Споделена история от В чужбина

Да се върна ли в България, или да остана в Германия?
Здравейте! Досега не съм писала в такъв сайт, но много ми харесва идеята, че не се дава лична информация.

Аз съм момиче, почти на 13г. и тази година ще бъда 7клас. Проблема е, че лятото (досега) бях в чужбина и имам възможност да остана да уча тук, занапред. Не знам какво да правя, езика не го знам много добре, но горе/долу се оправям.

Не знам дали да се върна в България или да остана да уча тук. Тук училището нали е на по-високо ниво? (става въпрос са Германия). Тоест, искам да уча тук, но винаги българското ще ми липсва. Ще ми липсват приятелите ми, а тук отивам на едно ново място, нови, непознати хора, където никой не говори на обичания ни български.

С приятелите - да, ще си говорим и пишем в Скайп и Фейсбук, но..какво да правя? Скайпа не е като да се видиш реално очи в очи с дадения човек. Просто съм леко "изплашена" от това, което ми предстои.

Дайте някакъв съвет, какво щяхте да направите, ако бяхте на моето място, просто кажете нещо!

Към модераторите: Моля, публикувайте историята ми! Не намерих подобна.
Благодаря за отделеното време! :)

Коментари

1.   Луда ли си !?
Стой си там, гледай си учението и живота и не си мисли глупости за връщане в тази кочина.

3.   По-добре остани в Германия. Аз завърших тази година, тук си правиш каквото си искаш в часоветe. Има и по-сериозни учители, от които можеш да научиш нещо, но повечето не могат да се налагат и всеки влиза в часовете им, когато си поиска. В БГ образованието не е стегнато, но според мен, по-добри шансове за живот би имала, ако завършиш в Германия.

4.   На твое място и за секунда не бих си помислила да се върна тук. :)

5.   Мила и аз съм като теб в кой град в германия се намираш и аз съм на 13 години. И съм в същата ситлация като теб

6.   За мен трябва да направиш равносметка на плюсовете и минусите на това да учиш в Германия и да прецениш кое е по-добре за теб. За мен това са:
България - живееш със семейството си; имаш сигурността, която те ти дават; можеш да си споделяш евентуално с майка си; ходиш повече по кафете и се шматкаш насам натам; учението минава по-лесно и по-лесно се изкарват високи оценки;

Германия - липсва ти социалния живот и семейството, но това сформира една самостоятелност - може би все пак 13 год. е доста рано да бъдеш сама; получаваш качествено образование, където да учиш и да си загрижен за бъдещето си се цени, а не се осмива и не те слагат в графата смотана; ще научиш добре немски и на 18 ще си с немски и английски поне; свикнеш ли с една чужда дъжава, лесно ще се приспособюваш към която и да е чужда обстановка или държава;

Общо взето се изисква смелост на тези години да живееш сама, в една различна обстановка и култура. Ако си издържлива - първата година е най-трудна- смятам, че в дългосрочен план Германия е по-добрият избор. Наще гимназии заприличаха да не коментирам на какво, но не и на образователни центрове. Ако не си сигурна, че си готова за това - все пак си на 13 - изчакай и замини по нататък. За приятелите споко - има 1-2, които винаги ще са до теб, където и да си и ще поддържате връзка. Иначе с другите живота често ви разделя, поемате по различни пътища и рядко през годините общуваме с едни и същи хора. А все пак и в Германия има деца - там ще намериш нови познати :)
Ана

7.   От авторката: Не, няма да бъда сама, а с майка ми. Работа, квартира..всичко е може да се каже уредено. А и тук, в Германия училището не е ли по-лесно? Поне така ми казаха..

9.   Ами според мен трябва доста да си помислиш .. Аз ако бях на твое място може би щеше да си остана в България защото аз съм човек националист. Но ти си на 13 и не можеш да прецениш добре .. Не знам надявам се да избереш най-доброто за теб

Доколкото образованието, ти ако си сериозна и искаш да учиш може и тук, все пак казано е има ли желание има и начин :) Не знам в Германия каква е образователната система но помисли много добре. Успех !!!

11.   Отговорът е ясен като бял ден. Няма какво да се правим националисти като действителността ни залива отвсякъде.
Ана е дала добра идея за плюсове и минуси, но не е права за много неща. Ана, не си мисли че България непременно означава дом, семейство, приятели. Не всички имат дом и семейство, какво остава за приятели.

12.   Ако ще учиш в реалшуле, направо си се връщай в Бг.нищо добро не може да станеш там след такова образование, колкото и съобразителен и интелигентен да си. Все пак само в Гимназиите се продължава за висше образование. Иначе ако ще правиш само някакво занаятчийско образование, става, но не се надявай на заплащане тогава

13.   Аз съм на 14 и също живея в Германия (момиче съм) ще ти кажа да останеш ! Вярно, че ще ти е трудно но имаш по-голямо бъдеще ! Ако може да те попитам в кой град си?

14.   Не се чуди остани си в Германия. Не всеки има възможност като твоята. В България нямаш никакво бъдеще. След време и там ще си намериш приятели.