Споделена история от В чужбина

България или САЩ
На 16 години съм миналата зима се наложи да замина със семейството си в САЩ и да продължа учебната година там. Беше ми ужасно трудно. Издържах 6 месеца и после се прибрах за цялото лято в България. Бях решила че ще си остана но след много скандали се върнах обратно в САЩ. Сега съм пред голяма дилема защото искам да се прибера в България, баща ми живее там и бих искала да остана при него но не знам дали е правилно решението ми и искам да чуя и вашето мнение. Също така съм притеснена относно училищтето в България, защото нещата са много по различни от Щатите.. моля ви дайте ми съвет!
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей. Незная какви са твоите причини да искаш да останеш тук, в България, но допреди половин година ако аз бях на твое място щях да си събера веднага багажа и да не се обръщам назад. Говоря сериозно. Имаш възможност за каквато мечтаят хиляди българи. Все още си непълнолетна, затова родителката ти може да те изтегли при себе си, но скоро ще загубиш това право и съм 100% убедена, че ще съжаляваш много. Такъв шанс се пада един път, не го пропускай.

2.   САЩ е ужасно място, но ме съмнява, че обкръжението ти в България ще бъде по-различно. Завърши си в САЩ, трудно е да си сама (аз съм сам във Франция, тежко ми е, депресивни състояния... ) но целта оправдава средствата.

Ако искаш да си пишем? Може да ти е по-леко...

3.   Там където имаш приятели и се чувстваш добре и има какво да правиш и да работиш, там ще да ти е мястото. Не знам къде в чужбина може да е по-добре от дома. Никъде.

4.   Разбира се че България! САЩ са Матрицата!

5.   В твоя случай няма правилно или неправилно решение. Постъпи така, както чувстваш, че трябва да постъпиш, без значение какво ти казват хората. Ако не ти харесва там, ако чувстваш, че мястото ти е в България - върни се! Няма нищо лошо в това и със сигурност няма нищо неправилно. Само ако знаеш колко много мои познати се върнаха от чужбина в България, просто не всеки има психиката да живее на чуждо място. И, разбира се, неизбежните абсурдни коментари не закъсняха: "Тоя е луд да се връща в тая тъпа държава"... Защо, за Бога, да не се върне? Ако така го чувства, ако тук му е в пъти по-добре поради някаква причина, защо не? Ето това не мога да го разбера...

6.   И двете си имат положителни и отрицателни страни. Ако мислиш да правиш кариера, определено САЩ е мястото, както за образование, така и за работа. Бил съм там, сега съм в Англия, Щатите са по-напред. Иначе начина на живот определено е по-скучен от България, поне според мен. Сама трябва да си прецениш къде ще ти е по-добре.

7.   Благодаря на всички за изказаното мнение. в случая знам какво мога да загубя и какво мога да спечеля като съм тук. в момента наистина искам да се прибера в България не знам дали след някоя друга година ще мога да се върна доколкото разбрах ще си загубя документите но пък в крайна сметка мисля че не е само САЩ винаги ще има възможност за някъде в Европа. но наистина съм много объркана и още мисля какво да правя. начина на живот всичко останало е много по различно от България и ми липсват много неща. Благодаря отново за мнението на всеки един от вас

8.   Решението е просто, където е сърцето ти!!

9.   Аз "довлякох" децата си малки в Америка!
И сега ги чакам да завършат средното си образование и като чуждестранни студенти да ги върна в България!
Иначе, ще се чувствам ужасно виновна, че ги заведох в страната на правилата "усмихни се, не се усмихвай"!
Къде си в Америка, има значение, но като цяло е една голяма заблуда!
У нас се гледат стари български филми, слуша се народна музика, говори се за нашата история, молим се за България!
Но всеки си има съдба, и нека да е най-добрата за теб!

10.   С две думи, номер 9 - никаква интеграция във вашето семейство!
Не знам, какво сте очаквали, но когато отидеш в друга държава или се интегрираш, или страдаш.
Същото в момента си на път отново да причиниш на децата си.
Ако си имала пари за самоленти билети да се прибирате поне 1 път в годината, си щяла да разбереш, че България се е променила страшно, а и твоите деца и без това не принадлежат на тази страна.
Какво очакваш, че ще изпитат в България?

Първо, образованието им не е признато като средно в ЕС, само със завършен американски колеж можеш да учиш в ЕС висше.

