Споделена история от В чужбина

Земетресението в Турция - възмездие след 500 годишното "съжителство" с българите?
Мислите ли, че станалото силно земетресение в Турция е нещо като наказание за извършените зверства от предците им върху българите по време на 500-годишното робство (т. нар. Съжителство)?

За стореното обикновено плащат децата, внуците и правнуците.

Днешните турци не са виновни за стореното от дедите им, но в крайна сметка Кармата има последната дума.

Земетресението е природно бедствие, но нали природата "удря", за да накаже самозабравилите се човеци и да напомни, че не те са най-отгоре на върха на пирамидата.

"Каквото повикало - такова се обадило"

"Каквото посееш - това ще пожънеш"

В крайна сметка няма ненаказано зло - рано или късно, след 500 или след 1000 години, всеки си получава заслуженото.

Както и хората ще си получат заслуженото за горенето на фосилни горива и замърсяването с пластмаси, след много години...

Въпреки че промяната на климата вече е факт.
"Който сее ветрове - жъне бури. "

Коментари

1-50 от 52

1.   Подобни коментари ме карат да чувствам безграничен срам че съм българка. И да обмислям емиграция и отказ от българско гражданство. Гледам някакви същества как се радват и ми иде да потъна в дън земя.
Сигурно никога не си бил в Турция. Сигурно и никога няма да разбереш, че като видят българи в държавата си хората там са изключително дружелюбни. Не ти лесно да си душевно беден и ограничен, знам. Твоето развитие е спряло някъде там, преди няколко века. Ама за тази твоя радост сега рано или късно и твоето наказание ще се сгромоляса над теб. Или още по-зле върху някой невинвн твой близък човек. Срам сте за човешкото съществуване подобни създания. В едно животно има повече човечност.

2.   Земетръсна зона е, ако никой не живееше там, нямаше да има разрушения...
Не си мисли, че природните събития имат някакво отношение към хората и тяхната история. Ние сме един миг върху тази планета, нищо няма да остане от нас, земетресения винаги ще има.

3.   Пф, няма такова нещо, просто земята им е такава - земетръсна. Ние кого толкова сме владяли, та сме имали земетресения 1977 и 2012, а още по-голямото Чирпанско доста преди това?
Просто голяма част от Южна Европа е силно земетръсна, да не кажа, че почти всяка страна в Южна Европа е така. Чиста геология.

Мен понеже много ме е страх от земетресения се надявам един ден да живея на място, където те просто не се случват или са много нарядко и слаби, като например в Скандинавия или Централна Европа.

4.   Тези хора са "наказани" единствено от факта, че живеят върху ръба на 3 тектонски плочи. Който и да се засели там, ако калпавото строителство не се подобри, резултатът ще е същия. Не земетресението уби хората, а сградите, които ги затрупаха. Същото можеше да се случи и при наводенение, торнадо или др. съизмеримо бедствие.
Отделно, този регион е заселен предимно с привърженици на опозиционната партия и не малко етнически кюрди, което обяснява и разликата в реакцията на правителството спрямо земетресението от 1999г. в Инстанбул - именно, че сега не пренасочиха почти милионната си армия да разчиства и закрепя пътищата за да може да достига хуманитарната помощ навреме, но както и да е - поне се организираха доброволци от цял свят да помогнат. Иронията е, че в Сирия разрушенията са не по-малки, но там няма такъв медиен отзвук и екипи от почти никоя държава (освен Русия) не са на терен. От цялата работа става ясно, че всичките войни и разделения са безсмислени след като природата може да смели една територия колко държавата ни за минути, както и лицемерието в хората (вкл. такива, които си измислят причинно-следствени връзки от окултен характер, осъзнавайки че загиналите нямат нищо общо с конкретни събития от преди 500-600 години).

5.   Възмездие, че ще има за всички, ще има.

И въпреки това логиката ти е напълно погрешна.

Всъщност земетресението стана в Южна Турция, където по времето на Османската империя са живеели предимно земеделци.

