Споделена история от В чужбина

Да замина ли за чужбина?
Здравейте бих желал да ме посъветвате тоест как бихте постъпили вие в моята ситуация. На 21г съм завърших средно образование със специалност компютри. Записах за висше но прекратих след 2 месеца защото родителите ми се разделиха и финансово ми се затрудни положението загубих желание и мотивация и просто спрях. Сега съм на квартира с майка ми и работя. Имам възможност да замина за Германия при леля си искам да събера пари за жилище а в България това е просто невъзможно със сегашната ми работа. Лошото е че не владея немски език ако замина леля ми ще ме издържа докато го науча за да почна някаква работа. Въпросът ми е да замина ли за чужбина или да си остана тук в България и с курсове да си търся по-добре заплатена работа? Как бихте постъпили вие в тази ситуация какво бихте направили?

Коментари

1.   Няма какво да те издържа леля ти, до като научиш езика. А и в къщи пред компа език няма да наумиш гарантирам ти го. Винаги можеш да започнеш в Германия при турци или румънци без език, някоя мизерна нископлатена работа. Там ще има някой, който поназнайва немски и ще се ошлайваш. Всяко начало е трудно. Свикнал си на вашите да те издържат сега искаш леля ти да те издържа. Не може така мойто момче. Вече си голям мъж и трябва сам да си управяш.

Чингис Хан-Скандинавеца

2.   Здравей!
Може да съм от изключенията, но никога не бих заминал в чужбина за да живея там за постоянно.
Давам ти съвет, запиши първо езикови курсове, поне базисно ниво, но го учи сериозно.
След като го понаучиш отиди там да поработиш и да си купиш жилище в България, гледай само да е в по-голям град, другите не си заслужават от гледна точка на развитие. Имам много приятели и познати които направиха същото.
Поздрави!
М. 28 г.

3.   В Германия можеш да работиш и само с английски.
Ако нямаш претенции, поне в началото като трамплин можеш да чисти офиси например, постоянно се търсят хора. Или в хотел камериерка, помощ в кухнята, миячка.
Според мен заминавай, по- голям риска е да се надяваш на по- голяма заплата и коректност от бг работодатели.
Със заплата от Германия за около 2 години без да се лишаваш, можеш да спести достатъчно за прилична къща около голям град в Бг. За какво ти е "кутийка"/апартамент като малък затвор, за който ще трябва да плащаш и много повече на всичкото отгоре.
Виж сама цени на имоти в различни страни да се посмееш поне.
А имаш и близък човек, който да ти помогне докато се ориентираш в обстановката! Заминавай
Единственият по- сериозен риск е, че може да НЕ поискаш да се връщаш в България.
Аз съм от 17 г в чужбина. Ще направя скоро един бърз опит/проверка дали все пак има надежда за бизнес в България (без да влагам кой знае какво, нямам намерение да съсипвам години труд) и след това ще взема крайното решение дали зачерквам завинаги страната, която още считам за родина...

4.   Твърдо заминавай! И аз ако имах тази възможност щях да замина!

5.   Разбира се че трябва да заминеш в чужбина, за да видиш, че има много други неща освен чалга, цигани и катастрофи всеки ден. Проблема е че Европа като цяло е момента е много зле (в това число и Германия). Зимата чука на вратата и нещата изглежда ще стават по-зле.. Бих те посъветвал да изчакаш, година примерно, за да се види кое на къде...

6.   Бих наблегнала на образование и квалификация. В чужбина би било много по-трудно. След това, ако искаш заминавай. Ако можеш да учиш в чужбина би било по-добре.

7.   Благодаря за отговорите на всички оценявам го живи и здрави да сте всички. Харесва ми идеята да записвам за езици лошото е че не разполагам дори с компютър(да пиша от телефона си) а в тези времена с тоя ковид е доста трудно плюс това и съм от малък град няма нищо ще трябва да патувам или поне да събера за един лаптоп. Зимата идва и аз знам че не се отразяват добре нещата в чужбина това е една от причините защо съм пред тази дилема и се колебая да изчакам. А за квалификациите съм на 100% съгласен просто нямам никаква идея каква да е тя а за висше честно казано нямам възможност, време и желание в момента а без желание не стават нещата. А до Чингис Хан не съм свикнал да ме издържат винаги съм си работил всяко лято още след 18г просто така ми се стекоха нещата

8.   Заминавай и не се замисляй. По-добре да си опитала, дори и да се провалиш, отколкото после да съжаляваш, че си можела, а не си отишла.

9.   За какво ти е този апартамент!? Остани си в България.

10.   Според мен зависи как се чувстваш от социална гледна точка.

Аз примерно никога не бих оставил приятелите си и родителите си, да отида да работя в чожбина с хора, които няма да ме считат за техен сънародник. Момичета изглеждащи по съвсем различен начин от нашите красиви българки.

