Споделена история от В чужбина

Нужна ми е информация за Германия
Предлагат работа на мъжа ми в Baden-W?rttemberg като шофьор на камион и заплата 1600евро/ месечно. Имаме дете на 1, 6г. Имате ли представа дали тази сума ще е достатъчна за начало, ако и ние се присъединим към него?

Коментари

1.   1600 бруто или нето?

За Германия това не са много пари. Толкова взема една касиерка, учителка в детска градина, мед. сестра, понякога и чистачките вземат по толкова. Ако цифрата е бруто, нето ще ви останат около 1200-1300 евро. Ако нямате други приходи (например ако и ти работиш, което с толкова малко дете няма как да стане), с тия пари много трудно ще живеете трима. Възможно е, но няма да е никак комфортно.

Не си казала за кой град в Баден-Вюртемберг става дума, но само за наем за едно 50-60-квадратно жилище ще ви трябват ПОНЕ 500 евро, най-най-малко. Също така сте длъжни всички да имате здравна осигуровка, което като си с дете е още по-важно, защото лекарите на частно са безбожно скъпи. Ако имате брак с мъжа ти, ти си автоматично застрахована към него, но ако нямате брак, ще трябва да плащаш още около 150 евро за здравна застраховка, ако не работиш. (Ако работиш е процент от заплатата.) За самото дете разходите не знам какви са, ти знаеш по-добре, но за в Германия спрямо България грубо ги умножи по две. За храна на месец отиват по около 50-100 евро на човек, зависи каква храна и от кой магазин. Градския транспорт ако е в голям град ще ти струва още 40-50 евро на месец, ако нямате кола. Ако имате кола и решите да я вземете там впрочем сте длъжни да я регистрирате с немски номера, ако оставате за повече от 3 месеца. Данъкът на колата е около 150 евро на година, засртаховката още около 700-800 на година, според зависи от самата кола. Като гориво бензинът е 1,60-1,70 евро за литър, дизелът е 1,50-1,60. За телефон и интернет отиват още най-малко 50 евро на месец.

Май това е което ми хрумва засега, ако имаш още въпроси - питай.

Кубрат

2.   Кубрат:"За храна на месец отиват по около 50-100 евро на човек, зависи каква храна и от кой магазин"
Акоми кажеш как успяваш да прзивееш с 50/100 евро на месец за храна, евала то казвам. Мисля си, че си имам предвид на седмица, ама айде. Иначе ако са във Фрайбург, наемът ще им излезе доста по-солено, тъй като наемите във Фрайбург са бторите най-високи в Германия (на първо място е в Мюнхен), Така че 500 евро наем няма да им стиген до никъде...
Лола

3.   Лола, аз разглеждам минимални варианти, разбира се, че за по-комфортен живот ще ти трябват повече пари. Но кажи ми как могат двама човека + 1-годнишно дете да живеят комфортно с 1600 евро?

За наемите между другото щях да пиша в коментара, че за Баден-Вюртемберг ти със сигурност ще можеш да дадеш по-достоверна информация, обаче честно казано докато писах забравих. Нямам представа как е положението там, а и авторката не е писала град, едно е Щутгарт, друго е Найманасивгъзинглинген... Аз живея за 700 евро варм на 60 квадрата в Мюнхен, та реших, че за 500 евро при вас ще може да се намери нещо приемливо... Но това е изцяло "на око".

Относно храната, не знам ти какво ядеш и по колко, но аз като напазарувам за 20-25 евро от Реве и ми стига за седмицата. А Ревето не е от евтините магазини. Ако пазарувам от Нето (което ми е по-близо и като ме мързи там ходя, макар че не ме кефи) пак оставям 20-25 евро, само че остава и за другата седмица... Така че 100 евро на месец на човек според мен е напълно реалистично, ОК 50 може би е твърде малко, признавам...

Между другото, в най-гладните ми студентски години съм карал и с по 5 (пет) евро на седмица за храна, но за тия времена не искам да се сещам...

Кубрат

4.   Подкрепям и Лола, и Кубрат в това, че не може едно тричленно семейство в Германия да живее с 1600 евро. Да ПРЕживява - може би, но не и да живее.

Колкото до храната - на мен са ми трябвали към 50-60 евро на седмица и то преди 3-4 години там, и то пазарувайки в евтин магазин, но съм се хранила що-годе здравословно, позволявала съм си и в университета по някое кафе, а накрая и трябваше да се храня там.

Но храната ли е най-голямото перо в тази страна?

Ами карта за транспорт? Ами детето? Ами съботно-неделните забавления, екскурзиите в училище - не можеш в страна с висок стандарт да живееш като у нас. Разходите са големи.

То ще иска да е като другите деца - дрехи, колело, играчки, компютри ще му са нужни уроци по езика.

Да, с 1600 евро може да се преживява в Германия, но то нали и в България човек преживява, губи се смисъла да ходиш да живееш емигратнски живот, ако не си обезщетен материално с по-висок стандарт на живот, перспективи за образование и т. н.

Ж. 27

5.   Номер 4, аз говоря само за пазаруването в магазина за вкъщи. Ако броиш и парите за сандвичи по улицата, за кафета и т. н. тогава 50 евро на седмица дори са малко, поне за мене. Ако нямам особени разходи 50 евро са ми джобните за седмицата, ОТДЕЛНО от пазаруването в магазина...

Кубрат

6.   Мили хора, много благодаря за отзивчивостта и информацията! Изключително полезно е за нас и ще ни помогне да вземем правилното решение. Ако имам допълнителни въпроси, ще си позволя да ви притесня отново. На всички вас пожелавам да сте здрави и късмет във всяко начинание:)
Милена

7.   Всичко написано до тук е мн вярно и реалистично. Искам само да добавя някой неща.
Напълно възможно е да се живее в Германиа с заплата на единия от семейството ако тя е 1600€. Наема ви ще е под 1000€ имате право на така наречените "wohngeld"tova e помощ от държавата и се полага на всеки който живее законо и си плаща данъците. изчислява се възоснова на наема доходите и членовете в семейството.

Друго на което имате право в Германия са детските така наречените "kindergeld". Те ви се полагат независимо че не сте граждани на Германия.
Има и други но те са взависимост от града в който ще живете.
Така доходите ви от 1600€ стават към 2200€ или годишно 24 000 което е стандартно за Германия.
Предполагам че ще имате проблем намирането на жилище понеже ще трябва да се плати доста голяма сума в самото начало в размер на два или три наема.
Това от мен успех.

8.   ЗдравеитеДа попитам... положението ми е такова:Работя и се осигорявам близо 3 години в Германиа, разведен съм, налага се трансплантация за дъщеря ми която си живее с маика си-Мога ли по някакъв начин да ползвам услугите на немските здравни каси.. или вариант да започна да осигорявам дъщеря си която е с навършени 18г
Людмил