Споделена история от В чужбина

Моля ви за приятелски съвет за кариерно развитие. <3
Здравейте съфорумци в Сподели.нет.
Казвам се Ангел, за да спазвам правилата на сайта, няма да разкривам данни за контакт, само ще споделя, че съм на 32 от Пловдив.
Покрай пандемията всичко стана мармалад. До края на 2019 имах постоянна работа в Пловдив на средно ниво маркетинг, HR, продажби, бази ранни, развитие на търговска мрежа към международна компания за покупко-продажба на месо и риба на едро.
Дойдоха съкращения, останах без работа, 2020 пролетта заминах за Англия като самостоятелно наето лице, зимата всичко се срина и се прибрах в България. От тогава с колегата от Англия се занимаваме с придажба на дигитални продукти, но неговото виждане за нещата е супер грешно и вадим смешни пари. Лошото е, че аз нямам някаква солидна сума за начало и оттласкване в посока самостоятелен бизнес в България и възнамерявам да замина навън.
Гледам в посока Бенелюкс, Скандинавието и като резервен вариант Германия/Австрия, защото не знам немски, но пак бих могъл да бъда полезен. Мога успешно да развивам пазари, да търся клиенти, доставчици, точната стока.
Живял съм и в САЩ, Чехия, а поради лични въпроси, мога да кажа и Турция.
Харесал съм си Дания. Намерих сайтове на доста купувачи/продавачи на месо и риба, в някои от тези сайтове си имаше и обеви за работа- от чистач и транжор до директор на филиал, за всекиго по нещо. Някой кандидатствал ли е така директно, какви са ви впечатленията, как протича интервюто? Какво да питам и не в началото, какво да говоря и не? Моля ви за съвети и личен опит.
С уважение:
Ангел <3

Коментари

1.   Моят съвет е да избереш Австрия. Тя е по-малка и по-спокойна страна, но също така има хубави заплати и красива природа. В момента в Австрия е ниска безработицата, поне така видях в една статистика във Фб, която беше свързана с младежката безработица. Щом тя е ниска, би трябвало и за останалите групи да е така, но все пак си направи проучване, ако искаш да е тази държава.
Успех :)

2.   Ангеле в чужбина винаги се почва от, , А, Б, В, , , ако си мислиш, че веднага ще те назначат за директор на филиал, забрави. Мога да ти дам няколко съвета. Не се прави на много отворен ка интервюто. На запад са същите комплексари като Бай Ганьо, но не си го показват директно. Не обичат нахаканите и отворените. Покорни роби се търсят. Но в същото време покажи ентусиазъм и желание за работа. За обща работа един ентусиазъм да покажеш на интервюто е достатъчно. Ще ти трябва време да се разтропаш и да се откъснеш от общата работа. Без местен език няма как да стане. Както и да овладееш местното законодателство. Постави си за цел да научиш бързо местния език. Английския е временно решение. Местните го говорят, но по-лесно бачкат с теб, ако им говориш езика. Но не забравяй! Не им показвай, че си много умен и знаещ. Нас от изтока ни имат за лумпени и страшно се комплексират когато видат някой умен и можещ от изтока. Страх ги е от конкуренция, и трудно се премиряват когато си по-успешен от тях. Момента на шуробадженащината също го има и дискриминация. Трябва да си кораво копеле за да пробиеш.

Успех и бог пред теб, ти след него!

Чингис Хан

3.   В подкаста на Jordan Harbinger има много солидна информация за всичко свързано с правене на кариера (от написаното от теб, предполагам че говориш добър английски). Този подкаст има и уебсайт, както и някои интервюта са качени на Ютюб. Премини и безплатния курс, който Jordan предлага на уебсайта си. За теб ще са и полезни епизодите, правени в петъците, защото са свързани с въпроси от аудиторията, много от тях са свързани с кариера.
Тъй като има много епизоди, подбери само онези за кариера, защото твоето положение изисква БЪРЗИ резултати.
Обобщение: 1. запиши се за безплатния му курс за създаване на мрежа от социални връзки
2. слушай епизодите, правени в петък
3. отсей от останалите само онези, свързани с правене на кариера

Успех!

4.   АВТОРЪТ:
Много ви благодаря за двата съвета досега, накараха ме да се замисля как да се "продам" на работодателя, какво да казвам и какво не, някакви насоки къде е добре и къде не. Това би се превърнало в полезна и за други хора като мен дискусия, защото много сме така в тези смутни времена. Колкото повече мнения, толкова по-обективна, полезна и цялостна картинка. Нека си помогнем взаимно. :)

5.   Моят съвет е да избереш една държава и да започнеш изграждането на живота си там, а не да се местиш като Пчеличката Мая от цвят на цвят. Защото, последното е сигнал до работодателя, че си непостоянен, може би нямаш качества и за това не се задържаш дълго на едно място. Недостатъците на постоянното местене вече си ги разбрал- т. е не си напреднал много.