Споделена история от В чужбина

Към живеещите в чужбина...
Колко плащате за здравни осигуровки месечно и посочете - за коя точно държава говорите.
Считам, че само в тази държава България -здравните осигуровки да доста завишени и то имайки предвид мизерните доходи, които българите получават.
Истинско чудо е, че всички хора от тази държава, все още не сме се изселили за постоянно -някъде другаде, където цените на услугите и продуктите, не са европейски и доходите -не са като в страна от Третия свят.

Коментари

1.   Здрамнага осигуровка в България е на база дохода, колкото повече изкарваш повече плащаш. Ако в Германия се осигурвяваш сам е около 150 Е, плюс децата и другия партньор ако не работеше, с щото е ако единя е работещ, може да включи към фамилната осигуровка децатата и актьора си без да доплащане допълнително. Като се наложи обаче здравна помащ рядко се доплащане нещо или сумата е малка. Аз платих 10 Е допълнително защото дойде линейка, бях в болница и някаква дребна сума за болничния престой. В България се доплащане хиляди за операции и ако нямаш незнам какво правиш. Херния 3000 лв. за платното. В Германия се покриват такива неща от касата, психолог, физиотерапия пратих за целия курс само 22 Е допълнително, което за тук нищо.

2.   Зависи от доста неща и данъчната система на Дания е доста сложна, но грубо – 8% от дохода, което значи, че колкото повече пари вземаш, толкова повече пари и даваш за здравна осигуровка. И не, няма вариант да укриваш доходи или да работиш на черно. Аз в продължение на 1 година си търсих работа на черно и я изскочи нещо временно, я не. Никой не обича незаконни неща и да лишава обществото от пари, нито пък иска проблеми на главата.

3.   В Германия. И здравните осигуровки са много по-високи, отколкото в България.

4.   Статистически данъчната тежест за средностатически гражданин не варира в големи размери в различните държави. Разликата е, че в България след облагане не ти остава много, а в нормалните държави дори след по-голяма сума, платена за данъци пак ти остава една прилична за живеене сума, а освен това ползваш и много привилегии срещу голямата сума, която си платил.

И понеже някои ще ме оплюят, давам конректни цифри. В България от заплатата ти се отчисляват 22, 4% като данъци и осигуровки. В Германия е около 30-35. Да, има и 40%, но това за значително по-високи заплати. Средно е около 30-35, но от тях почти винаги ти връщат някаква част след подаване на данъчна декларация, защото ти признават множество разходи като например пътни до работа. Реално ти удържат около и под 30%, т. е. не е много повече от България, но пък ползваш много повече привилегии и реално си избиваш парите. Например напълно безплатно здравеопазване, образование, добра инфраструктура, по-добре работеща съдебна система и законодателство, работещи синдикати и гарантиран от държавата социален минимум (при безработица и нетрудоспособност). В някои държави дори и лекарствата ти са безплатни. Е тогава какъв е проблема да плащам, след като има за какво и след като дори след платените данъци, пак ми остава за приличен живот? В България, ако всеки получаваше 6 к заплата, какъв е проблема да плаща 2 к данъци, след като пак му остават 4 к за живеене и отделно ползва много привилегии?

5.   Като работещ (20 часа/седмично) СТУДЕНТ (редовно) в Германия, плащам 121 евро за осигуровки всеки месец. Споделям, че съм работещ студент, защото това ме квалифицира за най-ниската възможна такса за здравни осигуровки. Оставям изводите за това, колко "завишени" са 31, 20 лв. за България на теб. :)

6.   Авторът на темата е тотално неграмотен. Имаш ли изобщо представа, че здравните осигуровки в България са буквално смешно ниски? Точно такива като тебе не се изселват, защото сте мрънкачи и не можете да се борите с живота. Иди в чужбина, да опре ножа до кокала, да ти видим тогава. Тогава ще има да хващаш самолета обратно, да се преглеждаш в България, че на запад ще се видиш в чудо от цените за здравните услуги. Ама там няма кой да ти търпи мрънкането.

7.   Аз живея в България и НЕ плащам здравни осигуровки.

8.   По 100 Евро на човек за година и ако евентуално желаеш допълнителна хоспитализация, по 200 Евро още да си в една стая сам и грижи за теб. Колкото по-млад си, повече плащаш.
Бях 6 дена в болница с ковид инфекция, бъбречна инфекция и натравяне на кръвта, сестрите постоянно се сменяха, сигурно около 10 млади момичета, студентки, имаше и 2-3 възрастни, изключително мили, аз бях с катетър дори, като труп, не можех да ям, да пия, даваха ми лекарства, къпеха ме, решеха ми косата, питаха ме как се чувствам и общо взето хубаво отношение, дори не искаха да ме изписват, защото не бяха убедени, че съм напълно добре.
Когато пътуваме към смешното към 2 вечерта бях със страшни болки, направиха ми всевъзможни изследвания, бях на системи, пуснаха ме вкъщи и в неделя се обадиха да кажат да отида, защото кръвните изследвания не били хубави и тогава ме настаниха в една стая с отделна баня.
Сметката за 6те дена беше около 6 хиляди, платих 600 Евро.
Без осигуровки тук е невъзможно, но хубавото е, че първо ще ти помогнат и тогава ще искат парите и обикновено сметката идва до около 2-3 месеца. В Белгия, познавам много други случаи, които буквално са ги върнали от ония свят. Сигурна съм, че не само тук е по този начин.

