Споделена история от В чужбина

Живот и реализация в САЩ
Студент съм все още, последна година ще съм. Бях за няколко месеца на студентска бригада миналата година в САЩ, в щата Пенсилвания, гр. Питсбърг, за първи път ми беше. Работих като барман в един нощен клуб. Добри пари си изкарах. Но като цяло много ми хареса там, уникално е, все едно в друга планета се намираш, дори не исках да се прибирам. Свободното време го използвах да обикалям из Питсбърг, не ми се прибираше, ама трябваше. Запознах се с доста млади хора като мен. Най- вече с един негър, станахме много добри приятели, той е волейболист, семеен е, идваше доста често в бара. Заговорихме се, много добър човек е, мислех негрите за надменни, но този не е такъв. Сприятелихме се и във фейсбук. Та се замислих, след като завърша образованието си, да замина да живея за постоянно в САЩ, в същия щат, в същия град. Споделих го и на него, той каза, че съм добре дошъл в дома му временно, докато се установя, намеря работа и жилище. Тази година също ще ходя на бригада, пак там, пак ще бъда барман, завързах и контакти с управителя, който обаче е финландец. Уча Финанси в БГ, проучих как стоят нещата за признаване на дипломата ми в САЩ, след като изкарам два допълнителни курса и положа няколко изпита, ще мога да практикувам финансите там, главно към Корпоративните финанси съм се насочил. В първи и втори курс ходих на стаж в разни Финансови отдели на разни дружества в БГ. Та въпроса ми е - Има ли хора, които живеят в САЩ и са успели да им признаят висшето образование? Или пък са се установили бързо и безпроблемно? С английския нямам проблем. Вече като майчин ми е. Дори и с хората, с които се запознах там, казаха, че нямам акцент.

Коментари

1.   Да видиш ти! Как Съдбата веднага да те хвърли на правилното място!
Добре, че не цопна някъде из улиците на Филаделфия, тези с фентаниловите зомбита - и там щеше да ти хареса...
Въобще, с тая пропаганда малко прекалихте, не смятате ли?
Отиди в Китай и не на друга планета, а в друга Галактика ще се почувстваш!

2.   Не мисля че можеш да работиш и живееш в сащ с диплома за финанси. Щеше да имаш повече щансове ако беше някакъв инженерен гений или лекар

3.   Българска диплома по финанси няма да ти признаят в САЩ. Ако имаш американски образование да. От АУБГ признават дипломите. Авторе, за да заминеш в САЩ в днешни дни имаш три варианта само.

1-вия е с работа виза H1B, която се изкарва адски трудно и трябва да има работодател в щатите да докаже, че няма по-добър кандидат местен за дадена позиция. Ти не попадаш в това число защото нямаш никакъв ценз и опит. Порпринцип тези визи ти дават на научни работници и топ специалисти инженери в СТЕМ сферата.

2-рия да спечелиш от лотарията зелена карта, което шанса е много малък, но отваря много врати зелената карта.

3-тия е да се ожениш за американски гражданин.

Има и четвърти вариант, който е с инвестиционна виза сиреч да направиш бизнес в щатите и да наемеш американски граждани да работят в бизнеса ти. По спомен ти трябват половин милион долара като капитал и да наемеш поне 10 работника.

Както виждаш, с твоето образование и опит е почти невъзможно да ти се случат нещата. Ти имаш трудов опит на бригадска виза като нискоквалифициран работник. Това не се зачита.

4.   Америка много възможности, друг манталитет и свят. Следвай мечтите си. Бъди готов да ", скъсаш" с България и роднините ти, ако сте близки. Отчуждението е все по-голамо с времето. Финанси от богати университет означава нищо реално, ако ще се развиваш в тази сфера, учи яко новостите.

5.   Лекувай се

6.   Пич, просто си глупав. Такова нещо като "признаване" на образованието има само за регулирани професии.

Проблемът ти е друг - ГАРАНТИРАМ ти, че легално не може да се установиш в САЩ. Никакъв шанс. Забрави. Има обаче много начини да го направиш нелегално. Това ти е проблемът, а не образованието.

