Споделена история от В чужбина

Въпрос към българите в чужбина
Здравейте, как сте из чужбините
Към въпроса с малко разяснение:
В чужбина съм от 20 г, говоря няколко езика освен родния и местния. Български си говоря и пиша без "ей, ама забравих" както се случва с някои след няколко месеца престой навън въпреки, че с много лек акцент, казват ми, че "пея" на български хаха
Уж контролирам смяна на езика, когато мисля на един или друг език.
Случка от тази сутрин рано-рано, която като осъзнах какво се случи, се втрещих и още се опитвам да разбера защо.
С една комшийка от местните (испанка) се засякохме в коридора.
Тя има две кучета, едното е реактивно и не взема никакви мерки за това. Говорили сме друг път по въпроса.
Та, тази сутрин отново имаше опити за атака, лаене, скокове, почти го изпусна (два пъти вече го е изпускала, голямо е животното, като единия път уби котка) и аз вече побеснях.
Като я започнах... На чист български език!
Ама така добре я нахраних по нашенски, с всички цветни поздрави, които в този момент ми дойдоха в главата, с обвинение, че явно иска кучето и да убива още. Заплаших я, че ще изискам видео (имаме камери във входа) и ще подам жалба в полицията т. н.
Цялата ми тирада беше на български език и дори не си давах сметка в него момент, че говоря на родният си език, а тя не разбира нито дума. Понеже и ме гледаше като теле в железница, точно това и казах накрая "не ме запяй като теле в железница, а вземи спешни мерки, защото следващият пък ако пусна балканката в мен, може аз да ти нахапя кучето"
Ами бях побесняла, та ги ръсих едни...
Мисълта ми е, че за пръв път ми се случва дори да не осъзнавам на какъв език говоря.
Случвало ли ви се подобно нещо? Нормално ли е ако вземем предвид, че ми беше "паднало пердето" а обикновено имам самоконтрол, изключително рядко ми се е случвало така да се ядосвам и изпусна нервите. Или накъде горе в главния ми дава на късо?

Към любителите на животни:
Обичам и уважавам животните без значение вид, раса т. н
Самата аз съм отгледала и грижила за много животинки и продължавам да им помагам когато, както и с каквото мога.
Не съм насочена към кучето, а към стопанката като отговорна за поведението му и опасността, която представлява за други животни, а може би и хора, с реактивно куче никога не се знае.

Коментари

1.   Съсвсем наред си си споко. Аз живея в Нидерландия от 20 години и постоянно съм в конфликти с разни кучкари. Изключително нагла напаст са това кучкарите. Кучетата им се изхождат на всякъде. И аз имах конфликт с комшийка холандка, понеже най-безотговорно оставяше мастиите си да серат пред входната врата. А иначе претенциите са до небесата. Наскоро имах конфликт с друга холандка понеже беше влезнала с мастията си в супермаркет, което е забранено. Но никой не смееше да и направи забележка. Та така. Просто ние българите сме доста по нормални от тия болни мозъци и това явно ни пречи.

2.   Защото това е проекция на неосъзнатия ти гняв. Без да ми се сърдиш, но излез от българския манталитет, явно и ти само заплашваш, типично по български. Жалба в полицията и активни действия, ще обърнат внимание, щом има и убита котка.
Реакцията ти е "парата е в свирката", самонавиваване и самоизяждане т. е. никаква.

3.   ... всеки, който се потопи на достатъчно дълбоко има такива изживявания... А сънуване на испански? А поеми и римуване на испански? А знаете ли чрез кои думи да изразите една или друга конотация?

Според мене е нормално!

4.   Н 3, и на трите въпроса- да
Но не беше ми се случвало до вчера така да забуксувам, че и да развивам докато си буксувам.
Случвало ми се е веднъж преди доста вече години, на приятелска вечеря м/у хора от няколко националности, да им превеждам на двата общи за тях езика, но имаше и трети, който знаех на ниво "ще се разберем, бе"
В смисъл, третият език озвучавах долу-горе така:
"аз приятно много/храната е уааау/после ядем и танци" общо взето, с помощ - жестикулиране и изразително пулене когато трябва.
В главата ми електромагнитните вълни възприемаха информацията добре, до един момент автоматичния превод на съответният език си работеше добре, изведнъж блокаж.
Продължавах да възприемам и разбирам, но превода в думи изключи напълно. Не можех да вокализирам на никакъв език, дори на родния си.
Това трая около 2-3 мин. и се рестартира явно звук и преводач :)
Никога повече не ми се е случвало.
Но вчерашният цирк ме втрещи наистина.
Вкъщи си говорим на "смесен" език, като аз настоявам да е повече на български, но понякога ако бързам и на мен ми излиза каквото мозъка прецени за най-бързо и лесно. При контактуване с други хора обаче уж контролирам, настройвам се веднага на един или друг език.
Вчера говорих с един преводач и го попитах дали му се е случвало.
Отговора: - ако работя, винаги до мен има чаша вода. Когато се случи--закашлям се леко, отпивам бавно, симулирам трудно преглъшане, ако се налага отпивам пак, докато се включи отново преводача :)))
Явно да, случва се и на други, не съм чак зле, пък може би и като излезе дивата балканка в мен, придобитото с времето се оказва по-слабо.
Ако си създам ситуация, която да ме вбеси като вчера, ще разбера дали е така хах
Благодаря Ви за насоката чрез въпросите, които съдържат и отговора!
Хубав ден!

5.   Н 2, не е по въпроса, но отговарям:
Когато кучето уби котката, минах през два различни отдела на полиция и кметството.
Случаят се прие като "инцидент" тоест- не е имало умишлена насоченост така, че не е подсъдима. И (чети внимателно какво ми се казва) НЯМА МАТЕРИАЛНИ ЩЕТИ!!! И това около година след като приеха нови закони за защита (уж) на животните тук. А законите са завоалиран начин за събиране на пари като глоби, без никаква ангажираност за вложения на тези пари в подобрения и/или поне ветеринарна помощ.
Можеше да се наложи глоба на стопанката на кучето ако тя беше признала или ако можех да предоставя видео от камерите.
Но това се случи извън блока, отпред, където е обществена улица и въпреки, че има камера, която "гледа" натам, законно не може да се предостави защото нямат право да снимат обществена улица, само частно пространство. В такъв случай от администрацията отказват видеото.
От там и "парата е в свирката" остава ми варианта всеки път като я видя с кучето в настроение "ще атакувам" да "свиря под пълна пара" и да и се дръпванна нея пък всеки път като ме види докато (а дано, ама надали) вземе мерки--треньор за животинката, обучение/контрол или поне намордник.
Мислех, че от последният абзац в поста става достатъчно ясно, че щом обичам и уважавам животните, то и ПРАВЯ каквото мога.
А убитата котка (Перла) е от колония, която обгрижваме аз, още 2 жени и мъжът ми... по-леко с обвиненията.

6.   Какво искаш да кажеш "говоря няколко езика освен родния и местния? ". Ти си родена в България а в момента си в Испания. Това ще рече, че освен български и испански не говориш. Но как може да не говориш български след като си родена в Б-я. "Освен родния!!?? "