Споделена история от В чужбина

Вярно ли е, че в Германия няма смисъл да си купи имот
Чух, че ако живееш в Германия, от финансова гл. т. няма особен смисъл от покупка на имот. Понеже като се пенсионираш, ако нямаш имот, си получавал по-висока пенсия или ти се осигурява/плаща квартира. В смисъл дори да имаш пари за първоначална вноска, като си калкулираш лихви, поддръжка, данъци и това, че ще загубиш част от пенсията си, излиза, че няма особен смисъл от покупка на имот.

Коментари

1.   В България също финансово не е изгодно. Моят апартамент струва 400к а наема е 1000лв на месец, ти прецени кое е по-изгодно. Просто хората искат да имат нещо свое, поне про мен е така.

2.   Това са глупости, няма общо между пенсията и дали имаш имот. Има общо ако влезеш в старчески дом и имаш имот та твое име за покриване на разходите. Квартирата ки я плащаш сам и особено в пенсионно възраст социалните плащания са различни.

3.   Вярно е авторе но само ако говорим за нискоквалифицирани хора на минимална заплата или близка до нея. Цял живот да мечтаеш да си пенсионер отговарящ на условията за социално слаб за да може да ти дават пари за наем, надали е германската мечта.

4.   3, да, и аз така разбрах. Т. е. ако си супер беден, тогава ще ти плащат наема, но то тогава така или иначе няма как да си купиш имот. А ако пък може да си позволиш, няма и да отговаряш на условията, така че пак ще си плащаш сам наема.

5.   Таково малоумно писание, че да се чуди човек как модераторите са го одобрили. Да, авторе, гроздето е кисело, защото е високо. Така май беше. Какво общо има пенсията с недвижимия имот.
Ние си купихме къща, изплатихме си я, пенсиите в Германия за доста мизерни, така че не се каним да разчитаме на тях.

6.   5, защо са тия нападки, питам като човек, какво толкова казах. Точно защото не знам, питам. Какво грозде, какви 5 лв? Живеете в Германия, ама ганьовщината си я носите със себе си, дори в центъра на Париж да живеете.

7.   Има голям смисъл, но просто не е финансово изгодно. Смисълът е, че със собственост имаш далеч по-високо качество на живот. Печелиш спокойствие, по-малко стрес, жените връзват по-лесно.

С други думи, не всичко е пари.

8.   До н. 1-искаш да имаш нещо свое, НО коментарът ти е доста ненормален, защото това, че си изтеглила заем от банката и ще си изплащаш жилището, докато станеш дърта, сбръчкана бабка, не значи, че жилището е твое реално!
Не ги разбирам някои... с такива изказвания. Не можели те да живеят на квартира, искали нещо свое да имат, квартирата излизала по-скъпо, но разбираш ли-после се хукват по банките огромни кредити да теглят и да си изплащат жилището до дълбока старост... Няма как да наричате нещо, , свое", щом не сте го купили и изплатили наведнъж.

9.   8, поне няма да се занимава с хазяи. Пак не е малко. А и парите дето ги дава, няма д потъват в джоба на Сульо и Пульо, а някой ден ще има нещо на среща.

11.   Ако в Германия отговаряш на условията за социалната пенсия, няма значение дали живееш под наем или в собствено жилище. Във втория случай ще ти покриват сметките за отопление и голям процент от наложителните разходи по поддръжката на собствеността, в първия наема отоплението. И в двата случая социалната пенсия не е нито мечта, нито цел в живота. Работя точно в сферата на грундзихерунга и виждам отблизо, как се справят пенсионерите на социални помощи. Не е хубаво и не им стигат парите, но тези със собствена къща или жилище според мен определено са по-добре - няма опасност да ги гони наемател и да търсят нова квартира, както са стари и болни.