Споделена история от В чужбина

Бихте ли живели в бивша соц страна?
Бихте ли живели в друга бивша соц страна в ЕС и в коя?

Коментари

1.   Не бих живял в ЕС дори и да ме канят (а до сега винаги е било обратното). Дал Бог малко късмет (другото от мен) и на есен да се махам от тая дупка (целия континент).

2.   Да. Например на Чехия, Словакия, Словения, Хърватия, Унгария, Полша, Естония какво им липсва?

3.   Да - в Словения, доколкото е била част от Югославия. Но винаги са били по-западно и проевропейски ориентирани (дори и тогава) И това сега си дава своето отражение по стандарта на живот, който е най-високият от на всички страни от бившия социалистически блок. А и самата страна е много красива, богата е на природни дадености.
Прибалтийските страни също се развиват добре, особено Естония, но там климатът е по-суров, а и ония смрадливци на изток са по-близо.
Закономерността е, че страните, които са скъсали зависимостта си и носталгията към онези мурзилки, сега се развиват с много добри темпове.

4.   Добрите държави в които е имало комунизъм са Чехия и Словакия.
Те не са никак лоши за живот, спокойни са, няма престъпност, няма такъв наплив на мигранти и са определени като страни с напреднали икономики.

5.   Да. Само в една. Беларус. Просто защото не е бивша -соц. А настояща соц страна. Който е ходил, знае за какво говоря...

Всички други са роби на Американците. Нямам работа в нито една от тях, . По-добре направо в Метрополията, отколкото да се мъча като роб при измъчваните.

6.   Не! Нито една от бившите соц. страни не става за нищо. Както се казва, погледни миналото, за да разбереш бъдещето.

7.   Да,
Навярно в Черна Гора. Но след като се пенсионирам.
Хърватска също е нелоша опция.

8.   Да, както вървят нещата сега в Б-я, вече повече от 30 години и ако така продължава, бих желал да живея в Унгария, защото там управляват политици, които мислят за доброто на своите граждани. Такива продажни български политици, като сегашните, ако продължават да управляват ще направят Б-я още по-мизерна. Аз не разбирам кокво им харесвате на такива мафиоти ако продължавате да гласувате за тях отново на 2, април. Гласувайте за партията ВЪЗРАЖДАНЕ ако искате живота ви да се подобри. Слушайте им речите в YOUTUBE. Дано на следващите избори проявите здрав разум.

9.   Аз не бих живял извън бивша соц страна. На Запад промиването на мозъци тече от 1945г. така че искрено съжалявам тези нещастни хорица, които се връзват на плоската глобалистка пропаганда, като например с ковид маскарада и приема с отворени обятия на африкански орди.

10.   Към 8, всъщност в Унгария има по-продажни политици и от българските. Излезе новина преди няколко дена, че по официални данни Унгария е най-корумпираната страна в ЕС. След нея е България.

11.   Мерси, достатъчно соц ми е в бг-то. Даже ми идва лееееко в повече.

12.   Автора: Аз казвам ДА. Вече живях в Чехия и Словакия. Прага е една от най-красивите столици, а в Братислава все едно си в малък град, доста е сигурно. И жените в Словакия са много красиви.

Но сега съм разтроен между Швеция, Унгария и Гърция.
От Швеция бих искал да запиша докторат, но понеже вече не е сигурна страна по Еразъм бих могъл да прекарвам доста месеци в други страни като Унгария и Гърция.
В Гърция ми харесва колко е топла зимата и как Атина е такъв древен град, гледката с Акролопа е невероятна. Но местните заплати са мизерни спрямо цените. Картата за транспорт им е по-скъпа от тези в Прага и Братислава при по-ниски заплати.

В Унгария ми харесва това как си възстановяват столицата Будапеща. Тя и сега е красив град, но в последните години много дръпна. По-красива е от прехвалената Виена и няма толкова араби и африканци.

Словения е с красиви планини и като цяло градовете са като нашите, но чисти, подредени, измазани и т. н. Личи си, че е най-богатата славянска и бивша соц страна. Но там по-трудно се намира работа от колкото в Чехия и Словакия.

13.   Предлагам да сменяте Галактиката направо, за да си решите проблемите дългосрочно.

14.   13 а майка ти и баща ти явно не са те възпитали, щом се обаждаш. Като не можеш нищо хубаво да кажеш си замълчи!

15.   10 и понеже е толкова зле като карахме от Братислава до Балатон пътища и градчета изглеждат по-добре направени от западните. В Германия е пълна кочина за сравнение.

Минус е, че са малко по-резервирани от нас.
Плюс е, че в аутсорсинга фирмите там са реални - АйБиЕм, Аксенчър и т. н. А, нямат толкова фиктивни лъжили фирми като Нексо.

16.   Да. Вече съм живял в Полша и обмислям да се върна там. Преди 10/15 години бяхме на едно и също положение, но доста напреднаха през годините.

17.   Към 10
От къде излезе тази новина, че по официални данни Унгария е най-корумпираната страна в ЕС. Ти май на всичко публикувано вярваш без да се интересуваш коя агенция публикува тези новини. Сигурен съм, че това е западна агенция. Те публикуват само лъжливи новини. Отвори си малко повече разума, а не само очите. Много жалко за теб щом вярваш за всичко на западните фалшиви агенции.

18.   Към 17, това са официални данни от реномирана медия. Отвори си чичко гугъл и потърси, няма да правя реклами на сайтове. Аз гледам фактите, а не си измислям конспиративни теории като тебе. Когато фактите говорят, боговете мълчат - Унгария е най-корумпираната държава в ЕС - факт!

