивид, който смята, че по време на Студената война България била суверенна държава или нещо от сорта. Други като него са убедени, че имало голяма и хубава икономика при соца. Умолявам Бисквита и Вожда на команчите да вземат всичките тези умопомрачени мечтатели при себе си в голямата чужбина - ако онези са все още в границите на РБ, разбира се - възможно най-скоро и всички там заедно да се подкрепят и да хленчат. И изселник да си - пак се иска поне малко достойнство.

31.   Няма чужди инвеститори. Защо - заради мутрите. Никой не иска да му грабят и съсипват бизнеса. Хората по селата са прости, не желаят да развиват нищо там. До някъде ги разбирам. Не разбирам само защо си продават гласа заради 26 евро на боклуци, които ще ги затрият и тях и цялата държава? Това е непростимо предателство, колкото и да си беден. В България винаги е била така- има два типа хора - еничари/чорбаджии/ и роби. И за тва нищо в тая държава не става.