Споделена история от В чужбина

Писмо от Франция до България - как става
Здравейте! Лятото заминавам за Ница за известен период от време и искам докато съм там да изпратя едно писмо то България. Може би ви звучи старомодно, но за мен по този начин бих докоснала човека, на когото го изпращам, защото не сме в добри отношения, това е отделен въпрос. Именно заради това искам да бъда абсолютно сигурна, че човекът ще получи писмото. Някой пращал ли е писма от Франция до България, препоръчано писмо или как е най-добрия вариант да съм сигурна, че е получено, отделно пликовете като са на френски у нас как ще ги разберат, изобщо тези неща са ми неясни и знам, че има време, но се интересувам предварително. Другото ми питане е ако се изпрати препоръчано писмо, ако получателят не си е вкъщи или се окаже, че има грешка в адреса какво се случва? Някой уведомява ли ме? Просто който е запознат да разкаже. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Не се излагай. Писма се изпращат по един и същ начин навсякъде по света. Слагаш писмото в плик, залепваш марка и пускаш в кутията. В други държави съм срещал пощенски марки и на места извън пощенските станции. Ще потърсиш поща наблизо, където си отседнала. Адресът трябва да е на английски език, защото това е международния език за пощите.

2.   Не се ли усещаш, че обиждаш пощенските служители??? Ние четем и на френски, и на английски, че и на китайски... от елементарно възпитание човек трябва да знае как се пуска писмо...

3.   Аз живея в САЩ, но ще ти дам съвет.
Иди в пощата и питай. Обикновено за препоръчано писмо се плаща малко повече. В България няма да има проблем да разберат адреса, а по печата на плика ще разберат, че трябва да поискат подпис от получателя.

4.   Според мен, ти си много наивна и глупава. Моето мнение е, че е по-добре да не ходиш във Франция, а да се върнеш на село. Мястото ти е там.

5.   Номер 4 е прав. Дано е щастлив в самотния си живот, в който никой няма нужда и потребност от него! Ние простите и наивни хора ще се срамим като не разбираме - да питаме.
А такива закостенели паразити като него ще бъдат забравани много бързо...

7.   Пишеш писмото, слагаш го в плик, надписваш адреса четливо на латиница, много е важно да не забравиш пощенския код и го носиш в пощата. След това има два варианта, купуваш марка, залепяш я в горния десен ъгъл и пускаш писмото в кутията или отиваш на гише и какзваш, че искаш да го изпратиш препоръчано. Взимат писмото, май се и претегляше (не съм пращала писма от доста години и не помня) и ти казват колко ще струва, плащаш си, те слагат печат вместо марка, а на теб ти дават едно листче с номер (с този номер можеш да следиш в сайта на пощите до къде е стигнало писмото, примерно тази сутрин е пристигнало в еди си кой сортировачен център или е било дадено на пощальона и т. н. ). Това е, нищо сложно. Освен това има и куриерски фирми, които също изпращат писма, DHL, UPS и т. н., като нашите Спийди, Еконт и т. н. Там действаш като с препоръчаното писмо, но могат да те накарат да попълниш бланка с адреса на получателя и изпращача и евентуално да запечаташ плика пред тях. Лесно е, единствено трябва да се разходиш до пощата или до офиса на куриерската фирма (ако редовно пращаш неща, куриерът може да дойде и до вас да вземе писмото, но в София го правят предимно за фирми, които пращат много неща и то всеки ден).

8.   Четвърти, защо да е наивна и глупава?
Много добре е написана и структурирана темата, въпросите са адекватни за човек който няма опит с пощенските услуги.
Никой с нищо не е обадила, по-скоро вие сте елементарни.

9.   Като го пуснеш препоръчано ще стигне почти сигурно. Макар, че ако пощите им са достъпни отвън е по-добре да не е препоръчано, за да го пуснат в кутията му и да получи истинско писмо. А не някаква хартийка "Елате в пощата за пратка" - губи се ефектът. Пощаджиите разпознават латиницата, не се притеснявай. А докато е във Франция, най-важното е отдолу на адреса да пише Bulgaria. Гледат накъде да го насочат.

10.   Пощенските служители получават писма и пратки от цял свят Бъди сигурна че няма да си първата. Писмото си има номер подобен на баркод, по който можеш да го проследиш. А ако човекът го няма до няколко посещения писмото се връща до подателя. Защо не го изпратиш по DHL, като толкова те притесняват пощите? . Ще се оръсиш 50 евро, ама нали човекът ти е скъп.

11.   DHL е фернска частна пощенска компания която има клонове и в България. Става лесно да пратиш на дадения човек и писмо и кило хубав шоколад заедно с писмото, много българи прщат кило шоколад на бабите си в България, куриер ще иде да занесе пратката на човека на вратата.

12.   Благодаря за отговорите, номер 9, само да попитам, защо да трябва получателят да ходи в пощата, при препоръчаното не идва ли пощальон до вратата и човекът взима писмото и се подписва? Аз поне така знам. От новото поколение съм, не съм изпращала писма и питам с подробности, въпреки, че някой ме нападна :) Искам наистина да го получи и да се изненада, това е целта човекът изобщо да не очаква, че ще му изпратя.

13.   11, по твоята логика може да дадеш съвет да се обади по телефона и да каже каквото мисли да пише. Не е ли "същото", а?

14.   12. Зависи за кое населено място става въпрос. В големите градове има пощальони. В селата няма. Нашият офис е в едно село и всеки ден някой ходи до пощата да провери дали е пристигнало нещо за нас. А нашите докуенти са само с препоръчана поща.

15.   Това че искаш да изпратиш писмо е прекрасно и много романтично! Както са ти казвали, прати го препоръчано, струва към 4 евро. Горе в ляво напиши твоя адрес като посочиш, че ти си подателят(най добре на френски, ако не на английски) По средата на плика долу пишеш с големи букви Bulgaria и после града на латиница. Всичко по-натам може и на български. Така аз съм пращал писма и са пристигали, също и не препоръчано. Поздрави и успех!

16.   15, Държавата е най-отдолу, след града, а не преди него. Май нямаш понятие как се оформя адрес на получател. Име-улица-град-държава.