Ок, да приемем, че намерите бг. университет, който в името на дебелите такси си затвори очите - що за университет ще е това?

Значи, децата ти трябва първо да завършат Американския колеж във Велико Търново, после да завършат Американския университет в Благоевград, ако трябва да става всичко по правилата.

Ако обаче са посещавали лошо училище в САЩ, то ще им се опъне яко.
В такъв случай НБУ или ВСУ са единствения им шанс. Работа обаче кой ще им даде след такова „образование“.

Я си стойте, където сте се замъкнали. Приеми, че децата ти са американци и нека си търсят късмета там, защото България не е това, което си мислиш, че е. Отрязала си им достъпа към българското висше образование, търси им колеж в САЩ, който е готов да ги приеме. Много са станали строги правилата, а откакто сме в ЕС имаме унифицирано образование в рамките на съюза и американското High School не се признава за завършено средно образование!

11.   До номер 9:Не са ли се интегрирали тия деца там за толкова години. Ами те какво мислят по въпроса, искат ли да идват. Според мен ще е грешка. Биха могли да учат в Англия, а пък на теб като не ти се седи там си се прибери в БГ и това е.

Аз също не харесвам Америка поради много причини. Не е място за мен-комерсиално и студено като атмосфера. Европа си е по-спокойно място, по-социално, по-човешко. Затова съм в Англия от 10 год. Големия беше на 12 год, когато дойдохме-той по-трудно се адаптира. Липсваше му средата, приятелите, тъгуваше за там. Но малката беше на 3г. Тя няма спомени от там. Почна си нърсари, училище, всичко. Сега си е напълно адаптирана. Ако не знаеш предварително, че това дете не е англичанче не би предположил, че е от друга страна-и език и манталитет и обноски... абе всичко.
На 16 наистина е трудно, но ако останеш в БГ кой ще се грижи там за теб. Зависи и какви цели имаш пред себе си. Защото в БГ може да имаш богат социален живот, приятели ала-бала сега ами после като завършиш какво ще правиш. Мислила ли си. Мисли с оглед на това какъв план имаш и какво мислиш да правиш след 2 години като завършиш.

12.   № 9 съм
Сега нямам време, но нещата стоят така, ТЕ/децата/ искат да се прибират.
Слава Богу, в добри училища са, особено голямата ми е много добра, като чуждестранни студенти могат да се приберат и да учат.
Вярно, не съм проверила всичко, но медицина много българчета се връщат в България да учат.
Моите деца знаят български, не перфекно, но са ходили тук на българско училище до 8 клас.

Още не сме решили, има две години време за голямата, но търсим варианти и за други европейски страни. Америка за някои хора е всичко и когото кажа, че искаме да се връщаме, не ме разбират.
В същото време, много деца заминаха обратно, кой в Испания, кой в Англия.
Отделно, като американски граждани, те винаги могат да вземат бакалавър степен в България и да дойдат пак в Америка, ако искат.
Но напрежението тук е невероятно и изобщо не си заслужава.
Аз да остана и да им плащам обучението, дано успея!
Мои познати се върнаха, но бяха софиянци, големия записа архитектура, а малкия в девети клас и са много щастливи.
Други мои познати, пак софиянци, голямата девети клас, малката 4 годишна, върнаха се и са много щастливи.
Аз обаче не съм софиянка и това е малко конфузно.
Но медицина има във Варна, Пловдив, навсякъде има бройки за чуждестранни студенти, стига да има кой да плаща.
Та, благодаря Ви много, не е лесно, но аз съм оптимист.

14.   Аз се моля да спечеля зелена карта и да се махна от тук. Не си прпилявай шанса. Аз съм за Щатите

15.   Животът в щатите е много стриктен, определено няма да имаш свободата която си имала в България защото в Щатите има железни закони на системата и социалните права са коренно различни и ограничаващи, сега си на 16 ще ти е лесно но като навършиш 21 ще трябва да се оправяш сама един от родителите ти трябва да е доста заможен за да те издържа в страна като Съединените Щати.

Ако историята ти е вярна бих те посъветвал да си завършиш образованието в САЩ, защото според мен имаш предимство че учиш там там и ако родителите ти имат пари да те пратят и в някой колеж, университет. Щеше ми се да съм на твое място.