Войските и армията са били в други части на странта масово, по границите и в Истанбул.

Впрочем много от зверствата не са ги вършили винаги енитчески турци, а християни на служба при османците или башибозук(нередовна войска)

Например Баташкото клане е дело на башибозук, не на редовни османски войски.

6.   Не те ли е срам да пишеш такива глупости? Българин съм и ме е срам от идиоти като теб!

7.   По твоята логика в Англия трябва да валят камъни. А Непал кого са поробили, че също имаха опустушително земетресение? Или Чили? Или Хаити?

8.   Тези неща нямат нищо общо и не знам защо още сте озлобени към турците, като от много време сме братски народи (много по-братски от сърби, гърци, македонци) Някои са озлобени към ДПС, но те се крият зад турското обединение в България, но всъщност обслужват руски интереси от 30 години.

9.   Внимавай какво си мислиш, защото утре може да удари и в България...

10.   Онези от анадола, не са извършвали безчинства само на балканите, спомнете си и за арменския геноцид!
1. 5 милиона избити мъже, жени, деца!
Освен, че не харесвам тази религия, в България има много турчеещи се българомохамедани, които са си чисти българи на 100%, но се правят на каквито не са, а истината е че нито в анадола, нито тук в България ги искаме.
Все пак анадолците са враг номер 1 в българската история, отделно към момента също имат разни групировки, като "сивите вълци", които биха искали да откъснат територии от България, да не забравяме и за дпс-то, тази уродлива партия.
Та колкото и грозно да звучи, за Сирия ми е жал, за случилото в анадола съм доволен.

11.   Какво общо имат земните процеси с религията? Ако падне метеорит от небето и се разцепи земята кой ще обвиним?

Горене на фосилни горива!? ! Ти знаеш ли без откритието на парния двигател и двигателя с вътрешно горене къде щеше да се намираш еволюционно, бе Мунчо!? Щеше да си караш каруцата зарит с конски фашкии и до 28 г. да си пълен труп!

Хора, пийте си хапчетата редовно за да живеете достойно поне к да не дрънкате глупости!

12.   Ти да не си Максим Генчев? Че с тия изказвания...
Турците са доста сърцати хора, добри, услужливи и тази трагедия е просто ужасна! Въобще не мисля, че това е някакво наказание от преди пет века. Не вярвам в такива неща. Също и не мисля, че трябва да се доверяваме на 100% на историята. Ние не сме преживели онези събития, няма от къде да знаем как наистина са съжителствали българи и турци. Историята се мени постоянно, ето вземи една Македония, която си измисли собствена история дори... Това е един нелеп инцидент, в който загинаха хиляди невинни хора.

13.   Съгласен съм с теб. Според мен това е наказание от Бог за хилядите безчинства и зверства извършвани от турците и техните сподвижници на българска територия, разпаряли са коремите на бременни жени и какви ли не подобни гротескни престъпления. Напълно заслужено е това земетресение даже им е малко. И да радвам се от сърце, че това ги сполетя и още нещастия тепърва ще ги сполитат с тяхната извратена ислямо-сатанинска религия. Мен от такива предатели като коментар 1 и другите ме е срам, те не заслужават да се наричат българи.

Хан Крум

14.   Наказанието е, че Ердоган взема пари като данък за справяне с подобни неща и пАри нЕма сега. Както и че строят сгради от алиекспрес.
Като цяло много кофти, че това се случва и то просто се случва. Тия хора, 99, 99999% са изобщо несвързани с България, да не говорим колко вода е изтекла от тогава. Да, нека си пазим българското, да помним историята, но не и заради миналото ние да бъдем зли към някого.
Номер 1, като те е срам, отивай за гъби. Срам я, че е българка, а 90% и повече от хората пишат, че им е мъчно за хората в Турция, но ти естествено обръщаш внимание на останалите и чак те е срам. Мен ме е срам от такива като теб :)

15.   Тъпотии.

16.   От кога българите станахме рацисти!?

