Споделена история от В чужбина

Летище "Отопени" - Букурещ
Искам просто да споделя опит, добит с много нерви и комични ситуации.

Наложи ми се в края на 2011 г.. да изпратя мой близък за полет от посоченото летище - международно, от столицата на Румъния... хората са се организирали много хитро - има входящи и изходящи път с бариера. На всяка бариера си има електронно устройство, което задейства нейното вдигане. При входящата има един голям червен бутон, който трябва да се натисне. Пада един пластмасов жетон, в който вероятно има чип. Вземате го, през това време бариерата пред колата се вдига и влизате на територията на летището. Като си свършите работата търсите будка, където да платите престоя си. Давате жетона, връщат ви друг жетон и касов бон. Тоя жетон го пускате в устройството, което е на изходящата бариера, която се вдига...

Не ща да споменавам колко маневри направих, докато разгадая тоя механизъм :)

Надявам се да съм полезен

Коментари

1.   Ъъъм, ти за пръв път ли ползваш платен паркинг с бариера? ! Във всеки мол или по-голямо кино паркингите работят на тоя принцип. Обикновено не е жетон, а е билетче с баркод на него, но идеята е същата: На влизане теглиш билет, на него е кодирано в колко часа си влязъл - за твое улеснение го пише и на билета. Като тръгваш отиваш на някоя каса (която обикновено е автомат за плащане, но съм виждал и с "човешки" каси), даваш си билета, то ти гледа колко време е минало откакто си влязал, смята ти колко трябва да платиш, плащаш, след което твоя билет в системата е маркиран като "платен". От тук нататък имаш около 10-15 минути да се изнесеш от паркинга, което се смята за разумно време да отидеш от касата до колата си, да се оправиш и да стигнеш до бариерата. На излизане ръгаш билета в бариерата, тя се отваря и си прибира билета, защото на тебе не ти трябва повече.

Дали е билет или жетон с чип в него няма никакво значение.

Кубрат

2.   хахах разсмя ме!
съвсем по балкански..

3.   Бай Ганьо в Румъния

5.   На мен пък историята си ми беше много полезна! Мерси на автора:)

6.   На всеки един от нас е било за пръв път, каквото и да е, така малко по малко се натрупва опита.
Така се случи, че през последните няколко години се нагледах на какъв ли не начин на таксуване по широкия свят, жетони, магнитни карти, касови бележки с баркод, монетно разплащане, автоматично, със служител на изхода и.... много други. За най-практичен смятам този с избирането на тел. номер при влизането и излизането, автоматично ти се удържа на тел. сметка, ако нямаш телефон със себеси е дублирано заплащане с монети или кредитни карти.
Благодаря ви за инф. отностно букурещското летище.