Споделена история от В чужбина

Защо никой не емигрира в Хърватия, Словения и вече Гърция
Аз ще ви кажа. Защото Хърватия са само 3 милиона, Словения са дори по-малко - 2 милиона. Гърция са 10 милиона някъде, но Атина е кочина и трудно се учи гръцки. И заплатите в Атина вече са по-ниски от колкото в София що-годе или и да са по-високи като се сложи наема няма смисъл. Емигрира се само в страна, в която има голям пазар, много хора. Или ако са малко като в Холандия, Белгия и Дания, то да е богата страна с високи заплати. Ако пък не са толкова високи заплатите, поне езикът да звучи хубаво и да е голяма страна като Италия и Испания. Хърватския, Гръцкия и Словенския звучат неприятно. Защо да учиш такъв език, при условие, че пазара на труда в Италия и Испания са по-големи? Няма никаква логика.

Коментари

1.   Това е твоето мнение. Учила съм хърватски и ми харесва. Започвам кур по гръцки, защото ми харесва. Бих учила и словенски. Бих живяла във всяка от тези държави. Била съм в Сърбия и Хърватия по Еразъм и хората, и обстановката бяха прекрасни. Не всички мечтаем за Германия или Франция

2.   Защото сме бели, затова няма смисъл. Ако бяхме черни където и да отидехме пред нас тутакси щеше да се изсипва рога на местното изобилие. Дори щяха да ни очакват с отворени обятия буквално и преносно.

3.   Кое е малко в Холандия? Хората ли? 19 милиона са, и даже е претъпкано. Аз живея от 20 години в Холандия. Бил съм в Хърватска и от тогава обожавам тази страна. Много гостоприемни хора, изключително красива природа. Инфраструктурата на места им е по-добре от колкото в западна Европа. Сръбско-хърватския е близо до българския. Тяхната култура е индиктична с нашата. Предпочитам хърватите пред гърчалята. Обаче от икономическа гледна точка хич не е привлекателна. Високи цени като в западна Европа, а заплатите като в България. Много хървати бягат на запад за по-добър живот. Но аз, ако има кинти бате се места в Хърватска. Уникално красива страна.

4.   Наистина ли искаш да се коментира такава тема? Какво значение има за теб защо не емигрират хора някъде си? Нима мислиш в Нидерландия съотношението заплатти - наем е по добро от колкото Гърция? Мислиш ли че в Нидерландия или Дания с заплата можеш да си наемеш цяло самостоятелно жилище и да живееш както би живял в България?
В Бургас примерно мой приятел е под наем в гарсониера панел 40кв за 350 лв месечно, самостоятелно, работи за около 2200лв, нещо с рязане и заваряне на железа и си живее доста доволно, могат ли държавите, които изброи да му предложат по добър живот с неговите умения? Никъде няма да му предложат по добро, като пари може да му дават малко повече, но наема, размера и удобството на квартирата няма да е такъв, ще плаща 1000-1400евро за една стая с обща баня и кухня, а заведенията по скъпи, другите услуги по скъпи и ще може да си позволява много по малко удоволствия, колко е една мелба там. Тук с тези доходи/разходи той си позволява да ходи на масаж на гърба, там ще може ли?

5.   СРЗ в София - 2200 лв, в Загреб/Братислава - 2600. Наем на тристаен в София - 1400 лв, в Загреб/Братислава - 2000. Една малка бира в магазин в Загреб ти е 4 лв. Къде ми е сметката да емигрирам?

6.   Ходил съм в Гърция и Хърватия, в Словения не.

На Балканите сякаш е горе-долу на един хал икономиката/стандарта на живот.

В Хърватия е малко по-чисто, иначе някаква шокираща разлика в начина им на живот не помня да е имало.

В Гърция всички, които знам да ходят там, за да бачкат са или от малцинствата гурбетчии, които после се прибират(ходят да берат маслини и т. н. ) или съм чувал за проститутки, които явно ходят там за чуждестранни туристи.

Гърците са ихо-ахо като е летния сезон, иначе въобще не мисля, че са богата страна. Да не говорим колко зверски са задлъжняли България поне в това отношение е по-добре.

С две думи, - това, че България е страшна кочина, а целият останал свят цъфти и връзва е безочлива и долна лъжа.

Т. Т.

7.   Пак психото, който гледа глобуса и филми и се чуди в кой кучи гъз да се навре, само и само да е "в чужбина". Върви в Танзания. Там е супер.