17.   Ти си много малък човек, но за сметка на това изключително прост! Как с тоя птичи мозък си стигнал до яйцеклетката пръв, ще си остане мистерия!

18.   Повърнах след като прочетох гнусния коментар на Хан Крум.

19.   17, стигат първи до яйцеклетката по- бързите, не по- умните.

20.   Хан Крум изкърти с простотията си. Предатели сме били, защото съчувстваме на хората.

21.   Безгранична е простотията на някои хора като автора и този опетняващ името на хан Крум. Никой не е застрахован, вкл. и аз, и автора идиот. Утре може да се случи на всеки един от нас. Представи си, че останеш под руини и стоиш там 3 дни без свеж въздух, без никаква вода и храна и с изпочупени кости и отчайващо имаш нужда от помощ. И в същото време някой кретен да развива теории, че така ти се пада, понеже едно време някой си хан избил византийска армия примерно.

22.   Само нека не забравяме, че турското робство ние българите сами сме си го натресли, сами сме си го култивирали и грижели за него да продължи толкова. И ако не бяха имперските амбиции на Русия такива като българските политици още щяха с ибрика да подмиват задника на великя везир.

24.   Каква карма те гони хората изнемогват и страдат. Като се замисля за живота каква файда има изобщо човек да е злопаметен?

25.   Не, не смятам, че това е някаква разплата за някогашните зверства, които за времето си са били нормални, предвид някогашното първично мислене на хората, което все още до голяма степен е първично. Никой не е толкова готин, че нещо си да наказва, заради стореното върху него зло от някой си. И все пак, ако това е така наречената кармичка (колко мразя тази дума), то тя е нещо толкова гнусно и отвратително, за да наказва толкова хора, защото - както ти каза - тези хора са невинни. Те нямат вина за някогашните времена, в които за някогашните хора да воюват и да завладяват земи, е било нещо нормално
Плюс това, мисля че тези близо 500 години османско иго се явяват "нашата карма", заради гоненията на богомилите, поне според Ванга и Слава Севрюкова. Някой да ме поправи, ако греша. И не само тези пет века, ами и цялостното държавно положение днес, което всички знаем, че не е нормално. Е, аз не съм убила или изгонила и половин богомил, че да нося кармицата на събития, които са се случили преди 10 века, както и никой мой близък не е изгонил, убил или пребил някой криво-, право- или друговерник, че да отнасяме кармата за нечии чужди постъпки, били те и на предците ни. Ако това, наистина е кармата, то тя е нещо много гнусно и несправедливо, наказващо невинни хора, които няма как да върнат времето назад и да поправят грешките на дедите си, чийто начин на мислене е бил нормален за техните времена или поне по- приет, отколкото е сега.

Black Sabbath

26.   Това са пълни глупости, миналото си е минало. Изчетох много грозни коментари по социалните мрежи, как са си го заслужили заради робството. Е, някое три годишно детенце под руините ли е заробило България? Коментари в социалните мрежи от сорта на "сложиха ви чалмите, без да ви колят", показват всъщност колко е ниско умственото ниво на българинът като човек. Та ние не можем да проследим точната си генетика от тези години. Един турчин може да е повече българин, от такива като коментиращите...

Същите тези в обратната ситуация първи ще крещят, че са европейски граждани и имат права. Срам ме е, че съм част от подобна нация. Къде остана съпричастността, съчувствието, разбирането? Човешката добродетел?

Колкото по-бързо се осъзнаем, че всички сме едно и заедно сме по-силни, толкова по-добре! Искрено се моля и Сирия, и Турция бързо да се възстановят от бедствията. Нека да откриват повече живи хора и животни, от колкото починали. Болно ми е, че се случват такива неща и че се погубват животи.

27.   До Black Sabbath: Нормални са били друг път и тогава са се считали за зверства, няма значение времето и епохата зверството си е зверство, не ми говори глупости оправдавайки отвратителните престъпления и геноцида спрямо балканските народи и арменския извършен от турчалята и башибозука. Продължавайте да им съчувствате, докато на българите е нямало кой да им съчувства по ония времена.

