Споделена история от В чужбина

Май стандарта в някои части на Европа почти се изравни с българския
Гледам в сайта numbeo и виждам, че в много части на Италия, Испания и цяла Португалия, цяла Гърция, цял Кипър, цяла Малта средните заплати след данъци са 1200-1300 евро. Айде да кажем, че цените са същите като тук, макар че според мен са и малко по-високи, но най-малкото имаш наем, който е поне 500 евро за сам човек, 1000 евро и нагоре за дву-, тричленно семейство.

Простата сметка показва, че ако човек има собствено жилище в бг, няма абсолютно никакъв смисъл да емигрира за тия части на Европа. Защото като си платиш наема реално оставаш с 7-800 евро или 1500 лв, които така или иначе може да се изкарват и в бг.

Да вземем тричленно семейство. Двама работят за общо 2, 5 к евро и след наема остават с 1. 5 евро или 3 к лв. Ами и в бг може двамата лесно да ги изкарват.

Пак казвам, че това важи в случай, че имаш собствено жилище в бг, което не всеи има, разбира се. Но принципно излиза, че вече няма същия смисъл да се емигрира в някои части на ЕС. Естествено това не важи са държави като Германия и други подобни.

Но като цяло ако трябва да сравним нещата с преди 10-20 г., когато наистина имаше смисъл да се емигрира от икономическа гл. т., сега този смисъл силно е намалял. Едно време наистина с няколко години работа в чужбина можеше да си купиш апартамент или да спестиш сериозна за нашите стандарти сума. А сега дори и в Германия да работиш, да, ще спестяваш повече, но като цяло няма да е сума, която ще промени живота ти особено.

Ако тенденцията продължи, може би след още 20 г. няма да има смисъл да се емигрира никъде в случай че имаш собствено жилище в България.

И въпреки всичко съм ЗА емиграцията, защото си има и своите ползи извън икономическите, разбира се, за който му харесва. Не на всеки би му харесало.

Коментари

1.   В Испания съм и тук минималната работна заплата са 1200 евро. Средната е по-висока, 1900 евро. Но наистина с инфлацията и безумните цени на жилищата, стандарта на живот падна много в сравнение с това, което беше преди 10-15 години.

Сега, аз съм тук и не мисля да се връщам, защото с моята професия в България за никъде не съм, буквално ще трябва да работя гратис или ще трябва да се преориентирам да правя нещо друго (сега се занимавам се изкуство). Но тук изкарвам прилично.

Жилищата тук са скъпи само в големите градове защото всичко живо се бута да живее в Мадрид и Барселона и буквално вече няма място. За един гараж преустроен като едностаен апартамент ще ти одерат 800 евро за наем. Ако искаш да живееш в по-хубав квартал (не скъп, но по-хубав), 1000 евро за двустаен. Сега излезе закон с който замразиха цените на
наемите. Собственика няма право да качва цената повече от 3% годишно. И агенциите за недвижими имоти вече нямат право да искат пари от евентуалните наематели или купувачи за услугите. Услугата я плаща собственика.

Иначе в провинцията наемите и цените на имотите са ниски, ама си е провинция и работа има само във фабрики или в селското стопанство. Аз лично не бих се навила да живея в някое испанско село (не се заричам де), ама българската природа ми се струва по-красива.

Предимствата на Испания не са в парите, а в климата. Тук за да живееш добре са ти нужни 3000 евро месечно (за разходи, за да излезеш насам-натам и за да си спестяваш). С 2000 също става, ама ще трябва да се ограничават повече. А тия дето взимат по 1000 или 800 живеят в мизерия. Ако ще работиш за 1000 евро просто няма смисъл да емигрираш.

2.   И къде в България след сметки, наеми и кредити на двама работещи ще им останат 3к? Нека не забравяме, че София не е България, пък и не всички в София са ИТ

4.   2, явно нищо не си прочел. За сметки въобще нищо не съм споменал. А за наем 100 пъти повторих, че говорим в случай че имат собствено жилище.

