Споделена история от В чужбина

Живот в Чехия?!
Здравейте, мисля да емигрирам, защото в БГ вече няколко месеца не мога да си намеря работа. Още повече сега, след земетресението, което ми напомни, че за мен място в тази държава вече няма, за мен то беше знак, че трябва да търся късмета си на друго място. Но както и да е - имам няколко въпроса относно Чехия /питам по-специално за Прага, но не само. /:

В Чехия може ли българи да се устроят по-добре от колкото в по-западните държави? Как се отнасят с чужденците? Лесен ли е чешкият език за научаване? Много ли са мразовити зимите им? Имат ли хубави английски/американски университети с клонове там?

Коментари

51-55 от 55

68.   Когато пристигнеш ще си доста разочарован, защото заплатата ти няма да е 1200 евро, а след 3 месеца 1350 евро. Ти си просто не първата риба на измамниците с обяви за работа в Чехия с нереални заплати. За да получиш евентуално тези пари трябва да работиш 6 дни по 12 часа, за седмица 72 часа, за месец 288 часа, невъзможно, мираж, Измама. Преди да заминеш за Чехия изпиши телефона на обявата в Гугала и се увери дали не те мамят. Успех и не се отчайвай, когато пристигнеш в Прага, че си измамен със възнаграждението. Бъди готов за заплата максимум 800 евро. Успех.

69.   Може да си изкарате пари от Czech Hunter :)

71.   От автора след 5 години:
Ами по стечение на съдбата малко след като написах тази статия, през 2014-та отидох да следвам в Холандия. 2017-та завърших (малко със забавяне) и холандците като цяло бяха резервирани и студени като климата. После работих в Словакия - там бяха същите. Чехите са същите, но поне обслужването в магазините обикновено не е толкова отвратително като в Словакия. Вече знам, че климатът и слънцето влиият на манталитета, защото в Средиземноморските държави са по-усмихнати и весели, но и по-бедни. Затова САЩ и Австралия предлагат и двете - усмихнати хора, но и добри заплати и много работни места. Иначе Прага е невероятно красив град. Но да, местните са доста интровертни и климатът е кофти, затова ще гледам да замина в САЩ, дано там намеря моето място, защото сърцето ми винаги е принадлежало на Америка.

72.   "през зимата не е много студено. Зимните температури рядко падат под -5. "

Ами на мен и плюс 5 ми е студено, особено ако има вятър. Насочил съм се към южните щати или ако не стане - връщане в България, но не в София, а в топлия Пловдив.

81.   Вече живях в Чехия и бих се върнал, хареса ми повече от Западна Европа, макар, че заплатите са по-ниски. В Западна Европа също живях, точно две години след пускането на тази тема, 2014-17, а в Чехия за няколко месеца през 2017-та. От 2018 съм в България, но пак бих заминал.

Автора

51-55 от 55