Споделена история от В чужбина

Франкфурт? Германски рай
Местене във Франкфурт без немски език, само а английски език достатъчно ли е или трябва си езика на местните?
Как е животът във Франкфурт, че в Бг вече не ми издържат нервите?!

Коментари

1.   Освен ако нема да бачкаш куриерче, местния език си требе. Само с ингилизки нема да минеш. Запиши едно курсче и изкарай поне някакво базово ниво като за начало, преди да заминеш.

И между другото няма квартири. И пари да имаш, квартири НЯМА. Не говорим, че са скъпи, а просто няма. А на българи пък съвсем не дават, понеже им се носи нмого хубава слава. Чуят ли, че си българин, в 99% от случаите забравяш. А за да работиш, трябва да имаш адресна регистрация. За да имаш адресна регистрация, демек квартира, трябва да имаш работа. И става един омагьосан кръг.

Имам там роднини, родители, познати и съученици. 2-3 г. са там и повечето чак сега успяха да си намерят квартира. Преди това живеят или в някой хостел, докато намерят квартира, а и да имат адресна регистрация, за да почнат работа, или наемат в някакви села на 80-100 км от Франкфурт и пътуват всеки ден по час-два в посока.

Пълно е с паплач от всяка точка на света и не е лесно.

2.   Където и да живееш, трябва да знаеш езика на "местните". Щом имаш мотивацията да заминеш, ще намериш и мотивация да седнеш няколко месеца да понаучиш езика. Иначе няма да можеш да се оправиш в никоя институция и ще трябва да се превърнеш в паразит, ако намериш някой българин, който да ти помага. Аз живея в Германия и любимият ми голям град е Мюнхен, въпреки че не съм там, а в малко градче, по-скоро селце. Немският не е толкова труден, особено ако вече знаеш английски.

3.   Да, така е найстина с квартирите. За една квартира има по около 70 кандидата.
Аз съм с немски паспорт, с професия и получавам 2. 000 евро нето и въпреки всичко не ме одобряват за един малък апартамент. Конкуренцията е огромна, много е трудно и става все по-трудно.
Успех, може пък ти да имаш късмет.

4.   Имаш ли някакъв занаят ? Ако си строител направо заминавай!
Не ти трябва грам немски ако работиш в куриерска фирма, строителство, почистваща фирма или като камериер/ка в хотел с Английски става.

Но да кажем, че си намериш работа. ГЛАВНИЯТ проблем е квартирата.
Във Франкфурт, Берлин и Хамбург е почти невъзможно.

Ако имаш роднини може при тях да оставаш.

Иначе като живот е пъти по-добре от България. Храната и дрехите са по евтини, както и техниката.

5.   Живота там без език е възможен, но език ще ти трябва, ти живееш там. Ежедневно купища писма. Учи и тогава тръгвай, после да не ревеш колко е лошо там и хората какви били.

6.   Без немски ще стане, само ако имаш и много добър английски и търсена професия, със стаж, която може да приложиш в международна фирма. Дори и тогава, ще е проблем.
Квартирте са огромен проблем в повечето страни в ЕС, защото Covid допринесе за скок на цени с до 40% за полсените 2 години и хората масово не се местят никъде.

7.   Братле, ти хубаво искаш да емигрираш, ама защо се насочваш към най-големите кочини? Там където има най-малко българи и чужденци като цяло, там най е хубаво. Не мисля, че точно във Франкфурт ще водиш по-висок стандарт на живот от България.

8.   Германия е скучна и стерилна държава. Не един път съм го казвал. Еле пък Франкфурт е пълно с паплач. Кюрди, араби, румънски и български цигани. Запреличал е на Бангладеш. Защо не се насочиш към съседката Нидерландия, но към някоя провинция без Зауд или Норд Холанд, че и там е пълно с вакса. Но по другите провинции е приказка. А и нидерландците са много по харабии от немците.

Чингис Хан

9.   Живея от 5 години във Франкфурт. Трябва ти задължително немски. И повярвай ми. Животът тук е по-зле и от България. Местните са повечето от арабските страни и от Африка.

10.   Къде в България не ти издържат нервите? В кои градове и села? И какви умения имаш? Желаната заемана длъжност, както и заплащането, пряко зависят от това.

11.   9, защо не се връщаш тогава или не отидеш другаде?

13.   В Германия чужденците са навсякъде, аз живия6на село, далеч от големи градове и е пълно с чужденци.

14.   А работа като певец или фотомодел в Мюнхен може ли без немски?

15.   Германия е пълна скука и е пълно с ислямски мангали. По-добре отиди в Полша, Унгария, Дания или Италия.

16.   Не е точно по темата, но в Нюрнберг много ли са чужденците.

17.   Почти всички хора говорят английски на много високо ниво, можеш да се справиш с институции, банки, пазаруване и всякакви услуги.
За работа може да представлява проблем не владеенето на немски език, но това зависи силно от това с какво се занимаваш. На започнеш работа ти трябва адресна регистрация, а за да наемеш жилище Шуфа ( доказателство, че имаш пори и работиш). Има и разбира се така наречините WG апартаменти ( Апартамента се наема и дели от няколко човека). Това е добър вариант за начало. Има и български форум във Франкфурт мисля, че може там да питаш за свободни стаи.
След като работиш и имаш жилище може да запишеш и курс по немски език.
Градът е много мултипкулти и това на мен страшно много ми харесва. Хората са спокойни, заплатата покрива разходите, храната е по-евтина от в България.
Ако го искаш ще успееш не е толкова трудно, колкото го описват. Някой беше споменал за куриер това е прилично платена работа.

18.   Избери си Бавария или Баден-Вюртемберг.Полицейски и дисциплинирани провинции.Данък до 44%.Ако взимаш бруто 2000 евро нето ти е 1400,ако си ерген.После квартира ядене.500 евро може да скътаваш, за да може после стойки в БГ да правиш.Тук сме роби с права, а в БГ със задължения.

19.   В чужда държава без да знаеш език въобще не ти трябва да ходиш….