Споделена история от В чужбина

Какви са като хора шведите и унгарците?
Много исках да живея в Унгария, но заради това, че в Словакия езикът е по-близък до нашия отидох там. Ами не е същото. Искам да попитам унгарците като манталитет близки ли са до словаците? По какво се различават от тях? В Словакия най-много ме дразнеше това, че имат манталитета на малка страна, малко си падат реднеци. Иначе момичетата им са красиви и отворени за флирт. Братислава обаче е супер невзрачен град на фона на Будапеща. Та какви са като хора унгарците?

Най-добрите ми приятели в Словакия бяха унгарец и румънец, а една от най-свестните колежки беше румънска унгарка. Отделно една словачка от унгарски произход ми помогна много там. И в Западна Европа като бях имах колега в университета унгарец доста по-приятелски се държеше от колкото чехите, които срещнах там. Сякаш в унгарците има някаква топлина, макар и скрита зад резервираност, а чехите, холандците и англичаните са като немците - лъха на студ от тях, като хора без душа са ми малко.

И за шведите искам да попитам. Ясно е, че са резервиран и студен народ, но дали са поне по-малко агресивни и критикари от колкото англичаните, холандците и немците? Имам чувство, че са по-свестни, поне в чужди страни се държат много по-възпитано от изброените. Интересното е, че като отидат на море или за туризъм в Южна Европа се отварят много, в собствената си страна са резервирани, но много ми приличат на елфи по държание. Докато немците и холандците са студени по един по-друг начин, малко като генерали са, постоянно изискват. Холандците направо обиждат като се крият зад тяхната пословична директност.
Като че ли да се работи със шведи е по-добре, имал съм колеги и холанзци, и немци, и англичани и шведи и като цяло шведите избягват да критикуват, дори да не те харесват няма да ти го натякват като немците и холандците, които ще те скъсат от подигравки, обиди прикрити зад директност и въртене на очи.

Като култура Унгария и Швеция плюс Гърция са ми най-любимите държави в Европа, но за гърците вече знам какви са като хора, докато за шведите и унгарците не знам дали мога да съдя от няколко познанства. :)

Коментари

1.   Шведите са студени, арогантни и зли

2.   1 не вярвам да са по-арогантни и зли от немците. В бонус немците и немкините са грозни, с криви глави.

4.   С маджарите сме от едно котило, те са ни доста близки генетични роднини, затова са с позната за теб емоционалност и отношение. Те са етнически по-чисти прабългари от нас, защото нямат нашите примеси с гети, траки, келти, варяги/ венди, анти и каквото се сетиш. Варягите/ вендите пък са ни общата жилка с шведите. Варягите именно от там са тръгнали и са се заселили в голямата си част и на Балканите (днес им викат славяни, защото политически не е било удобно и терминът е въведен през 20-ти век, преди това е употребяван в неговото си автентично значение - роби). Така че реално с много малко европейски и азиатски народи нямаме общи гени. Но да се върнем на шведите - при тях половете нямат значение, нито си слагат ограничения, те са възпитани да са максимално толерантни УЖ, наистина избягват да критикуват. Но не са научени да споделят и не са емпатийни. Доста пестеливи и на финанси и на чувства, и на отношение, и на мнение. Няма да ти допаднат в личен аспект, ако са типични представители. Освен това са си викинги - ако се почувстват застрашени, атакуват. Трябва да се отбележи, че не го правят от лошотия, просто инстинкт за оцеляване в сурови условия от миналото останал.