Споделена история от В чужбина

Работа в Полша. Колебания. Грешка ли е?
Здравейте, предстои ми да взема много сериозно решение. Предлага ми се работа в Полша. Филиал на компанията, в която работя, ме канят там на работа. Нито приех, нито отказах. Но се колебая много. Готови са да предложат работа и на мъжа ми, за да отида. Но имам дете в 5 клас. Това е огромна промяна. Мъжът ми много ме навива, но страшно се притеснявам за детето. Как би се е адаптирало, как ще е с училище, не знаем полски. Аз знам перфектно английски, детето също. Познавам някои от колегите там и са приятни хора, но до там. Съвсем повърхностно познанство и не мога да съдя като цяло за манталитета им.
Още не знам какво ще ми предложат като заплащане. А не знам и за колко си струва и въобще струва ли си да рискувам. Как са цените, хората, квартири? Градът е голям. Бих искала да чуя мнение за държавата
Ж. 33

Коментари

1.   Аз лично бих предпочел Чехия или Словакия, полският език много по-трудно се учи. Но пък е по-голяма страна и ако не стане в този град може да се местите, имат доста големи.

2.   Поляците емигрират навсякъде, ти на там ли се засилваш? ! Стойте си в България, най вече заради детето. Чудя се на акъла на мъжа ти. Парите не са най-важното.

3.   В кой бг град живеете?

4.   След 1 година завършвам и вероятно и аз ще поема към Полша. Изучавам езика в университета и отделно един семестър съм учил там по програма Еразъм . Езикът не е толкова труден и съм сигурен, че след година и половина ще почнете да говорите разбираем полски, а синът ви може и по-бързо. Полша както Румъния дръпна много напред за разлика от нас. И за детето ви ще е добър избор. Аз лично бях един семестър там и разликата с университета в България е много голяма.

6.   На детето ще му бъде по-трудно, отколкото да си стои тук. Но в ранна възраст по-лесно се учат езици и определено ще има полза от образование в чужбина - нашето си го знаем какво е. Проучи какви са финансовите и социалните параметри по евентуалния ти договор с полския филиал. Това, че предлагат и работа и на мъжа ти, е много обнадеждаващо. Като цяло, пред теб се е открила възможност, каквато няма да видиш всеки ден. Според мен, рискът си заслужава. Успех! :)

7.   Ако тук ви стигат доходите няма смисъл да се местите, особено заради детето.

8.   Точно за Пошла не си заслужава да се емигрира. Ще е голям стрес, голяма промяна, голям риск, голямо учене на език, а в крайна сметка за какво? За една държава, която е с почти същия стандарт като бг ли? И с по-лош климат. Те самите поляци бягат през глава от страната си. Да беше Германия например да си заслужава, ама за Полша... Най-малкото заплащането да ти бяха казали, че да си направиш някаква сметка. Да не ти хвърлят същите пари като тука и половината да ги даваш за наем.

Иначе цените в Полша са си горе-долу като в София. С изключение на наемите, които са доста по-високи. Един апартамент като за вас ще е от порядъка на 1500 лв поне.

9.   Благодаря на всички за мненията! Доходите ни са малко над средните. Не искам да казвам много подробности за естеството на работата и града, защото е конфиденциално и винаги някой може да се усети и това много ще ми навреди. Само ще вметна, че филиала в България има още три години по договор и затваря
Казах им, че ми трябва минимум година преди да отида. Ще ми изготвят предложение. Позицията ми тук във фирмата е добра, там ми предлагат по-висока. Нямам представа колко ще ми предложат като заплащане обаче. То пък и колко да ми предложат в Полша. За колко смятате, че си заслужава?
Детето също има желание и подкрепя това решение. Само аз не искам :)
Авторката

10.   Е, като не знаеш колко ще получаваш там, как да сравняваме? Разликата трябва да е най-малко толкова, че да ти покрива разходите за по добрия стандарт. Иначе си на загуба. Но и на нула да си, пак няма сметка заради разходите по преместването стреса. Доводът, че тук филиалът затваря след 3 години издиша, ако не знаеш там кога затваря. Подписвай договор за 10 години.

