Споделена история от В чужбина

Австрия, Чехия, Словакия или Швеция?
Замислям се за работа и живот в чужбина... отново.
В Швеция мисля за Упсала или Стокхолм.
В Словакия ест. Братислава
В Австрия Виена или Грац
а в Чехия мисля за Бърно.

Вече живях в един от тези градове и много ми хареса. Даже да ви призная като го напусках плаках, защото оставих много приятели там и самото място ми беше някак комфортно.

Като цяло да се намери работа без местния език е най-лесно в Швеция уж, но още по-лесно е в аутсорсинга в Братислава и Бърно, макар, че това ще е временно. Предпочитам да си отворя собствен бизнес или да се занимавам с изкуства или да преподавам в университет, а май това е добре платено само в западните страни. И там идват Австрия и Швеция. И двете си имат предимства, но най-голямото на Австрия е, че граници все с мои любими страни - Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Италия, а и Хърватия не е далеч от Грац например.

Швеция е с доста висок стандарт и заплати, но е доста откъсната от света, не можеш да се качиш на влака и след 20-50 километра да си в съвсем различна страна както може от Виена или Грац. Но пък най-лесно за българин е да си създаде приятелства в Словакия и Чехия, от личен опит говоря. Не знам от австрийците и шведите кои по-добре биха приели един българин?

Коментари

1.   Ами заминавай. Не си губи времето в БГ. Отиди там, където ще имаш работа и ще се чувстваш добре. Успех.

3.   Заминавай да. Няма какво да си губиш времето в България. В България обстановката е изключително овълчена, озверена, изнервена, враждебна, неприветлива, тъжна, нещастна. Хората в България са изключително злобни, завистливи, подли, изключителни егоисти, въобще...
Така че няма какво да си губиш времето тука в крайна сметка живота е само един единствен и той трябва да бъде изживяван пълноценно, той в крайна сметка е за живеене, а не постоянно борба за оцеляване.

4.   След връщането на хартиеното гласуване всички ще трябва се замислим да бягаме нанякъде.

5.   Отказах се от Австрия, защото немският ми се струва по-труден и от унгарския. От Чехия се отказах, защото в Словакия хората по манталитет са по-близки до нас българите и беше по-приятно там. Но добавям Унгария и Гърция. Едната е екзотична страна в центъра на Европа, столицата им е по-красива от Виена, другата наследницата на една митична древна цивилизация и е на море.

6.   Стокхолм или Виена. Зависи и какви еьици говориш и на какво ниво.

7.   6 там не е ли прекалено скучно? Имат пари, но нямат души, студени хора, не знаят как да се забавляват.

8.   В момента унгарците ходят да зареждат бензин в Словакия и да купуват храна оттам. Инфлация 24 процента официално първи в ЕС.

9.   До 7

Зависи какво разбираш под "забавление"?

10.   До ном 7. В тези държави заплатите са високи и има социално осигуряване, когато човек е безработен. Колкото до забавленията човек като има пари винаги може да отскача до България, Ибиса в Испания или където си иска.

11.   8, да но Будапеща слага в джоба си всички големи БГ градове, за София да не говорим.