9.   7 викаш да лъжа като теб, че България или по-точно София е рая на земята? ! Ало, ненормалнико, в чужбина с български език получавах над средната работна заплата, а тук в кочината София съм на 1500 лева чисто с френски работен език и при две дипломи от чужбина. Капиш? ! Но не мисля, че тези три изброени страни са по-добре от България, напротив. Но в България само във Варна има възможности реално. В София е бачкаторска работа, ако не си ИТ, на държавна хранилка или връзкар по някоя от фирмите не е хубаво тук за живот. Да не говорим, че София е един от градовете с най-мръсен въздух в Европа, докато Варна не е.

10.   4 поредната лъжа 2200 лева в Бургас, дрън дрън.

11.   4. брат, ти имаш ли представа колко са платени заварчиците в Германия? Отвори гугъл и провери. Аз ще ти кажа - 9 к евро. Да, точно така - 9 к евро получава средно един заваричк в Германия. Какви ти "малко повече"? Ако за теб разлика от 15 000 лв е малко, то не знам колко е много.

12.   7 пък е платения политически трол да възхвалява как България е рай за да може раята да слугува на мутрите, слуги на Пеевски, Бойко и Кирчо.

13.   Номер 4, личи си, че никога не си живял във въпросните две държави, които коментираш, най-вероятно дори на екскурзия не си ходил там, но иначе много знаеш какъв е животът там. Аз съм в Дания, живея в самостоятелна квартира и мога да си го позволя. Дори не е кочина, а новопостроени апартаменти, аз съм първия наемател. И ми заминава само 1/3 от заплатата, а работя нискоквалифицирана работа. И не съм в някое затънтено село.

14.   В България е най - хубаво да се живее.

15.   14 за теб може би. Но не за всеки, не за всеки. Родих се на грешното място.

16.   От 4 Снощи се видях с моя познат от Бургас, увеличили му заплатата на 2400лв. наема му е 350лв и е на метри от морето в квартал Зорница.
До 10 видях фиша за януари 2400лв нето.
11 не търся работа на моя познат, ти защо му търсиш не разбирам?
13 намираш ли някаква разлика между 1/3 и 1/6 от заплатата, или като нискоквалифициран дробните числа са ти проблем?

17.   А задавал ли си си въпроса защо няма да видиш хървати или словенци да имигрират в Италия, Испания и Гърция :)

18.   16, наблегнах на 1/3 именно защото за момента съм на такава работа, но скоро ще се преквалифицирам и ще получавам повече. А приказки от 1001 нощ не ми разправяй, и аз имам много познати от морето, с които като тийнейджъри летата работихме по морето, почти всичките бяха от Бургас, сега вече са изучени и големи хора, никой не получава такива пари, половината и те емигрираха за чужбина. Аз съм от сходен град по население (Русе) и тука 350 лв квартира не съществува. Едностаен бардак, неремонтиран от времето на бай Тошо, почва от 600 лв. Що не кажеш най-накрая, че въпросният ти приятел живее със съквартирант?

19.   17 ами Италия, Испания и Гърция са фалирали. Но видях и хървати и словенци емигрирали в Словакия. Малък пазар на труда имат в Словения и Хърватия, докато в Словакия и Чехия аутсорсингът е развит, Прага, Бърно и Братислава са хъбове. Там даже е пълно и с испанци, гърци, италианци и португалци.

20.   16 не му търся работа. Ти каза, че едва ли не няма разлика между стандарта на заварчик в бг и Германия. Което е много, ама много далеч от истината. На всичкото отгоре може да се провери с два клика. Не знам псевдопатриот ли си, копейка ли си, мутра, която обича да му бачкат за 1000 евро ли си, заблуден ли си, неизлизал от селото ли си, какво си, ама говориш пълни глупости.

21.   9 и 12 - и двамата май сте големи тъпаци. Не съм му казвал да стои в България, а да не пуска кретенски теми търсейки "екзотична" държава за емигриране. Т. е. такива в които не са се засилили всички. Значи Германия, Англия, Испания са изтъркани - дай да сме по-екзотични и да емигрираме в Словения. За това става въпрос. А че София е кочина е ясно - не съм му казал да отива там.

22.   21 ами точно Германия, Англия и Испания са кочини, които са пред колапс. В Испания работа няма. Отиди в Прага да видиш, че е пълно с испанци и италианци. В Словакия също. Защото нямат работа в техните държави. Прага, Бърно и Братислава са хъбове на аутсорсинга, също и Клуж Напока в Румъния.