11.   Моят съвет е да опитате с ясното съзнание, че може и да не е за вас. Полша е с по-висок стандарт на живот, няма да е по-зле от тук в това отношение. Аз също смятам да се местя, но в Чехия... не толкова заради парите, ами заради самото устройство, заобикалящата среда и атмосфера. Просто тук не ми харесва, там се чувствам по-комфортно.
Ако имате възможност, посетете въпросния град, вижте за какво става въпрос. В ютуб има много клипове на чужденци, които се местят в тази част на Европа, споделят впечатления, съвети и прочее. Не мисля, че ще изгубите кой знае какво, ако опитате.

12.   Аз съм на мнение, че ако човек емигрира, трябва да си заслужава. При условие, че тук си докарвам докъм 10-12000 лева на месец, то за да емигрирам трябва да ми предлагат същото, ама в евро, иначе защо да го правя? ! Мислете и вие в този дух. Да, Полша е далеч по-уредена държава, но и това си има своите минуси, поне да беше приятната южна Испания, а то Полша, ама вие си знаете, вие ще живеете там, не аз:)

13.   Ако двамата общо бихте взимали 3000 лв повече, би си заслужавало от към пари.

14.   Полша е добре развита страна, нищо общо с България. Цените на продуктите са приблизително като нашите. Квартирите обаче поскъпнаха доста след като милиони украинци влязоха в Полша в последната година. Вижте във фейсбук групи за цени.
За детето може би ще е добре да бъде записано в международно училище, където се обучават на английски с други чужденци.

15.   12 много интересно какво работиш?

16.   Не може ли в Словакия или Унгария, те са с климат, по-близък до нашия.

17.   Благодаря на всички! Не може да избирам страна, там ми предлагат :) Иначе има много бледа възможност някой ден да се прехвърля в Германия. Но е слабо вероятно. Проучвам много внимателно. Чета, гледам клипчета. Работата ми е свързана с комуникация с различни страни. Много исках да се появи нещо за Испания. За съжаление там нямам толкова изградени връзки като в Полша. А знам испански.
А номер 12 - ако взимах тази заплата нямаше дори да обмислям възможността. Уви! Далече съм от тази сума.
Наистина са ми много полезни различните ви гледни точки. Някои са малко груби, но пък отрезвителни.

18.   До 15 от 12. Това което съм написал е средно аритметично. Адвокат съм с голям опит, истината е, че в нашата гилдия има и недобре платени колеги, а и суперплатени такива, аз съм по-скоро златната среда.

19.   Най-сигурно е отидете за няколко дни или седмици на екскурзия, за да усетите мястото.

20.   След като вътрешният ти глас те спира, се довери на интуицията и инстинктите си. С оглед разрастващата се война, нищо чудно и Полша да бъде въвлечена. Ако си ревнива също не е за тебе - полякините са откровено нахални и развратни. Не са по любовта, а по секса и са грубовати като хора, нямат особено голям морал. Гледаш ги усмихват ти се, а зад гърба ти спят с мъжа ти и въобще не ги интересува нищо, освен собствените им мераци и нагон. Там всички са доста прагматични и агресивни на моменти. Абе северен нрав, с източна хитрост и лицемерие. Като икономика - като навсякъде, ако си в голяма, международна фирма, ще е ок заплащането. Избери квартирата да е близко до работа и училище, ако все пак решите да пробвате.

21.   20 абе кажи си го направо, че за разлика от повечето западни страни, Гърция, Турция и Испания, където българката има шанс, сред полякините масовата българка бледнее. Аз като бях в Словакия две българки напираха да се срещат с мен, очевидно защото са си казали, че на фона на местните момичета няма да ги огрее с местен, нито пък с друг чужденец като западняк например, та да си хванат българин поне.

22.   21, има достатъчно мъже изпищяли много яко от полякини, включително и мой приятел, който имаше приятелка полякиня. Това с морала си е валидно за тях в голям процент. Ти като искаш, давай, важното е да не си ревнив и да си с по-свободни разбирания.

23.   22, аз поляникя не искам, но словачка, шведка, унгарка ще предпочета пред българка. Най-малкото ще мога да начуа нещо по-различно и ново от нея, с какво ще си говорим с българката - за това че и тя е яла баница с боза ли? Или, че като дете е ходила на Албена или Кранево? ! Скукааа.