5.   Аз лично в София имам лека работа - към 3000лв чисти изкарвам, но се замислям дали да не се преместя в Испания, заради климата.
Много обичам да е топло, а в България е топло само 2-3 месеца през годината.

6.   Емиграцията има смисъл да избягаш от една система и да отидеш в друга. Две системи които се конкурират имаше през комунизма. Вече няма конкуренция и "големите европейци" ги принизиха на нашето ниво. След толкова вълни инфлация и надуване на жилищния балон във всеки по-голям град предоставящ работа, 1500-2000 евро са оцеляване, не средна класа. Много са далеч от стандартът който имаха и ги свариха като раци, на бавен огън. То не беше тероризъм, зелена енергия, Ковид, сега и Русия, а подмолно ги ограбваха десетилетия. Въпреки това, човек ако се занимава с някаква дейност която изисква по-развито общество, там е мястото. Примерно млад човек да вземе висше образование, тепърва да изплаща жилище, да прави семейство... в чужбина е по-добре. Тук ако вече имаш жилище и добра работа, няма много смисъл. Виждате им и техните "лидери" - слаби, платени, не им пука за народа дето ги е избрал, а глобалистични интереси. Да не забравяме обаче, че нашите са всичко това, но на ниво циркаджии...

7.   Като се замисля, едно време масово се емигрираше в Гърция и Испания, а сега от години не съм чул някой да е отишъл там. За Кипър и Португалия да не говорим. Даже имам комшийка, която периодично ходеше в Гърция да гледа баби, ама от години не е ходила, защото вече не и оттърва, защото тия пари и в България може да ги изкара.

8.   Така е, просто Южна Европа е супер зле финансово и те затъват доста бързо. Лошото на БГ е, че тук се развива само София. аз съм от София, но ми се ще да отида в по-малък град, но как като няма работа там? !

Аз с моята професия ми е трудно да пробия и да се изхранвам в България. Оперен певец съм и тук основно е само София развита в това отношение, но пак не е нищо на фона на страни, където класическата музика и операта са тачени.

9.   Да, но високи заплати в България получават под 10 %, 1 000 000 са на МРЗ или 1/4 от работещите. Стандарта е статистиката, България все още е на дъното София, Варна, Бургас и Пловдив не са България само. В малките населени места заплатите извън държавни структури са 1000 лв., под 1000 лв. В Германия само от втората ми работа получавам толкова за 40 часа месечно.

10.   Пълни глупости! Герберите пак се чудят как да прилъжат хората да останат, че да има кой да им робува за мизерните заплати! Веднага правим проста сметка за работещо семейство от провинциален български град. Средните заплати преко сили са около 1 200 лева нето. Разни изтърбушени панелки вървят по 150 хил, като имаш още 50 за ремонт. Слагаме ги 200 хил за жилище. Бърза проверка дава вноска по 830 лева месечно в продължение на 30 години! Тоест от общ доход 2 400 ни остават под 1 600. Кое е повече 1 600 или 3 000. Айде, ще ги сложим 2 500. Като се има предвид, че в Западна Европа храната и дрехите са много по-евтини. Не всички хора имат собствени жилища, получени от родители.

11.   В момента България е най-малко лошото място в Европа. Изненадвам се, че някой харесва испанският климат. Да, няма истинска зима, но пък лятото не се живее. Да не говорим, че в Испания дори по селата вече има педерасти. Неслучайно имат бая по-ниска раждаемост от нашата.

12.   10, брат, айде вземи прочети темата още веднъж, ама този път с разбиране и тогава коментирай.

