Споделена история от В чужбина

Всяка държава и всеки град ли са своя вселена?
Защо в някое градове в България или пък в чужбина сякаш просто се разбирам с хората от половин дума, а в други градове/държави всичко е по-трудно и сякаш трябва да полагаш повече усилия да се харесаш на местните, пък дори понякога и да го правиш не получаваш добро отношение? Има ли такова нещо като карма от минали животи? Че даже не е и споделено - в една чужда страна малко ме дразнеха местните, но реално те много ме харесваха, дадоха ми повече уважение и респект от колкото в родния ми град в България! И даже си зависи и от града - дори в БГ има градове, където още от първия ден, в който стъпя в града и местните са по-топли и добри с мен. И не е нужно да харесвам града, защото може да не е толкова красив... например в Стара Загора като цяло хората се държаха доста добре, но нямаше много неща да се видят. В Елена и Банско обратното - има много какво да видиш, стари сгради и природа, но местните се държат чепато...

И в чужбина така - без причина се разбирам сякаш повече с румънци, унгарци, словаци, а хич не се разбирам с чехи и австрийци. За румънците ясно, те са близка култура, но уж унгарците и словаците исторически дълги години са били част от Австро-Унгарската империя и уж словаците и чехите са братски народи. Е да, но едните бяха доста по-гостоприемни, чехите имат по-добро обслужване в магазините, но като поработиш с тях и пообщуваш са доста по-студени. Даже по-топли немци познавам от колкото чехи, което ми е странно.

Вие забелязали ли сте, че се разбирате с едни, а с други не? И то без значение от усилията ви?

Коментари

2.   Има нещо такова, например в ОК Купид често си сменям мастоположенитео и в някои държави лайковете просто летят, в други получавам много малко.

3.   И дори в България едно е да живееш във Варна, съвсем друго - в София.