7.   А нещо за виза, зелена карта и такива мислил ли си, щото корпоративни финанси баш като нелегален малко трудно...

8.   Здравей,
Бих казъл че вятър те вее на бял кон с тези помисли.
Първо, за да дойдеш в САЩ ти трябва виза. В твоя случей работна виза или зелена карта защото си чужденец.
Второ, дипломата ти я признава работодателя, така че ти трябва да я преведеш в американска компания (например WES) на американските стандарти и да се надяваш работодател да ти я признае.
Признават ги по желание, ако много им трябваш. Обикновенно не ги признават и използват ситуацията против тебе. Нямаш американско образувание затова и парите ще са ти по-малко.
Нито една щатска организация, която издава лицензи и сертификати няма да ти признае образованието защото по местните закони трябва да си учил в акредитирано училище. А акредитирани са само тукашните училища.

9.   3, познавам двама, които отидоха на студентска бригада и там на място си хванаха адвокат, който им оправи документите и останаха завинаги. Не знам как точно става, но явно става.

10.   колкото и странно и да звучи - Най-добрият живот и реализация в САЩ са... извън САЩ, причините са много, ще дойдат няколко години по-късно. Говоря от опит, махнах се от това прокажено място, пълно с пандишпанени бройлери, развъждани, за да плащат кредити, наречени хора, и не мисля, че съм единствен. Не, не харесвам както Русия, така и двуцветното мислене. Успех в начинанията и благодаря за възможността да си кажа каквото мислех!

11.   Моите приятели там обмислят да се прибират в България, ти си решил да ходиш, когато американската мечта вече залязва, а държавата стана кенеф

12.   11, твоите приятели са за развили каква мизерия е в бг.

13.   9, това преди колко години е станало? Най-вероятно са намерили партньори и са сключели брак. Другия вариант е асайлъм, но силно се съмнявам.

10, много е прав. Панацеята в момента е да намериш добра работа в като гражданин на САЩ на американски договор, ремоут и да имигрираш в Източна Европа или Азия. Друг е въпроса, че това разсипва икономиката на местните и ги изхвърля защото цените скачат.

14.   Според коментарите трябва да си стоиш в кочинката и да се забулждаваш, че запада е по-лош от твоята кочина.

15.   Имам роднини отишли легално и нелеглно там, така че щом искаш има начин. Не е лесно да си нелегален, но щом толкова искаш да живееш там, защо не.

17.   15 защо го подтиквате да върши глупости. Като нелегален шансовете ми за успех са нулеви освен ако не иска доживот да е строителен работник с мексиканците. Няма да има добър живот като нелегален и като нелегален да стане легален документално е почти невъзможно. Кофтито, е че в днешно време никъде не си заслужава да се имигрира. Може би Швейцария и скандинавските страни.

18.   Номер 14, не е по лош от кочината, но дай вариант как да го направи по нормален път. Аз написах какви са изискванията, а автора очевидно не отговаря на тях. Предложи ти вариант дори да не е за Америка.

19.   13, не са намерили партньори.

20.   от 10. до 9, 19 и 13 - има как, но трябват адвокати. Напрактика, български, украински и подобни адвокати с право на практика там имат цяла една малка индустрия по легализация на отишли чрез студентска бригада. Четете, вижте, пробвайте. Най-важното е, да не сте осъждан за нищо, нито в България, нито в Америка, и за една тъпа глоба може да стане проблем, после да имате перспективно образование-професия... проверете. В крайна сметка - обаждате се на един нашенски адвокат там и го питате по телефона най-накратко. Ще струва 10 лева за телефонни...

Но, както казах - Най-добрият живот и реализация в САЩ са... извън САЩ, причините са много, ще дойдат няколко години по-късно. Говоря от опит, махнах се от това прокажено място, пълно с пандишпанени бройлери, развъждани, за да плащат кредити, наречени хора, и не мисля, че съм единствен. Не, не харесвам както Русия, така и двуцветното мислене. Успех в начинанията и благодаря за възможността да си кажа каквото мислех!

21.   18, най-добрия вариант определено не е бг.