13.   Аз много сериозно се замислям да емигрирам, но не в Западна Европа, поради изброените в почти всички коментари причини, а към Русия. Някои ще кажат колко е зле там, но личните ми впечатления са други. Имотите в Москва и Питер са от порядъка на цените в България, пък и климатът там няма да ми понесе, затова разглеждам варианти на юг - Краснодар, Ростов на Дон и т. н. Има страхотни еднофамилни къщи за по 100-120к лева, цените на комуналните услуги са направо смешни, и със заплатата, която се предлага за моята професия ще бъда пей сърце. Само да свърши войната и сериозно ще проверя как могат да ми се получат нещата.

14.   Ако човек се е устроил добре тук, то няма смисъл от емиграция. При условие, че си докарваш 5-10 к тук, животът си е ок, има някои недъзи, но се понасят, то няма идеално общество.

15.   11, тези, които си мислят, че Испания има готин климат, най-вероятно никога не са били там лятото и си представят само плаж, море, палми. Аз съм бил и знам какъв ад е лятото. Поне Южна Испания.

16.   В Русия не се ходи ей така. Има визи, има да доказваш че можеш да се издържаш. Гражданство много трудно се дава. Да не говорим как ще превеждаш пари между там и тук. Трябва да се превърнеш в биткойн експерт. А климатът и на юг е УЖАСЕН. Транспортът между България и Русия е труден и скъп... Усилията са все едно се местиш в Южна Америка и трябва да си опечеш работата предварително.

За сравнение една братовчедка, малко като бяла циганка живее, се премести в Брюксел бременна в 8ми месец с второ дете. Веднага помощи, веднага социална квартира. Детето е на 4 вече, а тя не е работила ден. Кога има самолетони билети по 20 евро, си идва за уикенда. Разправя как опитват за трето, че искат по-голямо жилище. Пак социално.

17.   13, пич, малко си се объркал. Специално за теб сега проверих в сайтове за имоти и къщите в Краснодар на такива цени са под всяка критика - стари съборетини в ужасно състояние и за тотален ремонт. Даже не знам има смисъл въобще да се ремонтират. Тези, които си заслужават, са по 2 на твоята цена.

Колкото до заплатите не знам каква ти е професията, ама според numbeo средната заплата в града е 944 лв. Вярно, че стоките са малко по-ниски, ама това са 944 лв, човек.

Отделно че извън центъра и още 1-2 квартала инфраструктурата е буквално по-зле българско село.

19.   До номер 11 и номер 15: лятото горвщо в Мадрид и на юг. От Мадрид на север е по-мек климата, а в Северна Испания лятото е съвсем различно. Юли месец максималната температура е 24, минималната 16. Средната температура е 20. И често вали.

20.   16, защо му развали мечтите на човека?

21.   19, едва ли хората говорят за северна Испания. Говорят за Мадрид или на юг от него. А там със сигурност лятото не е както повечето хора си го представят - кеф, моренце, топличко. Говорим за истинска жега, каквато тези мечтатели едва ли са виждали. Говорим, в момента, в който излезеш на вън и да се целия в пот, да ти се завива свят от жега и да не можеш да издържиш повече от 5 мин на пряко слънце, защото почва да ти пари на кожата, все едно си я залепил на котлон.

22.   До 17 от 13. Не те знам къде гледаш, но има чудни къщи ново строителство по 5-7 млн. рубли. Има един сайт Циан, цъкни там и гледай. Колкото до заплатите - 1000 лева там са повече, отколкото 1000 лева тук, откъдето и да го гледаш. Само не разбрах защо ми е да превеждам пари от там - тук или обратно? Това е така сега. Няма вечно да има война и санкции. Не е толкова сложно получаването на работна виза. А климатът на юг си е почти като в България. Е, разбира се не към Кавказ. Но Краснодар, Сочи, и въобще градовете покрай Черно море си е същото

23.   Те и цените догониха заплатите. Уикенд във Велинград е на цената на екскурзия в чужбина. В супермаркета в Германия цените са като тук или по-ниски.

Сигурно и в Италианския аналог на Албена (Линяно Сабиадоро) може да ти излезе на същите пари като тук в Албена.

