Споделена история от В чужбина

Помощ! Да замина ли?
Здравейте!
Имам въпрос.
Да заминали да уча, работя и да заживея там или не да си остана тук!
Първоначално бях категорична, че искам да замина но сега съм разколебана и много зачудена.
Исках да замина защото в чужбина образованието било по-добро, повече работа и по-голямо развитие.
И Ви моля да ми дадете съвет!
Да замина или не?
В чужбина ли е по-добре или в България?
Помогнете ми и моля дайте съвети.
Предварително благодаря!

Коментари

1.   Замини в чужбина, Аз също ще замина, след като завърша унито. Обичам си родината, но не и държавата.

2.   За коя държава и коя специалност става въпрос? Как си с чуждия език? Колко ще струва? Защо си се разколебала? Защо в началото си била сигурна, че е по-добре да заминеш? Дай подробности.

Десятката

3.   След 11 години в Англия, се прибрах преди 3 за постоянно в бг, съвета ми към теб е не ходи не си струва грам вече, нито пари ще изкараш нито образованието им е добро, в България в момента е най добре за развитие на млади хора има най-много възможности от западна Европа или Америка( и да отбележа напуснах Англия като взимах заплата 3400 нето , да няма коментари че съм бил чистач и съм недоволен)

4.   3, не знам каква ти е професията, но ако с 3400 паунда твърдиш, че не можеш да правиш пари в Англия, то не знам как ще правиш в България. Тук масово се бачка за 400 паунда, особено в провинцията.

5.   Определено замини,опитът(житейски и професионален),който ще натрупаш в чужбина определено ще е по-богат от този в България в това можеш да си сигурна.След време когато вече имаш опит и си изградена личност можеш да отидеш където си поискаш,не е никакъв проблем.Говоря от опит,хората които са живяли няколко години в чужбина,а и особено ако са учили там,често са доста по-напред от тези които винаги са си били тук,просто нивото там е по-високо и свикваш да се конкурираш ежедневно което води до прогрес,тук за съжаление е малко по-различно!

6.   Заминавай! Винаги можеш да се върнеш ако прецениш след време. Но в чужбина със сигурност ще имаш възможност за по-добро образование, по-добра работа с коректно заплашане, а не жалките номерца на бг работодатели (да те екарат в сивия сектор, да ти плащат мижави пари колкото да оцеляваш, да те карат да изпълняваш няколко поста вместо да наемат втори/ трети човек т.н).
17 г съм извън Бг, най- труднс винаги е първата година- адаптацията, липсвст ти хора в Бг, дори местенца в Бг ти липсват, но като завържеш нови познанства, опознаеш малко начинът на живот където си, културата им, започваш да виждаш и всички позитиви.

7.   3, aз умирам от любопитство какво работиш сега и колко пари изкарваш?

На мен парите, които получавам в друга европейска страна, НИКОЙ в България не може да ми ги даде, като стандартите на живот не се различават коренно. Да работя в България би бил невъобразим компромис.

Англия е клоака, де, така че малко разбирам.

Братан.

Мод: дистанционно от България ли работиш?

9.   Замини и опитай. Успех!

10.   Замини! Не се и замисляй. После ще ми благодариш.
Живяла съм в чужбина и съжалявам триста пъти, че се върнах. С кой акъл го направих...
Сега ми е почти невъзможно да замина заради обстоятелства.
Така че не се замисляй, искрено те съветвам.

12.   Аз бях пред същата чуденка като теб на 19. Чудех се в продължение на почти 2 години, но в крайна сметка се реших и вече 1 година живея в чужбина. Еми... съжалявам, че съм си губила времето в чудене. Англия не е цялата чужбина, и аз като Братан мисля, че е клоака и не бих отишла точно там. Общо взето където са емигрирали най-много българи, там са най-големите клоаки.
Ж22

13.   Заминавай, учи, намери си приятели, развивай си хобитата, гледай да имаш някакъв план, та не да си напълно свободен електрон и друого - не се хващай на разни хипарски истории, че едва ли не, е много лошо да имаш хубава работа и да взимаш добри пари.

14.   Много лесен въпрос задаваш. Замини, замини, само ще спечелиш!

В чужбина е в пъти по добре от Б-я. Заплати, покупателна способност, цените на хранителни продукти и дрехи са по-евтини от тука.

Квартирите са скъпи, но може да оставаш в споделен апартамент за 300 евро на стая или ако си намериш работа да наемеш студио за 500 евро.

Номер 3, яко лъже! 3400 нето паунда и се връща в Б-я. Гаранция са го уволнили от работа или е някой комарджия, който си пръска парите за хазарт.

15.   Съдбата се усмихва (помага) на смелите. Стара латинска поговорка.

16.   Може да се подходи към вземането на решение по три начина:
1. Най-лесният е на лист хартия да дръпнеш една вертикална черта по средата на листа. В лявата половина отгоре напиши ЗА, а от дясната ПРОТИВ. Започни да изреждаш възможни решения съответно във всяка колона. Този метод си има ограничения и НЕ Е най-добрият.
2. Вместо бинарното решение ЗА (А) или ПРОТИВ (B), помисли и за вариант C, D, E, т.е. от 3 до 5 възможни варианта. Напр. (C) да се преместиш в друг град, (D) да учиш в България, но да работиш за чуждестранна компания, (Е) да заминеш в чужбина с благотворителна организация, която може да ти даде други възможности след това и т. н. Това са твои лични алтернативи.
3. Представи си, че са изминали 5 години и тогава поглеждаш назад и създай 3 сценария: 1. Мечтата ти се е сбъднала и си заминала в чужбина; 2. Не се е сбъднало; 3. Нещата са поели по странен обрат. Напиши тези сценарии с подробности.

Успех!