19.   18 но има и за хората. Будапеща определено е по-красива от Виена. И става все по-добре, защото възстановяват старите сгради. Във Виена гледаш стара сграда отгоре остъкляване тип модерно. Съсипват си историята. А мостовете им на Дунав са с вид на поредната магистрала. В Будапеща има много класически изглеждащи мостове над реката. Като от Братислава пътувахме до Балатон като влезеш в Унгария веднага виждаш разликата. Малките унгарски градчета са като западни спрямо тъжните сиви словашки такива. Че са по-добре и от тези в Австрия, или поне източната й част около Виена.

20.   Към 18
Защо казваш, че няма да правиш реклама на сайтове? Ако медията е реномирана, както казваш, защо не кажеш коя е тази медия. Гледал си фактите!! Значи за теб всичко публикувано са реални факти. Браво за заспалия ти мозък. Аз влизам в Гугъл всеки ден и няма да е трудно да видя твоя реномиран сайт. Ти трябва да се гордееш от твоя реномиран сайт. Изпрати ми това което си чел. Знаеш как да го направиш. Ще се радвам да прочета същото, което и ти си прочел.

21.   Ако ще се излиза, то трябва да се целиш високо, а не да се завреш в поредната соц дупка. Не, няма пари, които да ми плащаш, че да се излъжа да се местя в бивша соц република. В такава изсрастнах, защо по дяволите бих искал да живея пак в подобна кочина?

22.   На мен много ми хареса квартала Петржалка. Соц квартал, но всички панелки са измазани, санирани и между блоковете има зеленина и пространства, както преди е било у нас в Младост и Люлин. Но живеех в старата част на Братислава, в панелен квартал се ходи само заради зеленината и пространството, но да живееш постоянно там не е толкова приятно. Да, бих се върнал пак в Словакия, но засега не ми се получава и мй ще видя как е в Гърция.

23.   На мен нито много студ, нито много жега ми понася затова обичам най-много страни с климат като нашия с 4 сезона - Словения, Северна Италия, Хърватия, Румъния, Унгария, южните и източни части на Австрия и южните части на Словакия.

24.   Аз живях 1 година в Унгария. Бивша соц страна, ама нямаше нищо общо с положението тук. Вярно, че покрай Орбан го позакъсаха, но 2002 си беше супер особено за студент. А дали сега бих се върнала там, не знам. Спомените са хубаво тещо, но 20 години са си 20 години, много неща не са същите.

25.   Полша и Чехия са си половин Германия, нищо че са бивши соц. Те и при соца бяха друга работа. Виж бивша руска република е друга тема - там освен жена, друго не се сещам да може да те задържи (или доходна дълга командировка).

26.   Да, в Чехия.

27.   Унгария, Чехия, Хърватия - качеството на живот и стандартът са по-високи отколкото при нас.

28.   27 не забравяй Словения, тя е даже по-богата от изброените от теб 3. Но трудно се намира работа, защото е с много малък пазар на труда.

29.   Само да кажа - Чехия като цяло ми се стори по-западна, по-прилична, безопасна и т. н. от прехвалената Германия. С по-ниски заплати, но сякаш животът там е по-хубав от този в Германия.

30.   Да, в тези, които са твърдо скъсали с комунистическото и социалисическото си минало и зависимостта от Терорусия. Неслучайно в тях и стандартът на живот е по-висок или се повишава стремглаво в последните години.
Харесвам Естония - доста антируски настроени са, много са прогресивни, въвели са доста електронни услуги, голяма част от администрацията им е електронна, което е намалило осезаемо корупцията. Но предполагам не бих понесъл климата там.
Затова бих избрал Словения - държава, част от бивша Югославия, но силно повлияна от съседните Австрия и Италия. Граничи точно с най-развитите райони на споменатите две страни. Не знам колко от вас знаят, но като равнище на заплати и стандарт на живот, Словения изпреварва някои западноеврпейски страни като Португалия и Испания.
Иначе и Румъния и Полша са тръгнали по един добър път на развитие и икономиките им много дърпат в последните години.

31.   До 29: Напълно възможно е. В Гермнания се напълни с всякакви мигранти, които си внасят и привичките от там, откъдето са дошли. А Чехия, макар и част от бившия соц блок, винаги са били много по-прогресивни и прозападно настроени от нас. Достатъчно е да споменем само Пражката пролет като явна демонстрация на несъгласие със социализма. При нас такива масови явления не е имало, само епизодични изяви от отделни, малко на брой личности като горяните в по-ранните години и дисидентите в по-късните.

32.   30, това харесване на Естония как се получава - четеш уикипедия и малко новини и си въобразяваш останалото?

33.   32 ами аз примерно харесвам Чехия защото живях там. И като я напусках ревах.

34.   Познавах огромна агитка чехи - семейства с деца, на границата между Франция и Швейцария. Живееха под наем по френските села на границата (по-евтини), а мъжете им бачкаха основно в ИТ сферата в Женева. Жените си гледаха по 2-3 и повече деца и вечно бяха заедно, много задружна колония бяха.
Първи се отцепиха тези, които успяха да се установят в Люксембург заради работата й на преводачка там.
Впоследствие си тръгнаха още 2-3 семейства, които се прибраха в Чехия. Просто им липсваше родното и това е.
При едните, мъжът си построи плавателен съд, с който обикаля морета и океани сам. И заради тази си страст, заряза хубава работа в ООН в Женева.
Та разбирам, че си ревал, тръгвайки си от Чехия, н 33.