Споделена история от В чужбина

Малко въпроси относно програмата Еразъм
Здравейте!

Пиша Ви във връзка с програмата Еразъм. Някой ходил ли е, може ли да сподели как му се е сторило дали му харесва. Също така бяха ли Ви поети пътни разходи? Аз много искам да отида на Еразъм, но това не ми стана ясно. Дали билета за съответната дестинация се поема от пътуващия. Аз уча редовно и съм втори курс. Спряла съм се на три държави - Швеция, Испания, Унгария

Коментари

1.   Здравей,

аз съм била на Еразъм и много ми хареса. Колебаех се между Словения и Испания. Избрах Испания, в последствие се случи, че бях за една седмица и в Словения по друга програма и също останах впечатлена. Та за Испания, винаги ми е било мечта. Запознах се с нови хора от цял свят, с културата им. Бях по Великден и видях с очите си процесиите. Неповторимо изживяване е тази програма Еразъм. За жалост, пътните трябваше да си поема аз, преведоха ми 80% от стипендията преди да замина и 20% след като се прибрах в България. Но това беше преди години, сега не знам как е.

За Швеция и Унгария нямам наблюдения, но ако имах възможност, бих отишла в Швеция. Северните култури също са различни и интересни за нас. :))

Желая ти успех! Много добре си се ориентирал/а.

2.   Няма да съжаляваш, ако отидеш. Аз бях за цяла година в Португалия и беше най-готината ми година от следването. За билетите честно казано ми се губи дали те ни ги поемаха или не, но при всички положения едно пътуване до европейска държава не излиза много пари. Даваха ни и по 450 евро на месец, превеждат ти парите за всички месеци още в първите 10 дни от престоя ти там. Това ти е достатъчно за квартира и храна, но аз си имах и собствени пари за екскурзии и купуване на всякакви други неща. Ще се срещнеш със страхотни хора от цял свят на твоята възраст, аз още си поддържам контакт с много от тях, ходихме си на гости по държавите.. Ще го помниш цял живот. Хем е голям купон, хем можеш и да научиш много неща ако ти се учи.

3.   До н. 1 и н. 2-Какво представлява тази програма Еразъм? Обяснете по-подробно, че се заинтригувах.

4.   до авторката-би ли обяснила повече за тази програма и какво точно представлява, кой може да се запише в нея и т. н.

5.   А ако правиш докторат може ли да отидеш по Еразъм някъде?

6.   От номер 1

До номер 3: Тук има обща информация за програмата:

https://erasmus-plus. ec. europa. eu/bg/about-erasmus/what-is-erasmus

Съветвам те да питаш в Международния отдел на твоя университет, те знаят и ще те насочат към някого, който ще ти обясни.

До номер 5: Да, аз така отидох докато правих докторантура и даже работих почасово към една от катедрите в университета там.

7.   Н 5 "Мобилност за обучение и/или стажове за докторанти: от 5 до 30 дни или от 2 до 12 месеца (мобилността за обучение може да включва допълнителен период на стаж, ако е планиран такъв). За да се отговори по-добре на разнообразните нужди от учене и обучение на докторанти и да се гарантират равни възможности, докторантите и наскоро завършилите докторантурата си лица („постдокторанти“) могат да предприемат краткосрочни или дългосрочни периоди на физическа мобилност за обучение или стаж в чужбина. Насърчава се добавянето на виртуален компонент към физическата мобилност. "

Влез в сайта най- добре и виж там.

9.   Помисли и за Италия. Същият климат почти като в Испания, но е с доста по-интересна история и по-красив език.