18.   От 8 години сме в Англия. Не бяхме се прибирали в България 5 години , август 21ва рискуваме, върнахме се за месец. То беше разправии с администрация, с мързеливи чиновници , с банки кожодери (на 3лв държавна такса към съда - 10лв банкова такса за превод на парите!!! ), всекидневни изненади с цените (доста хранителни стоки бяха по-скъпи от аналога си в Англия), като цяло беше разочарование.
.
След 5-6 години може пак да опитам екстремен туризъм в България , но дотогава дано не ни се наложи да ходим...

19.   18 вярно ли е, че много къщи в Англия имат комини с формата на кралски корони?

20.   Аз мога да напиша мнение за Англия. Парите, които се печелят в Лондон и Англия като цяло не са толкова много спрямо стандарта там, пак е посредствена заплатата, а работата отново е експлоататорска. Второ, ти ако искаш и лауреат докторант бъди от Оксфорд и Кеймбридж никога няма да бъдеш повече от техния местен англичанин. Ти си нямаш на идея как си пробутват необразованите, дори без гимназиално образование поданици. Това, което се вярва за западния свят, че се цени образование и ако си кадърен ще си уважаван и добре не е вярно. Абсолютно същите са като в България, но разликата е, че си харесват техните хора и дори да е едно лайно те ще кажат, че е диамант и ще го настанят преди теб. Никакви пари няма да могат да заличат чувството за малоценност, което ще изпиташ там. Фирмите са на пародийно ниво, както и в БГ, назначени некачествени хора, които не знаеш от къде са дошли, отново гледат да те прецакат за пари и реално ти да живееш добре там ти трябва хубава заплата, защото животът там е скъп, предлагат едни мухлясали малки къщи нереално скъпо. Англичаните са с изкуствено надуто самочувствие, което може да те изкара извън нерви, защото дори нямат A-levels и обща култура. В Англия е добре да дойдеш като доктор, всичко друго е пародия. Успех, аз лично смятам, че и в България човек може да живее добре ако е квалифициран иначе само ядове ще береш в чужбина. Навсякъде животът е един и същ.

21.   Аз съм човек, който чете между редовете. Смятам, че не си за чужбина, страх те и излизането от зоната на комфорта не е за теб. В чужбина съм и моите наблюдиния са, че българите тредно се интегрират. Причините са, тежките характери, нежелание за учене на език, тези които знаят поради първата причина пак са все сами. Затворени общности, с клюки и интриги. Тоя бил такъв, оня инакъв, важни до небето, в България като се приберат ела да видиш. Преди 3 г. се излъгах да отида в България на море, пълно с такива които са в чужбина, важни, вметнат някоя дума на чужд език и по селски се оглеждат как околните ще реагират. В един магазин, като постоянно нещо се обясняваха как живеят в чужбина и типично въртяха очи да видят реакцията и да погалят егото, не се въздържах и просто им каза, ок разбрахме всички, не сте единствените българи дошли от чужбина. Ето и в коментарите горе пак се вметна чистенето. И аз съм мислила, нико, че в България винаги съм работила в офис, имам образование и какво от това. В чужбина на никой не му пука за нащите дипломи, това което може да те изстреля е опита ти, владеене на езици и лични качества. Що се касае за дискриминация, ако си тежи на мястото няма кой да те дискриминира, това не е Европа от преди 50 г., чужденците са масово, смесените бракове още повече. Няма как да не знаеш език, да не разбираш елементарни неща, но да обниняваш как се държат с теб и предпочитат друго. Стои си в България, има алгернатити достатъчно. За млади хора да натрупат опит, познанства и да се върнат в България е най-добро и за тях и за България. Да се отвори това съзнание малко, защото като чета понякога темите тук, се чудя що за ограниченост, незнание, невежество от млади хора.

22.   Сега поне имате избор. Преди 30 години с тия визи беше къде, къде по - трудно. Сега съм сигурен, че е още по-трудно от гледна точка, на това, че първо - българите ни смятат за още по-ниска категория работници, второ - няма нормални български общности, които да ти помагат, трето-повечето млади българи са мързеливи и като видят много работа, високи наеми и ниско заплащане ще започнат да вият като линейки. Ако си много зле в България ще си зле и в Англия, е, ако имаш шанс с някаква търсена професия не му мисли. Имам една съседка, синът и си направи куриерска фирма в Англия явно той си е шофьор и приемащ поръчките, казва, пращам му буркани със свинско месо, кара, и явно няма време за почивка и с бурканчето между краката и си обядва. Примери такива много съм чувал.

23.   До 20

Моят опит е напълно противоположен на това, което ти твърдиш.

24.   Замини и няма да съжаляваш. Подходи практично и се омъжи за чужденец с хубава професия. Ще пътувате по света, ще се наслаждавате на живота и няма да имате финансови проблеми. По възможност запиши и завърши специалност, която ще ти позволи да имаш доходи над средните. Всички, които познавам и заминаха за Великобритания успяха да си направят собствен бизнес. Живеят в големи собствени къщи и карат последен модел коли. Дори са изцяло български семейства.
Германия може би е най-лошият избор, но и там е в пъти по-добре от България.

25.   Зависи. Знаеш ли езика или поне английски на високо ниво? Ако ще учиш имаш ли шанс за стипендия, да си намериш работа, макар и почасова или вашите да ти изпращат пари? Къде ще живееш?
Ако пък ще работиш, намери ли си легална работа с трудов договор и осигуровки или ще работиш нещо "на черно" и ще разчиташ само на късмет дали ще ти плащат на време и то според уговорката.
Изобщо има много неща за обсъждане и премисляне преди да събереш багажа. Не е като да се изнесеш от вкъщи и да идеш да живееш в съседния квартал и да знаеш, че при нужда роднините ще ти помогнат.