Споделена история от В чужбина

Чух руска реч в Германия и щях да заплача
Бях на 3-дневна екскурзия в Германия. Съвсем сам. Много е лесно да се почувстваш самотен когато около теб се говори на език от съвсем различна езикова група, поне при мен е така!

По принцип не обичам руснаците, но когато във влака жената пред мен заговори по телефона на руски вътрешно ми стана едно супер хубаво. Направо направи денят ми както се казва!

На екскурзия в Атина пък като чух чешка и полска реч също се почувствах много добре. Дори не държа да е българска, много ми харесва да чувам славянски езици. Така се чувствам по-добре, от колкото когато чувам други езици.

Понеже търся работа във Виена, искам да ви попитам там дали има райони, където човек може да чуе повече славянска реч? Например словенски, словашки, хърватски, сръбски или чешки? Някак си повече си ми допадат славянските езици от всички други.

Коментари

1.   Не се излагай. Ако ти харесва това, че някой говори на познат език, защо въобще ходиш в чужбина? Аз пък не харесвам България или по-точно българи. Бих се преместил в друга страна.

2.   Аз живея в Германия, познавам всякакви хора от различни националности: поляци, руснаци, чехи, хървати, гърци, турци, италианци.
Сега имам хоби да уча чешки език.
Но наистина славянските народи са най-близки до българите. В Австрия не знам как е, знам само, че е по-трудно за чужденци от тук. Виж дали няма някакви групи от Югославия (някогашната). Иначе съм живяла в Словения и хората често ходиха в Австрия (живееха близо до границата).

3.   Малко ти трябва, за да бъдеш щастлив значи - последната година Германия се напълни с украинци и навсякъде се чува руска реч. Като хлебарки са.

4.   Аз се чувствам по същия начин, въпреки, че живея близо 20г. в Англия. Енергетиката, която усещам около тях е съвсем различна от тези на англоговорящите. Работих като комюнити съпортер и често се срещах с рускоговорящи, които бяха много сърдечни и дружелюбни. А бе като между свои. Общуването с тях ми носеше голяма емоционална наслада. А самият им език е толкова богат и мелодичен, с такива нюанси, толкова ми беше приятно и мило с тях...
С поляците, с които работех пък се разбирахме само с поглед и се усещахме като близки хора и си споделяме неща, които с другите не можехме.
Все пак сме една езикова и културна група.
Сега гледам редовно руски влогъри и чета техни форуми и различни здравни и други материали на руски. Мисля си, че въпреки сегашната конюнктура нашата връзка е силна, на подсъзнателно ниво някак си и това не може да се промени.

5.   Айде не се филмирай. Обиколила съм всички европейски столици и по-големи градове и досега нe се е случвало да не чуя българска реч.

6.   Просто отидете до 10 район във Виена. Това място е пълно с балканджии. Всъщност почти цяла Виена е пълна със сърби, турци, българи и поляци.

7.   Аби то в Германия немски не чуваш, другите езици преобладават.

8.   И аз се разревавам, като чуя български. Такива хора и в България не съм срещала.

9.   Че аз в Лондон непрекъснато чувам полска, българска и руска реч.
Особено сега, когато една камара руснаци избягаха от путинския фашизъм, направо стана леш. Чак някакви киргистанци и прочие ватници започнаха да се мяркат.

10.   Оф, човек, ти чуваш ли се в Германия е пълно с българи. Аз през ден чувам българска реч и грамец не се умилявам, да знаеш.
Единственият път, когато са щели да ми скочат на бой в Германия бяха други българи в един влак, понеже ми се подиграваха как съм облечена на български. На слизане имах глупоста да им кажа, повече да внимават, защоно не се знае кой ги разбира, а тия решиха, че ще ме бият. Ако чуеш български по-добре на другия тротоар.

11.   С това умиление по някакви си езици по-добре ходи в някоя "славянска" държава да търсиш работа, щом ти е толкова важно!

12.   Във Франция пък, на всяка втора крачка, украинска реч. Личи си какви са простакеси и как злобно гледат и преценяват западняците.
Тук българи не виреят, та родна реч няма.
Но иначе чехи - бол.

13.   Аз се чудя как българи ходят в Гърция да живеят. Посетих Атина и, моите извинения, но тя е като Близкия Изток дори спрямо София.