Споделена история от В чужбина

Заминаване за САЩ
Здравейте. Може би темата е банална, но тази година започвам университет и е нещо много ново и важно за мен, че тепърва ще навлизам в живота. От 9, 10 годишна много харесвам Америка, но когато станах на 15, 16 почнах да се замислям за живота там и какво ще е ако се установя там. Сега съм на 100% решена, че ще преследвам тази моя цел. Другата или по другата година мисля да отида на бригада, за да видя как е всъщност. Решена съм, че щом завърша образованиета си тук ще замина. Знам, че ще е трудно, знам че най - вероятно ще отнеме време, но захапя ли нещо - не пускам. И няма да се откажа. Ще помоля запознатите да ми дадът подробна информация за заминаването. Как става, има ли друг начин освен зелена карта, как се процедира и т. н. От 2, 3 г. насам търся информация в нета, но никога не е твърде изчерпателна, за да съм на 100% наясно какво трябва да направя и се обърквам сред тези хиляди статии. Благодаря предварително и ще помоля “поучителните” коментари от сорта на “не е като по филмите, няма да ти хареса, престъпността е голяма” и т. н. да не получавамDa

Коментари

1.   Аз съм жена на 18 и тепърва ми предстои да бъда студентка първи курс. Също като теб обмислям да замина на бригада в САЩ другата година, но не съм много добре ориентирана, тъй като никога не съм била извън България. От известно време чета в различни сайтове за агенциите, цените, процедурите с прехвърлянето на пари с банките - прехвърляне на пари от Bank of America в българска банка, как да си изкараш осигурителен номер (SSN) след като пристигнеш там и т.н. Чета относно това кой щат е по-добър, къде има повече доходи. Забелязах, че повечето се насочват към Ocean city, Maryland, който е курортска дестинация. Препоръчвам ти да изгледаш това видео в youtube, ако все още не си (оставям линк):

https://youtu.be/VgRQ2XkTZ_s

Доста е дългичко, но и много изчерпателно и представя 2 различни преживявания на двама души, ходили на бригада в различен щат. Препоръчвам и да потърсиш информация във фб групи. Аз лично постоянно следя Work And Travel BG-USA Official и от там съм научила доста неща във връзка възстановяване на данъци, застраховки и първоначални вложения на суми преди заминаването. Единственото, което лично ме притеснява, е че засега нямам никой познат, който да иска да замине и ще трябва да замина самостоятелно.

Информация относно постоянно пребиване и придобиване на залена карта за съжаление не мога да ти дам, трябва да се обърнеш към някоя агенция. Надявам се да съм помогнала с нещо.

3.   Има други начини - потърси назад в историята - обяснявани са много пъти. За млади хора най-добрия начин е да търсят степендия за университет или за специализация и вече на място да процедират в зависимост от ситуацията. Момичетата обикновено се женят за американци.

4.   Здравейте. И аз подобно на вас, съм студент и имам подобни планове за в бъдеще. Нямам цялата нужна информация, но в някои неща задълбавам доста.

Примерно, проблема с трансфера на пари които изтъква номер 1, отдавна не ме притеснява като фактор, тъй като вече съм се запознал с начините и възможностите за трансфериране. Всичко може да стане почти безплатно, когато говорим за суми от рода на няколко хиляди.

Започнах работа за фирма, която може да ми уреди документи да замина. Тоест, могат да ме вземат като работник, казват, че имат нужда от мен и заминавам. Но пусти му страх, а и няма с кого да ида все още :).

5.   Заминаването за бригада може да се изясни с консултантска фирма. USIT Colors е такава, мой познат я ползваше за бригада. Във всички случаи отиваш на инервю в американското посолство, плащаш предварително някаква сума около 150-200$ и чакаш за одобрение.

Иначе ако питаш по принцип, прекалено рано е да се каже. Ако ще завършваш в България, после ще трябва сигурно да кандидатстваш за работна виза, ако намериш работодател, който е готов да те спонсорира. После идва чакане, разправии, чакане и т. н. Зависи какво си завършила, къде кандидатстваш и др. Накратко, в САЩ се търсят специалности в ИТ сектора, инженерни науки и подобни.

6.   Помисли за варианта да се запознаеш с американец и да се ожените. Разбира се, не само с тази цел, трябва да има любов. Но ако се случи, е 2 в 1. Две мои познати така се преместиха там.

7.   Помисли и за Канада като възможност.