22.   До 12 от 11. Моите приятели по-скоро виждат какво става там и предпочитат живота в България. Имат професии, с които ще се реализират успешно и тук. Докато там са просто роби, вързани с огромни кредити до живот. И ти говоря не само за българи, а и американци, женени/омъжени за български граждани. Даже те имат по-голямо желание да живеят в България

23.   до 22

с два клика може да се проверят разликите между бг и us заплатите.

Лекар 4 к лв/20 к долара.
Мед. сестра 2 к лв/5,5 до 11 к долара в зависимост от щата.
Инженер - 3 к лв/9к долара.

Да продължавам ли? Разправяй ги на баба си как с 5-10 пъти по-малко пари ще живееш по-добре в бг отколкото в САЩ.

24.   До 13 - Не те изхвърлят местните. Това са много единични случки. Проблемът е, че ако си гражданин на САЩ, ще трява да попълниш данъчна декларация, която ще ти е по 3000 долара на година и ако изкарваш над $100 000, ще трябва да плащаш и на чичо Сам. Имам познати, които се ожениха набързо-набързо, само и само да хванат шведско гражданство и се откажат от американското, ама онея ги изтарашиха още екстра такси за имотите им в САЩ. Бая гнусно са го направили!

25.   от 10. и 20. до 23 Съжалявам, но Вие поредният заблуден материалист, дето освен цифрите по хартията и по-далече от носа си не може да види.

Даже и бакалската Ви сметка не е вярна.... да, чувам как звучи - но не е. Освен БВП има и БВП на глава от населението, както и БВП по паричен паритет - проверете така, и пак да говорим, добавете и начина на живот там, храната, културата, липсата на култура, престъпността, разврата, добавете всичко, което си мислите, че е перфектно там, но все повече хора виждат, че НЕ Е, и пак да си говорим. Още веднъж - говоря от опит...

26.   25, разбирам, ама нима в бг е перфектно? Знаеш ли как ми е писнало от ганьовци, грозни панелки, дупки, цигани, боклуци по улиците, корупция, беззаконие и т. н.? Изкарваш го все едно там е ебахти дупката, а в Ганьоландия е супер уредено. Разбирам, че си патриот, ама нещата не са черни и бели.

Колкото до заплатите не го казах, защото съм материалист, а защото ти самия каза, че едва ли не ако си с добра професия в бг ще живееш по-добре от САЩ, което е меко казано глупост и лесно може да се провери с няколко клика.

27.   26. ами... ще трябва и на това да повярвате, защото мога да Ви разкажа за няколко случая на хора с дигитални и технологични професии, които имайки шанса да са самоосигуряващи се или имащи малки фирми в БГ, са по-конкуретноспособни като участници на родният им пазар, като нетният им доход спрямо покупателната способност на лева им дава една тлъст стандарт в България, и последно, тук, където живея, си говорех с един норвежец, който живее във Варна в доста голям апартамент, платен почти без кредити, както и има яхта. Програмист е, играе на норвежкият пазар, направил си е кръг от редовни клиент и се е преместил. Каза, че за такова нещо в Норвегия ще му трябват поне 15 допълнителни години, а ако добавим и лихвите - каза - преди пенсионирането, и то само защото в България има плосък данък. Мога да изреждам и за други подобни хорица, както и за такива, именно от Щатите... там и хлябът е със захар и няма бягане. В Русия са им давали да пият, като част от контрола, в САЩ те друсат със захар и няма бягане, като се върнах и като пробвах домашни домати - бях близко до оргазма, а храната не е маловажно нещо. Ракът и храненето вървят ръка за ръка. Можем много да говорим... В крайна сметка - ако имаш добра работа и мислиш за бъдещето, организирал си се за здравни проблеми, за пенсионни, в България е много по-добре, колкото и тъпо да звучи.... минимум храната е по-чиста. А това с културата, с образованието и с законоприлагането - ами, то, това са главните проблеми наши, прескочим ли ги - и други ще се завърнат, но пък Властта държи да ги има, понеже безпорядъкът е изгоден на всички чужди, вярваш или не - бил съм много години в емиграция, и в САЩ и в Западна Европа, със всеки, който има някаква мисъл от емиграцията, заговорим ли се - всеки казва - в България е колония. Та значи - трябва да ги оправим тия неща....

