Споделена история от В чужбина

Как да замина за чужбина?
Здравейте на всички!

Бих искал да попитам хората, които вече имат опит да споделят:

1) Как успяхте да си намерите работа в чужбина? От някакъв сайт или агенция, ако конкретизирате ще бъде много полезно.
2) Как си намерихте жилище - отново в някакъв сайт ли търсихте или агенцията ви беше уредила и жилището?
3) Знаехте ли перфектно езика за съответната държава?
4) Успяхте ли да се справите сами или бяхте двама, двойка или група?

Ще оценя всякакви отговори и съвети, дори и да не са конкретно по точките, но неща, които мислите, че биха били полезни. Благодаря предварително!

Коментари

1.   1: LinkedIn
2) Локални сайтове, фейсбук групи (с повишено внимание!! ) или най-добре ако имате познати
3) Не, но знаех английски
4) Сама

2.   Може да търсиш и по сайтовете на фирмите, може и чрез посредници, с познати.. т. н. Не се знае от кой храст ще изкочи заек. За квартрирата- трудна работа, работодателя или познат трябва да ти помогне. За езика- зависи от работата.
Аз емигрирах преди 20 години. В Бг. работех като инженер във френска фирма на много ниска заплата. Пуснах апликейшин за една работа в ирландия но чрез посредници (английски). Те ми правиха интервю то телефона и ми предложиха да ида на интревю в швейцаря. Аз отидох. Сестра ми ми беше написала на английски на един лист едно примерно интервю. Домързя ме да го науча цялото. А и там ме питаха други работи. Английския ми беше много лош но някак си се оправих. На техническата част се представих добре. Напрежението беше огромно. Но струва ми се че незнанието на езика не го усещат, или поне ако е чужд и за 2те страни. И при други интервюта съм минавал с лош английски или немски. После изненадващо ми предложиха договор. Някъде около 3 месеца чаках работодателя да изкара разрешение за работа. Като пристигнах в Цюрих ми платиха ми хотел за 1 месец, докато си намеря квартира. Не беше хубава и беше много скъпа. След 2 години я смених. В началото бях сам, след няколко месеца дойдоха жена ми с детето. Така беше преди 20 години. Сега би трябвало да е по- лесно.

3.   1: Profesia. sk и Profesia. cz
2) Фейсбук групи, защото нямах никой познат там
3) Не, освен няколко думи, защото са от славянската група, но знаех английски
4) Сам

4.   Аз дойдох във Франция преди 5 години при баща ми, а той е тук вече от над 10 години.
Не знаех френски, за това тук трябваше да ходя на курсове и за около 1 година научих езика.
След това, направих 3 стажа по 4 седмици, а към края на последният (3-ят) стаж- предложиха ми 1 месечен договор (CDD), който премина към дългосрочен (CDI). Работих 2 години в магазин подобен на технополис, а след това се преквалифицирах на технически съпорт с един ускорен курс.

Да дойда във Франция беше най-доброто решение в живота ми с изключително обогатяващ личен и професионален опит, запознанства, преживявания и посещение на красиви места.
Франция е доста напреднала по отношение на дигитализацията и ми харесва ефективно функциониращата системата и бързина на всяко ниво.

С нещата, с които свикнах във Франция- България е минало, защото не бих могъл да направя компромис- нито с дигитализацията, нито с транспорта, нито с качеството на живот, нито пък със заплащането. Знам, че много хора ще ме разберат. За съжаление, доста мои познати нямат смелостта да прекрачат границите и да експериментират навън, но се виждаме по вайбър, а за почивки си предпочитам Южна Франция. Влюбен съм в тази страна и начина на живот!

5.   Много благодаря за коментарите на всички! Определено бяха полезни.

Авторът.

6.   1/ локална трудова борса, с обявите във вестбика нищо не ставаше 2/ беше студентско общежитие и ми помогна приятел, който вече беше там
3/ Да, езикът го бях учила 9 години преди да отида -езикова гимназия и университет, както и доста четене на книги
4/ една година бях с партньор, а останалите три - сама. Нямаше проблеми със справянето с работа или нещо друго от ежедневието, единствено усещане за самота, както е при всеки, който не е във връзка.