24.   13 а защо не в Чехия или Словакия? Всеки плюс на Русия без минусите. И особено Словакия е с климат много близък до нашия.

25.   11 чак пък най-малка лошото, добре сме но посмали. Освен Велико Търново и околия другото е леш у нас.

26.   Номер 24, изборът ми не е само заради климата. Намирам много повече общи черти с руския народ - култура, традиции, религия и т. н. Освен това в Западна Европа тепърва ще ескалират проблемите с мигранти и ислямизацията е в ход, което изобщо не ми допада като дългосрочна алтернатива.

27.   22, има и ново строителство, ама с дървена конструкция и с тия некачествените бетонни блокчета, както и са на груб строеж. Т. е. трябва да наринеш още бая пари за довършителни работи и обзавеждане. Отделно са в квартали много лошо качество на инфраструктурата. Да няма интернет да ти повярвам.

Колкото до цените на стоките. Има си numbeo. Не е чак толкова по-евтино. 1000 лв не са като 1000 лв, а са примерно като 1200. И кво с 1200 лв ще живееш като цар ли? Или викаш, то като е раша, няма да начин да не е хубаво всичко. Писнало ми е от мурзилки, които преувеличават всичко руско, без да мислят. Това, че Европа не те кефи, не означава, че в Русия ще цъфнеш и вържеш с 1000 лв заплата. Тук колкото и да е зле, не е по-зле от там.

28.   "Само не разбрах защо ми е да превеждам пари"

Стана ми интересно как точно си го прпедставяш. Не се зяждам, питам сериозно.

Защото аз това разбрах. Отиваш там с дрехите на гърба си и малко джобни (щом превеждане на пари няма да ти се налага). Почваш работа за 900-1000 лв, от които плащаш и наем. И примерно с остатъка от 500 лв живееш и спестяваш 120 000 лв за къща. Правилно ли съм разбрал, че математиката нещо не излиза?

29.   Къщите в Бояна са по милион и нещо евро. Доста по-голямо шато в Австрия струваше толкова. И дворът беше естествено по-голям от колкото тези на къщите в Бояна. Но едното е в покрайнините на столицата на не толкова богата държава, а другото шато в провинцията, край втория град на Австрия.

За Русия като природа много ми харесва Крим. Филмът "Кавказка пленница" е сниман основно там. Невероятни планини има и освен това е и на море. Уви там още дълго време няма да се знае в Украйна ли е или Русия.

30.   Да позная ли? ИТ си, живеееш в София или поне в голям град, взимаш доста прилична заплата, имаш собствено жилище и скоро не си се разхождал из провинцията. И съответно си мислиш, че всички имат твоите възможности.
Я, иди в северозапада и виж как живеят хората. Лесно ти е да сравняваш твоя живот, който очевидно е със стандарт над средния, със животът на най-беднине хора в Италия и да казваш, ма то разлика няма. Ама защо не питаш някой от Монтана, примерно, кога е виждал 2000 евро на куп месечен доход. Ночно когато си видиш ушите без огледало! Живееш си уредения живот и дори нямаш идея, че на 30 км от София има пенсионери, които в 21 век от няколко години живеят без ток (бях потресена), защото пенсиите им не стига за храна, сметки и лекарства. Е, на това ли му казваш "европейски стандарт"? Това, че ти и хората около теб печелите добре не означава, че масово хората с с доходи като твоите. Излез от елитния квартал в който живееш, най-добре и от града и ще видиш истинскя живот на хората.

31.   27, 27, ама тия сметки на кое отгоре ги правите? Единият написал, че средната заплата там била 1000 лв, и автоматично решил, че моята професия предполага СРЗ, а другият започва от там да точи локуми как бих се устроил дългосрочно там. Спокойно, момчета, аз сметките съм си ги направил. Това не е решение от днес за утре. Отдавна следя нещата и изчаквам. Сега, дали тук или там е по-зле, не ми звучи като човек, който има впечатления от първа ръка, та по-добре да не спорим по темата. И без това достатъчно размихме темата на автора

32.   32, значи ти лично си ходил в Краснодар и Ростов, питал си работодатели колко биха ти плащали и си видял къщите, които се продават, както и цените на стоките?