Хан Крум

28.   Радвам се че България помага на Турция. И не политиците са взели това решение, обикновеният човек помага. Вече няколко тира с помощи бяха изпратени от обикновения народ. Всеки дава каквото може - храна, завивки, дрехи. Транспортните компании тепърва ще се организират. Такива като авторът и 13-ти са много малко. Скоро и нашата фирма ще се организира. Междувременно изпращаме смс-си.

29.   До 25 това с кармата е глупост, а каква карма изплащат в Словакия, та са толкова депресирани като народ и винаги са били в предела на чужди държави?

31.   27, не оправдавам нищо. Не си измисляй глупости. Просто казвам, че СЪВРЕМЕННИТЕ хора, живеещи там, нямат вина за НЯКОГАШНИТЕ зверства. Все едно баща или дядо ти да направят на някого ужасно зло и то да се върне на теб. Ти каква вина имаш? Е*а си, ако това наистина е кармата, то тя е извратена и несправедлива. Който е извършил зверствата, той да плаща цената, а не следващите поколения.
Естествено, че някога зверствата са били по- приети, отколкото сега, защото е било нормално хората да воюват за територии. А войната не игра на пейнтбол и се случват ужасни неща, а някогашните хора са оцелявали много повече в сравнение със съвременният глезен човек (изключвам държавите, които са с много нисък стандарт на живот).
Естествено, че на никой не му пука за нас. Защо ли? Я си отговори сам на въпроса.

Black Sabbath

32.   До 28: Помагай помагай еничар такъв, що не помогнеш на хилядите бедстващи български пенсионери по селата, ами помагате на чужда държава, която дори не ни е и братска даже е враждебна към нас и винаги е била, те са ни врагове бе малоумници такива... Обикновения човек е овчи продукт на политиците те това е за пореден път се разочаровам от тъпи предатели. А дано вашата фирма фалира задето пращате помощи на ония фесове.

Хан Крум

34.   Не, американско оръжие Harp. Предупреждение за Ердоган, че много се е сближил с Путин.

36.   О, разбира се, че е така! Напълно съм съгласен! Така им се пада! Изобщо не ги съжалявам. Техните пра дядовци само преди 145 г са избивали, измъчвали, изнасилвали, гаврили, ограбвали нашите. Това никога няма да го забравим! Винаги ще го помним, колкото и години да минат. Върнали са ни векове назад в развитието. Цели градове и села са заедно с хората са ликвидирали. Така че... чакайте още много земетресения. Докато не върнат земите ни от Беломорска Тракия все да ги тресе! Лицемерните и продажни българи много бързо забравиха кръвта на дедите си, но има Бог и Той "Бави, но не забравя! " До 9-то коляно връща!

37.   Браво Хан Крум! Един българин на чета предатели! Жалко, че не знам кой си, да ти стисна ръката, но много се радвам, че има все още истински българи!

38.   Хан Крум, влюбих се в теб! Бих ти пристанала веднага. :) Сериозно!

43.   До 31: Сори, кармата така действа, ако не се върне на извършителите се връща на наследниците им така е устроен света и вселенския закон.

Хан Крум

44.   Да обвиняваш съвременните турци за неща, случили се преди повече от 150 г., е малоумно. Дали ще ви хареса, ако сърбите ви обвинят за окупацията на Сърбия през войната или на Северна Гърция? Щото и българите не са били росни китки, не гледайте какво ви пее пропагандата.
Аз работя с турци от Турция, не преселници и мога да кажа, че са изключително мили, учтиви и гостоприемни хора, също и работливи. Не заслужават такова бедствие, а тези, които се радват, са малоумни.