16.   Здравейте искам да споделя с вас мойто мнение и да получа съвет. От 4години живея в Америка и немога да свикна. Не ми харесва този живот много искам да се върна в България но неможем да се разберем с мъжа ми. Постоянно секараме. Съгласих се 5 да издържа докато вземе той паспорт. Вече наближава този момент а той се отмята и казва още 5. Аз живея със спомените, миналото, броя дните... изпадам в депресия и нервни кризи. Моля ви помогнете ми. Какво да правя.

17.   България много се е променила и то към по-добро. Решението e напълно твое. Аз ако бях на твое място щях да се върна в България.

18.   Ако продължавате да бягате България няма да се промени към по-добро! Това е истината, промяната зависи от хората, ако всички избягаме в чужбина тук какво ще стане? Замислете се.

19.   Авторке, те може би не могат да се върнат като чуждестранни студенти - нали са с българско гражданство?
Правиш голяма грешка като си мислиш, че за тях е по-добре тук. Работа за младите хора няма. Не си от столицата, значи ще трябва да се плаща и квартира, ако искат да учат в нормален университет. Таксите са от рода на 2000 евро годишно, че и повече. Българската диплома за нищо не става. Рушиш им шансовете за успех в САЩ. Ако сте решили да е Европа, поне ги прати в Англия. С английска диплома и в България ще са много търсени, и в чужбина ще имат шанс за реализация. И още нещо - висшето образование не трябва да е самоцел, децата трябва да го искат.

20.   Първо стискай зъби още малко да вземеш щатско гражданство, а имаш и само 1-2 години до завършване там. После ходи където искаш. САЩ наистина не е това, което беше. Ако пък живее сам човек, само квартирата му е 800$ месечно, ако е самостоятелна гарсониерка. Заплатата като се удържат данъците и се плати квартирата, при техните цени остава колкото тук от една добра заплата при наште цени. А там за да ти остане за повече да визмаш добри пари трябва да си супер специалист и да споделяш квартирата с някой, да си делите наема.

№16, ми зарязвай го, щом имате толкова различни характери и планове. Има още 3 милиарда мъже на света, и в БГ има...

21.   Към номер 16: Връщай си се у дома. Аз бях в същата ситуация като тебе и само си пропилях години от живота. Отиди там където чувстваш че ти е мястото. Съпругът ти е пълен егоист и не се съобразява с чувствата ти. Кажи му че не можеш повече и се прибираш и да решава дали ще дойде с теб или не. Като не иска ми да си стои в Америка бе.

22.   МАЙКА БЪЛГАРИЯ <3

23.   Номер 19, като млад човек казвам, че работа и за млади и за стари има МНОГО. Друг е въпроса, че за повечето е по-правилно да киснат по кафетата по цял ден, да цъкат и офкат и да се самоубеждават, че "БеГе-то" им е виновно за всичко, вместо да работят. Вярно е, че заплатите тук са ниски, но пък и живота, както и данъците, са едни от най-ниските в Европа, така че на човек не са му необходими кой знае колко много пари, за да живее нормално.

24.   По принцоп съм ЗА България, но съветвам хората да отидат там, където се чувстват добре. Ако си някакъв нечуван работохолик, или това което искаш да правиш тук не е достатъчно развито и перспективно, значи отиваш навън о се чувстваш добре. Но такива неудачници дето не стават за нищо тука няма да стават за нищо и навън! Верно у БГ-то пазара на труда е доста свит но висококвалифицирани кадри които да знаят какво правят винаги се търсят.

Узунов

25.   висококвалифиирани кадри се търсят, ама заплатите са смешни!

26.   И от мен 2 приказки :) Учих в Щатите в престижен университет, влязох с пълна стипендия и поддържах висок успех през цялото време. Отидох с нагласата да уча и да се върна в България и това и направих. Америка има невероятна романтика сама по себе си, но същото важи и за България по отношение на самите нас, българите. Благодаря на Бога, но в България дори и със скромна заплата живея много по-щастливо, отколкото в Щатите. Освен че работя на пълен работен ден, разработвам и онлайн бизнес с клиенти от цял свят, с който се надявам скоро да мога да се издържам. Отделно се опитвам по всякакъв начин да помогна на собствената си страна. Има доста несгоди, но този живот наистина ме прави щастлив. Знам, че хората са различни и за много българи това не е или не би било така, но силно се надявам повече от нашите хора да се чувстват като мен. И познавам такива. Важното е човек да има истински духовни каузи и идеали, и издържливост в тяхно име. Ако е така, където и да отиде, всичко ще му е наред. Моето място обаче е България.