та, братле - помията, която ви залива там е реална, и има за цел наистина да ви скъси мисловните хоризонти и по този начин - я изгони, я зароби, но с трезва мисъл е очевидно, че монетата има и друга страна, а даже не е и монета, а по-скоро тетраедър... Питах норвежчето, като знам и за други, но понеже е скандинавец ми беше интересно да чуя неговото мнение - каза, знам, че вие напускате, но наистина не разбирам защо.

на мен ми звучи също както и на теб, но... това положението....

29.   27, да бе ясно. Като си програмист и бачкаш хоум офис за американски работодател и съответно американска заплата, докато живееш в по-евтина страна е ясно.

Само че света не започва и не свършва с програмистите, нали се сещаш? И за останалите 99% от хората не е много ОК да работят в бананова република.

30.   "каза, знам, че вие напускате, но наистина не разбирам защо. "

Не разбира, защото той дори не може и да си представи, че е възможно да има заплати от 500 евро. То и аз като кажа на чужденци какви са масовите заплати в бг, си мислят, че ги будалкам, защото това е все едно на теб някой да ти каже, че в някоя европейска държава масово взимат 50 лв. Ами естествено че няма да повярваш.

31.   Авторът съм:
Благодаря на всички за коментарите! Като бях на интервю в американското посолство за студентската бригада, жените, които ме интервюираха за визата ги попитах за постоянно пребиваване в САЩ. Разясниха ми, че процедурата не е сложна, а сега вече имало към тяхното посолство и създадена посредническа агенция за такива желаещи като мен, които да ми помогнат с нужните документи и получаване на зелена карта. Твърдо съм решен да остана в САЩ. Има и при кого да остана в началото. За образованието ми казаха, че трябва да положа до три допълнителни изпита за признаване на дипломата ми там, понеже САЩ не е в ЕС, че автоматично да ти признаят полученото в БГ образование. Има възможност от посредническата агенция да ми намерят 6-месечен платен стаж в някоя фирма там, така ми обясниха, докато навляза в тяхната корпоративна обстановка и си намеря постоянна работа. В България получавах 200 лв. заплащане като стажант във финансовите отдели на разни фирми, а като барман на студентската бригада в САЩ си изкарах десет пъти повече долара. Да, стандартът в тази държава е висок, но и заплащането е съобразено със стандарта.

32.   Айде, честито, след 2-3 години ще разбереш защо пък аз се махнах оттам! И това да стане не е страшно - докарай ни някоя руса американка с германско потекло, да я научим как се правят сиропи и туршии, нещо на което чак чуждите са по-отворени, нищо че българите имат вековни традиции в това, и ще се видим на морето! ;)

Е, ако ни е останала България дотогава... С целият този ултра нихилизъм и нарочно насаждано българомразие....

33.   Този наистина се поддал на внушенията...

Ами ти, драги ми финансисте, ако работеше като барман по морето в България, то пак щеше да си доста оборотен, и като стажант в Америка щеше да взимаш.... НИЩО! Точно така - в Америка стажовете са основно НЕПЛАТЕНИ... Отпуски и болнични са... абе, ще видиш, за образованието - пак ще видиш...

Пък и ако си мистър Финанси - то не е ли същото като да си програмист - цъкаш си търговията от Плажа на Аркутино и си свиркаш? Стоите по 5 месеца я в апартамента ви там, я с кемпера и жена ри пише в съседната тема как ѝ било скучно, щото не работела, а ти взимаш 10 хил. лева? Колко еретични мисли имам за българин само, нали? Как изобщо мога да си помисля такива неща? !? Е, нали казват да питаме патило, а не старило, ако искаме да питаме изобщо? Или клипчетата в Ютюб, влоговете, феийсбук и Холивуд са дошли в повече? Нищо, и при мен беше така, ще дойде и друго, пожелавам ти го!

Ама... хай дано сляпо да прогледа...

34.   До 33 - Така приказваш сега, ама ако захапиш 400-500к заплата, навреш се в борсови манипулации, далавери и оххаааа котьоооо