Отиваш бачкаш, вадиш хубави пари и за какво? С кого ще отидеш на по бира там? Друго си е да се съберете приятели на маса, да се веселите и т.н.
Никъде в чужбина няма, като излезеш и да видиш такива красиви момичета, всяка 2-ра да е слабичка с хубаво дупе, красива в лице и курвенски облечена.

Все пак, ако нямаш близки приятели и не изпитваш тази нужда да се виждаш с хора, Германия не е лош избор.

11.   В чужбина с минимална заплата не си заслужава , можеш да събереш за жилище , но за първа вноска и да изплащаш . По-добре учи и си намери нещо в сферата на ИТ или научи език и тогава заминавай . Не си заслужава да работиш по фабрики или да чистиш къщи на тази възраст. В чужбина без език не е работа .

12.   10 ами в някои страни са по-красиви от нашите. Визирам Словакия. Там хората със сини очи са повече, но имат красавици и с кафяви. Сега вярно е, че българките са по-красиви от испанки, гъркини, германки.

13.   Не записвай никакви курсове просто идвай ти си на 21 ще го научиш бързо повярвай ми. животът тук е скучен работа и само работа немците са студени хора с някои доста трудно се общува. един съвет ако нямаш шофьорска книжка и идваш в малко градче задължително изкарай шофьорска книжка в бг ще ти е по нужна от езиковите курсове.

15.   Можеш да учиш и он лайн, можеш да учиш сама, курсовете са само насока, учи се сам, постоянно. Може и през телефона. Няма как да те държа някой според мен, в Германия учиш и работиш. Всъщност масово са с елементи познания, фабриките наемат персонал и с малко познания ще те вземат. Работа на 3 смени с добавите може да ти осигури добър доход щом целта ти е събиране на пари.

16.   15 авторът е мъж бе, ти на жена го направи?!?!

17.   До 16 - Може и така да е, но как да разберем?

18.   В тонът на някои одобрени мнения тук "да си мъж не е това какъв си се родил, а да не се държиш по начин, по който останалите да те определят като жена". Тук отдавна имаме опцията за последващо определяне на пола, просто не е достъпна за предмета на определяне. Сигурно сте чували как дадени мъже не били мъже /а какви са тогава/, тези или онези не били жени и т.н.

19.   Бих те посъветвал да си насочиш вниманието към учене, ако са ти интересни компютрите се насочи към IT сектора. И учи немски. Ако имаш квалификация и решиш да заминеш ще започнеш на добра работа със сериозна заплата, а няма да си губиш времето на нископлатени позиции.

20.   17 ами писал е "бих желаЛ", а по-нагоре в коментарите пишат "да си опитала", "да учиш самА", камериерКА, миячКА и т.н.
Това жените май по дифолт възприемат, че всичко написано е от жена.
Аз не виждам къде пък авторът се държи или пише като жена.

21.   Не си губи времето да учиш немски в България. Леля ти да отиде в местното VHS /Volkshochschule/, да се консултира, ще се запишеш във финансираните от BAMF (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) Integrationskursе. Във времето, когато си караш курса, ще получаваш социална помощ. Ако си упорит, ще научиш езика и ще имаш много възможности в професионален аспект. Ако нещо те интересува конкретно, питай. Аз преподавам немски точно в такива курсове.
Успех и хич не ги слушай, колко е скучно в Германия.

22.   Ако бях на твое място нямаше да чакам леля ми да ме издържа. Щях да ида, почна каквато и да е работа, да уча езика в същото време и да ѝ помагам с някоя сметка. Ако не плащаш наем, има ток, интернет, вода, храна, телефон, каквото и да е. Език се учи с практика, курсчетата в Гьоте институт стигат само донякъде.

Моят съвет? Не бъди пикла и не чакай роднини да те издържат. Това е зависимост, която един ден горчиво ще съжалиш. Не бъди длъжник никому. Включая семейство.

23.   Аз от 6 години живея в Англия и да ти кажа, познавам много хора, които без грам език се оправят в държавата и работят. Да, работят нискоквалифицирана работа, но са заети и печелят някакви пари.
Щом имаш амбиция да учиш език, още по-добре.
Можеш на първо време да работиш някаква обща работа и да учиш език едновременно. Трудно е, но е по-добре отколкото да се чудиш или да чакаш на някого.

24.   Номер 21 говорите пълни глупости всички чужденци,които идват от държави членки на европейският съюз си плащат сами курса и нямат право на никакви социални помощи,ако не са работили поне 1 година тук.

25.   До 24 от 21 - от години се занимавам с тези курсове. Не бих давала невярна информация, още по-малко да обиждам, както правите Вие