45.   До номер 44
Изобщо не е малоумно! В момента ние сме самостоятелна независима държава, член на НАТО и ЕС и затова те са толкова добрички. Утре, ако стане нещо и ни превземат, тогава ще видите всички Кирияк Стефчовци кон боб яде ли, магаре в джамия пърди ли. Ти, родоотстъпнико, ако си забравил кръвта на дедите си и си се продал на турците, защото те де факто изкупиха и транспортните ни фирми, и земите ни и какво ли не... и заплатата ти идва от тях, затова така пишеш. За мен 145 години никак не са много, защото моята прабаба беше родена по турско РОБСТВО, а аз я помня. НИКОГА няма да простя на турците! Като не сме "росна китка" напиши с факти какво сме направили, но не споменавай войните, защото по време на война е съвсем различно. Не е като да избиваш беззащитни деца, жени и старци в мирно време. Добре, че има Бог и той си знае работата. Тъпкано ще им върне! Истинско съжаление изпитвам към Сирия и бих им помогнал. Сирийците са добри хора.

46.   44 не, не ми харесва, но сърбите и гърците от северна Гърция и до ден днешен при общуване едвам те дишат като разберат, че си българин. Изпитано. В Унгария само 150 години са били под турско робство, но до ден днешен не харесват много-много турците. А ние едва ли не ходим да наливаме пари на турския туристически бизнес все едно няма по-красиви градове от Истанбул в Европа.

47.   44 турците така както са мили и вземат та пуснат някое пасивно агресивно коментарче. Например една връз дебела туркиня, работеща в кол център в София като я питах как намира града направо ми каза, че е като село, видиш ли тя е от великия Истанбул, дето почти всичко хубаво е построено от гърците. Ами не е много възпитано да кажеш такова нещо, дори да го мислиш. Аз като бях в Братислава не съм им казвал, че градът им е като село спрямо София и не е толкова зелена като София, въпрос на възпитание.

48.   Хич да не гледаме миналото, настоящето пак е достатъчно да не ги съжаля. В повечето от предприятията и фирмите, които се намират в България, но са купени от турци, не се взимат на работа българи, а само турци. Дори наричат нашите български турци, които се преселиха в Турция "гяури" и им дават по-трудна работа и с по малко заплащане. Идете в Кърджалийският край да видите как живеят българите там и да разберете защо повечето българи се изселиха. Самите турци си казват, че по закон ако минат 25 години в район като Родопите, където населението да е предимно турско, се обявявало автономия. Идете да живеете в Родопите една година поне и после пак ги съжалявайте.

49.   Око за око и скоро целият свят ще ослепее. Махтма Ганди

Що за тема, простотия и връзка, по тази логика, трябва да сме във война с всички, защото преди 100, 200 г. 10 век еди какво си.

50.   Н 9 съм, сега като започна да "люлее" и в България, някой нещо да каже за кармата..?
Каквото повика....
Хайде със здраве и дано няма невинни жертви повече!
Наблягам да няма НЕВИННИ жертви!

51.   Аз не вярвам в кармата, но ето какво казва ясновидката Мариана Николаева:
- Най-лошото мина ли в засегнатите сега райони?

- Ще има още трусове, но те ще са по-скоро затихващи – ще продължават известно време. Жертвите за жалост ще набъбнат на около 20 000 души. Добрата новина е, че комшиите ще възстановят бързо живота в засегнатите градове и села. Това ще се случи в рамките на само 2 години. В тази страна обаче ще има още катаклизми, които ще са свързани с огън и вода – пожари и наводнения. Забелязвам едно редуване на стихиите при тях – земя, огън и вода. За мен това значи, че някаква карма имат да изплащат на национално ниво.

52.   Хан Крум - Личи ти, че си варварски езичник.

53.   Авторе, мисля, че в България има много такива като тебе ид... ти и този смешник "хан Крум". И точно затова искам с фалшивото българско племе да се приключи веднъж завинаги. Ясно си личи, че от такива индивиди файда няма. А иначе турците ще се оправят, не ги мисли. Гледай себе си да не пропаднеш още по-долу.

54.   Според вашата логика дедите ни още преди турското робство са извършили някакво страшно престъпление и кармата ни е застигнала и траела 500 г.. А преди това за друга карма сме теглили близо 2 века византийско робство. Ок, хареса ми. Ето, платили сме си значи.