9.   Плащам $112 на месец, САЩ. В това ми са включени здравна, очна и дентална застраховка. Допълнително към тях получавам допълнителна краткосрочна и дългосрочна застраховка за инвалидност, застраховка живот, както и други бонуси. Бая по-добре от българската пародия, за която ме "осигуряваха".

10.   9 Толкова малко и защо масово американците са без здравни осигуровки.

11.   6, не съм автора, но смешни са като абсолютна сума, защото и заплатите са смешни. Но като процент е почти същото. Нали ти е ясно, че няма как на 1000 лв заплата да ти вземат 2000 лв данъци? В бг ако данъчната тежест е 22%, в Германия е 30 примерно. Да, малко по-малко е като тежест в бг, ама чак смешна... айде нема нужда.

За сметка на това пък всичко си доплащаш за разлика от Германия и пак нищо не получаваш, не само като здравеопазване, а изобщо (най-малкото ни виж пътищата). Разликата с немските пътища е от земята до небето. Така че по-полека с обвиненията.

Да направят икономика и да станат заплатите като на запад, пък нека да плащаме по-големи данъци. Предполагам, никой българин няма да има нищо против заплатата му да се умножи по 4, пък да плаща малко по-голям процент данъци, но и да получава качество.

12.   Живея в Германия, самоосигурявам се като работещa на хонорар преподавателка. Плащам всеки месец 847€, при доход от хонорари 4. 300€. Ти сам прецени колко много е това. А когато ми трябва да ползвам медицински услуги, получавам същото обслужване, като тези, които нищо не плашат и висят на Джобцентъра. Да не говорим колко се чака за преглед при специалист. Тази седмица си взех час за колоскопия, профилактика, за края на януари догодина.
Ситуацията в Германия става все по-зле и по-зле. От 25 години съм тук и имам база за сравнение.

13.   До тези, които компетентно пишат за данъците в Германия. Вие правите ли изобщо разлика между данъци и социални осигуровки - здравна, пенсионна, за безработица.
Пенсионна осигуровка - 18, 6 %
Здравна - 14, 6 % допълнителните проценти, които държавните здравни каси начисляват - примерно ДАК 1, 7 %
Застраховката за грижи - 3, 6 %
има и други.
Ако си плащаш всичко това сам, като самоосигуряващ се, сметнете, колко прави всичко това. Едва след това идват данъците. Интересно ми е кой от пишещите тук получава над 100. 00 годишно, че плаща 40 % данъци

15.   До 10, номер 9 с една дума лъже. Америка има доста предимства, но без съмнение здравната система е най-големия минус на тази държава и със сигурност е по- зле от българската. Тук здравните осигуровки не значат нищо. Трябва здравна застраховка която е или бонус от работа или си я плащаш сам. 90% от случаите застраховката осигурена от работодател е абсолютно безполезна. Ако си платиш сам застраховката ще платиш 500-1000$ на месец ако си млад и здрав и ще ти влезе в употреба единствено в критични моменти като много сериозна болест, нужда от операция или тежък инцидент. За “дребни” сметки като 1000-2000$ си ги плащаш сам в повечето случаи въпреки месечните вноски от 4-500 $. Освен това нещата се случват толкова бавно, че ако имаш реален живото застрашаващ проблем шанса да умреш преди да получи адекватна помощ не е изобщо малък. Начините да имаш добро здравно осигуряване без да плащаш десетки хиляди на година са да си социално слаб, така получаваш застраховка която покрива почти всичко за 50-100$ на месец или да си работник защитаван от синдикати, но такива позиции не са често срещани.
Не знам дали има друга страна където може да се изкарват толкова пари, американците са добри хора и в повечето случаи са готови да то помогнат най вече ако си в по- малък град и е лесно да се почувстваш като у дома си тук, но здравната система с една дума си е чиста измама до която най- добре не ти се налага да разчиташ.

17.   10, в САЩ зависи от работодателя. Не всички работи предлагат здравна застраховка. Това са обикновено малките или нечитави бизнеси, където немалко хора бачкат поради липса на квалификации или алтернативи (бивши затворници, например). Плановете варират и служителите могат да откажат доброволно участието си. А и те често започват записването в програмата на определена дата (при мен е септември или април, ако не се лъжа), така че доста хора няма да имат застраховка преди въпросното записване. А и не на всички им се полага държавна застраховка, защото на американците не им пука ако нещо не им е личен проблем (не им се плащат данъци).

15, лъжа кого, непознат като теб ли? Плащам 56 долара и няколко цента всеки две седмици за изброените ми бонуси. Посещението при специалист ми е $50, у БеГенцето плащах преди около десетилетие 60 кинта за сходен специалист. Имам рядко заболяване, трябват ми конкретни медикаменти, които НЗОК не покрива. У БеГето си го плащах от джоба, близо 200 кинта. Тук с тази застраховка ми е $75. Да продължавам ли? Много сте симпатични нахаканите сладурчета, които нищичко не знаят, ама обвиняват хората в лъжи. Българската здравна система мен не ме подкрепяше и това покава колко струва тя, така че дръж малките ти комплекси за себе си.