Споделена история от В чужбина

Страните от Централна Европа
Напоследък много проблеми ми се събраха и реших да отида да се поразтоваря малко. Насочила съм се към Австрия, Чехия и Унгария, но не знам много за цените там и се чудя каква сума да си приготвя. Знам, че в Чехия и Унгария използват тяхната си валута, но искам да знам колко горе долу, като български пари ще са ми нужни на ден? Става въпрос основно за сувенири, пазаруване и ресторанти. Ако някой скоро е ходил може да сподели мнението си.

Коментари

1.   Живея в Прага. Обяд със салата, основно и бира в широкия център ще ти е около 350 крони или към 28 лева. Спаружено парче пица върви по 2-3 лева, Ред Бул - 3. 50, кенче Кола - 1. 70. Бих казала, че е с 20% по-скъпо, отколкото в София. Ако си пазаруваш от Лидъл или техния Алберт, цените са прилични. Избягвай Жабка и туристическите капани баш в центъра. Мисля, че с 80- 100 лева на ден, ако пазаруваш, храниш се веднъж дневно навън, и посетиш музей/църква/замък, за които входът е средно 7-10 лева, ще ти е добре, но това е приблизителна сума. Сувенирите може да са ти по-голям разход - зависи дали ще избереш китайските или някои по-хубави. Много внимавай къде обменяш пари: 1 евро = 25 крони, в някои бюра ще ти пробутат 20, даже и 16. Почти навсякъде се плаща с карта, така че си обмени малка сума, колкото да имаш, ако не държиш всичко да ти е в брой.

2.   Ми аз дори за България не знам колко ще ти трябват. Нито знам в какви ресторанти ще ядеш, нито колко струва един сувенир, а и от сувенир до сувенир има Балкан разлика.

3.   Унгария - колко за в България,
Чехия - 30 % отгоре
Австрия - от 60 до 300% от цените в България.

Това е добър ориентир. Живея в Австрия и често ходя и в двете други, но да Ви кажа честно - все по-малко имам база за сравнение с България, та не знам колко са ми верни данните, но така се чувства.

4.   Госпожице има ресторанти и РЕСТОРАНТИ, на този свят, от къде да знаем ние ти какво би избрала, но като цяло и трите държави е една идея по скъпо от България
За седмица в Австрия можеш да изкараш с най малко 700 евра, но доста мизерно, храната там е по скъпа от България, един бургер с картофки ти е 10 евра, за ресторант от 11евра китайско на човек, до към 25евра фреснки ресторант, разбира се има и по скъпо. Абе една пица ти е 12 евро. В Чехия нещата са една идеа по евтино като пример меню Мак доналд 7, 5 евро. А Унгария е като Чехия минимална разлика.
Може да сравним цена на кафе с мляко в кафенето за да си представиш
Унгария 1, 8 евро
Чехия 2, 5 евро
Австрия 3, 5 евро

5.   Избрала си три хубави държави да посетиш, но не казваш колко време ще бъдеш там. Обади се в посолствата на тези държави и ги питай за цените. Щом работят в Б-я сигурно разбират поне малко и български. Много е важно престоя ти във всяка държава колко дена ще бъде и с какво ще пътуваш до там, а и в самите държави.

6.   Плащаш с карта основно, отиди с екскурзия.

7.   Ти сама ли ще ходиш? Това е неразумно, като ще пръскаш пари по екскурзии, то поне ги дай накуп на туристическа агенция. С организирана екскурзия ще ти излезе много по-евтино. В Австрия само един влаков билет от град до град може да ти струва 50 евро, там са скъпи влаковете. В Унгария и Чехия са по-евтини, но пак с тур оператор излиза по-евтино. Сравнявал съм цените на същите хотели със закуска и ако сам резервирам са по-висока цена от колкото с агенция. Доскоро и аз не исках да чуя за агенции, но реално често излиза по-евтино с тях.

8.   Не знам колко е скъпо, но живях в Словакия в Братислава и като се върнах тук 2019-та година бях в шок как може един бургер в София да струва повече от колкото там. Моите колеги тук в София поръчваха бургери от 10 лева.

И там за първи път си купих Айфон, защото е на същата цена и има големи намаления. Тук в БГ Айфоните ми се виждат скъпи спрямо родните заплати.

9.   до 4.

Във Виена обядвам за 8 евро - говорим основно, салата, хлебче, мога и за 4 евро от топлата витрина, или шницелземел със салата, пилешко при дюнерджиите, ама трябва да знам къде и как. Мога и безплатно да вечерям, напълно безплатно, което ще е върха на наглостта, но пак може, не питат кой си и какъв си. там работех доброволчески и веднъж ги пробвах, от новозастъпилите - наистина - дадоха бобец... :D Във Виена има и ресторант, който не е благотворителен, и работи на принципа - "ако имаш - даваш и то колкото прецениш. " Wiener Diwan.

Но може и 25 евро да не ми стигнат за порция гулаш, само за порцията, без нищо друго, по ресторантите. Така че, прав сте - има такова и онакова, ако човек се заинати и седне хубаво да си напланира нещата - може и много евтино да му излезе, например, за Виена, има безплатни музеи веднъж в месеца, както и карти за масов вход - с една карта се влиза по всички атракциони и музеи - "безплатно".