Айде сега отивай авторе с хан крумчо да си пиете хапчетата в Карлуково.

55.   Кръвта на дедите ни чака възмездие, но вие не вярвайте! Вярвайте в турските сапунки, където всички са толкова кротки и добри. Ето я истината "Когато зверствата в Батак, Перущица, Клисура, Панагюрище стават достояние на света, се свиква конференция за положението на народа в българските земи и отговорността за извършените зверства се стоварва върху Турция, а не върху безчинстващите башибозушки банди. Дори и традиционните съюзници на Турция – Англия и Австро-Унгария са изумени от жестокостта на извършеното. В писмо на Макгахан, датирано от Пазарджик, 2 август 1876 г., което котленецът Петър Матеев определя в книгата си „Велики благодетели на българския народ“ като „писмото, което предизвика Руско-турската война“, четем:

„Казаха ни, че 3000 души лежели само в черковния двор и ние не можехме да го не вярваме. Зрелището беше ужасно, толкова ужасно, че не можем го забрави през целия си живот. Имаше накъдрени главички сред разлагащите се купища, смазани с тежки камъни, крачка не по-големи от пръстите ви, върху които месото беше твърде изсъхнало от жегата, преди да е могло да се разложи; ръчички на малки деца, протегнати като за помощ; деца, умъртвени още от ужаса на светналите саби и зверски зачервените очи на джелатите, които са ги издигали и слагали; моми умрели, плачейки с молба за пощада; майки, умрели, опитвайки се да запазят малките си със слабите си тела. Всички лежаха там, събрани на куп, гниещи в една отвратителна маса.

Всички сега мълчат. Няма сълзи, нито плачове, няма страхотни писъци, нито молби за милост. Жертвите гният по нивите, а жетварите – тук в гробищния двор. Погледнахме в черквата... Грамадно количество от тела са били изгорени там и огорелите почернели остатъци, които изпълняха мястото до половината височина на сводовете, което ги правеше по-ниски и по-тъмни, лежаха там в разложение неописуемо. Никога не съм си въобразявал нещо толкова грозно. Всички се отстранихме, потресени, едвам в свяст, от тази чумава къща, доволни, че можем да излезем пак на пътя“. А само Батак ли е? ! Ще си платят! Живи да сте, да видите!

56.   Стана точно след 150 години, на датата на Обесването на Васил Левски стар стил, но няма връзка. Ако имаше подобна връзка, до сега да не беше останал жив човек в Турция. Но природните катаклизми предстоят, и редица пророци както минали, така и сегашни ясно са посочили, че доста от крайбрежните държави, вкл. Турция и Гърция ще са под вода. Професор Слава Севрюкова казва: Предупреждавайте младите хора, които са зад граница, някъде от 2022 докъм 2025 г. всеки да се е прибрал в България. Да си идват тука, защото започват едни световни катаклизми и там, където е земя – няма да бъде повече земя... " До сега тази жена няма пропуски. Тези думи са казани в началото на 90-тте на миналия век. Учените са на същата позиция.

57.   Не мога да разбера защо нападате автора, при положение, че той е напълно прав? ! 500 години турците са клали българите като животни, изнасилвали са българките, взимали са малките българчета, за да ги правят еничари, палили са църкви, а вие ще ми ги защитавате и жалите? ! Ще защитавате "хората", които са ни принуждавали да им приемем вярата и да говорим езика им??? Докато има такива "българи" като вас, които да жалят и защитават мюсюлманите, Българи ще си остане на дъното. Има една поговорка:"Който не зачита и забравя историята си е длъжен да я преповтори".

58.   57, защото не се уважаваме, унгарците са били под турско някъде само 150 години и до ден днешен им държи влага и не ги харесват хич. Не харесва ти румънците защото им взимат големи територии и до ден днешен в Румъния живеят много унгарци. В същото време у нас е пълно със сърбофили, които това, че в Сърбия има българи, които те се опитват да претопят не им пука.

1-50 от 52