Споделена история от В чужбина

Връщам се в България, за да мога да си купя дом
След почти 10 години във Великобритания се връщам в България. Програмист съм и печеля добре, но тук наемите вече са абсурдни. А закупуването на собствено жилище е някакъв мираж.

Опциите ми са на север като Лийдс или Ливърпул където живеят най големите селтаци.

То и в Лондон е пълно със селтаци, ама от Пакистан, Нигерия.

В хубавите квартали в София цените са около 10 пъти по-ниски. Не визирам центъра, Лозенец и Докторска. Мисля за Южни квартали като Хиподрума, Стрелбище, Славия, Гоце Делчев.

И престъпността в София е по-ниска. В крайните квартали на Лондон като видиш групичка брадати или препечени срещу теб знаеш, че ще имаш проблеми. Наркомани просят пред магазините. Писнало ми е и от либерални зомбита, които твърдят че мигранти от държави където е нормално мъжете да изнасилват кози и жени не носят със себе си и престъпност.

Имам събрани пари, които не стигат за нищо в УК но са добре за малка ипотека за тристаен в София.

Страхът ми е, че когато в БГ се приеме еврото ще настъпят корпоративните "инвеститори в имоти" като в УК и в БГ ще стане невъзможно да се купи жилище.

Може би ще изчакам една година докато дойде еврото защото според мен ще има малък моментен спад заради хората които искат да си изперат левовете в евро и са накупили апартаменти.

Коментари

1.   Както в бг, така и в чужбина си има минуси. Ако си мислиш, че в бг всичко е ток и жица... Напротив тук има много много недостатъци, ама човек като поживее в чужбина, забравя за тях и започва да идеализира бг, като види зора в чужбината.

2.   Еврото тук скоро няма да се приеме. Не слушай Киррчо и Кокорчо. До края на годината никой няма да може да състави правителство. А така отпада шанса от 2024 да приемем еврото. Пак всяко зло е за добро. Може да дойде някой разумен човечец и изобщо да отпадне идеята за приемане на еврото. Плюс има ли референдум - левът су остава.

3.   Програмистчето, Обединено Кралство-ОК.

4.   Не съм убедена, че ще има спад.
Живея в чужбина, имам къща в центъра на един от големите градове в България. Имотът ми НЕ е обявен за продан, НЕ се продава!
Но ми звънят досадни брокери от Бг да продавам къщата.
Адвокатката ми каза в момента нищо да не правя, нито да продавам, нито да приемам оферти за строеж--минимум 2 години.
Мисълта миече не само няма да паднат, а много хора оттеглят обяви а продажби и ще се качват цените нагоре още.
Оглеждай се и ако намериш нещо, хваща веднага и се опитай да изплати възможно най-бързо.

5.   Стига с тая София бе. Това ли ти е вкуса? България има прекрасни градове като Велико Търново, Варна, Бургас, Пловдив, ти в София се вреш при шума, прахоляка, мръсотията. То тук вече не се диша от отрови.

6.   Прав си - тука като програмист ще си вървежен - средна класа човек. Ще си намериш българско момиче и ще си направите семейство.
Тъпо е в тази Англия не знам какво и харесват.
Не знам само доколко е разумно още да чакаш за покупката на апартамент. Имам приятели брокери на имоти, но и на тях им е трудно да направят прогноза за цените.

7.   Добре, браво и ние какво трябва да направим? Някакъв монолог ли си водиш?

8.   Нищо няма да се промени, когато бъде въведено еврото. В момента 90% от цените на недвижимите имоти в България са в евро. Корпоративните инвеститори в имоти не се интересуват каква е валутата в дадено страна, а каква е икономическата ситуация.

9.   Поздравявам те за решението ти.

Спрете да им работите на тия нагли колонизатори англичани/американци и вижте как ще им се срине икономиката за броени години.

На тях им е изгодно да има внос на евтини роби от Източна Европа и Азия, които цял живот да са под наем и да не придобият нищо тяхно.

При нас в БГ може да е кочинка и бедно, но поне си е наша кочинка! Още веднъж те поздравявам за решението, дори не е нужно да е София - вече има страшно много подценени градове и имоти.

Другата ти цел, след добиването на собствен дом ти желая от все сърце да е да имаш поне 2 деца. Най-добре 3 даже!

Успех ти желая

Т. Т.

10.   Не се залъгвай. Най-големите селтаци са си в село България!

Стой си във Великобритания и не се връщай!

11.   Е заради такива като тебе цените на имотите са непосилни за хората - прави пари в чужбина или е програмист, плаща без да се пазари. Ако програмистите им забранят да купуват цените на имотите ще падаат много

12.   ДО 11. Всъщност точно заради програмистите ливхите по ипотеките са поносими. Питай който искаш брокер - програмистите и държавните служители (с пари от корупция) движат пазара с имоти. Програмистите имат кеш, но и обикновено взимат ипотечни кредити за по няколко години. Банките печелят и са стабилни и могат да държат лихвите ниски - което е компонент, който прави жилищата по-достъпни.

13.   9, викаш, друго си е работим за бг мутри за 700 евро.

14.   11. Пишеш глупости, не е причината българите в чужбина, като цяло има много корупция, мръсни пари и от там проблемите с цените.

15.   " Ако програмистите им забранят да купуват цените на имотите ще падаат много " ако някои тръгнат да ми забраняват, да пазаря, ше се гърмиме и който оцелее-оцелее.

16.   Щом си готов - не чакай, а купувай.
Гледай да е някъде, където евентуално можеш да го дадеш под наем ако се наложи да се връщаш в Европа. Това според мен е по-вероятно отколкото да спаднат цените.

18.   Голяма злоба към тия програмисти, голямо чудо. Да им забранят да дишат предлагам аз. Бива, бива комплексарщина ама минавате всякакви граници. И това са само от гласоподаватели на хаховците и наркоманите от Възраждане. Те мразят всички и всичко що не е с произход майка Рассиа. На новите избори ще ги изметем. Коцьо и Цоньо плюнката отиват в небитието.

19.   Извинете, но 3000 Евро дори за ЖК Изток в София е твърде много. Да, масово има такива обяви, дори видях за 4000 евро. Че толкова е в някои западни градове.

20.   4 Коя пък е тази адвоктка да ти препоръчва такива неща? Интересно.
Напротив според мен, българите заминават за чужбина особено младите, няма такова масово връщане, България намалява постоянно, което означава още и още имоти на пазара, нереално високи цени не отговарящи на пазарната ситуация в България или казано просто чисто "балон", много ново строителство.

Програмисти с високи заплати, но не е масово та чак да "обърне" пазара.
.

21.   20, какво значение има коя е адвокатката? С нея или без нея при всички положения през брокери няма да мине имотът ако реша да продавам. Но никой, който няма спешна нужда от пари не продава в момента.

22.   В България само Търновска област ми изглежда да се развива добре, Стара Загора също. Русе е тотал щета, като отидох там само цигани по улиците почти или българи-пенсионери, младите масово бягат, за Видин да не говоря. В Търново обаче видях и млади хора-българи и дори много чужденци отиват да живеят там. Малко цените са височки, но в Лясковец и Горна Оряховица има доста добри попадения.

23.   В София обаче вече не си струва. 3000-4000 Евро е вече в един приличен квартал като Изток. Казвам приличен, защото Изток изобщо не е чаак толкова добър квартал, че да е толкова надценен. Единствено парка и близостта до метрото и центъра. Старите вили отдавна са заменени от нови блокчета, станало е наблъскано като в Южните квартали. И не е чак такъв лукс там. Нито пък всички от живущите са от интелигенцията.