33.   30, нито едното.

34.   32, много ми е интересно каква е тая професия, която в бг е ниско платена, а в чужда държава ще ти плащат повече при все че там заплатите като цвло са наполовина. Не се сещам за професия, която чааак толкова повече да се цени в Русия в сравнение още с бг. Струва ми се, че всичко е от русофилия, а не от здрав разум.

35.   27, не вярвай много-много на numbeo. Сега погледнах от любопитство, според инфото 330 мл бира внос е 200 рубли. Пък аз в Москва по Нова година пиех Стела Аетоа 500 мл за 85 рубли

36.   32, да, бил съм там и имам лични впечатления. В 21 век сме, има достатъчно информация и човек може да си свери часовника. В крайна сметка, никой не кара вас да ходите в Русия, нали? Само да знаете, че русофобията ви замъглява мозъците ако вярвате на всяка глупост, която чуете по националните медии за това какъв е животът там

38.   36, като беше там пита ли работодателите дали биха наели чужденец и за колко пари или бабата пред блока ти каза, че стандарта е висок?

39.   38, пътуванията ми досега не са били с цел търсене на работа. Вече написах, че за мен там ще са повече, но за теб явно плюсовете се измерват само в пари.

40.   Сравнете сърста на БВП-то на БЪлгария, спрямо този на Италия, Гърция, Португалия и Испания, като обърнете внимание на периода след Световната икономическа криа през 2008-ма.

След 2008-а, Португалия ТЪПЧЕ на едно място, Гърция все дава назад, а останалите така ги прасня кризата, че още не може да се възстановя. Ние бяхме като Португалия - не сме имали такава зависима от кредити и борси икономика, затова не ни удари. Но след 2015-а имаме огромент ръст, който не може да се отрече.

Истината е, че докато споменатите от автора държави са забили на едно място или дори дават назад, ние имаме подобрение. Догонихме ли тяхното ниво? Не! Все още сме много назад. Но тази масивна разлика, която я имаше преди 20 години, вече е много по-малка и се смалява всяка година. Разбира се, ако тези страни си бяха запазили икономическия ръст от преди 2008-а, то да, ние щяхме да сме още по-назад, дори и със сегашния си ръст.

41.   39, ми за теб ако парите не са важни, защо говориш за цени на къщи? Живей направо в гората, като не са ти важни. Материал има бол, ще си сглобиш една къщичка. Нали не са ти парите. Ти взимай 900 лв няколко месеца и ела пак да говорим как не са важни, като закъсаш финансово.

42.   33 певец, актьор или каквото и да е свързано с търговия. Едно е пазар 6 милиона, друго е огромен пазар като руския.

43.   Ми харесва ми в Испания климата, защото аз най-добре се чувствам при температури от 28 до 38 градуса.
Сега като е вече 40 градуса ми е малко жега, но пак го предпочитам пред студове.
Под 28 градуса температура не ми е комфортно хич.

44.   До 41 - Работило преди коло 90 години. Сега вече - не дават :)

45.   41, цените на жилищата ти ги дадох за пример просто. Оттам - нататък за мен плюсовете са повече, отколкото в западна Европа (което си е същността на темата)

46.   43 ами ти си си ти, но не всеки е като теб.
За мен най-хубавия климат е четири сезона. В Испания реално не е точно така. Лятото е по-топло от тук, къщите нямали отопление и зимата било в тях студено като че да си навън - 15 градуса за навън е ОК, но да трябва да зъзнеш вкъщи на същата температура - не. Най-много ми допадат Австрия и Северна Италия като климат - много приличат на моя роден град и голяма част от Северна България по климат.