Споделена история от В чужбина

Правилният път ?!
Честита Коледа и Весели празници на всички! Желая Ви повече радост и по-малко стрес!

Пише Ви 26 годишен необвързан(ще уточня защо го казвам) инженер по електроника, работещ и занимаващ се именно с това, като инженер технолог в българска фирма, с представителство в голям български град! Имам собствено малко апартаментче и си живуркам криво ляво.

От друга страна родителите ми живеят вече дълги години в Гърция където имат собствен бизнес, който не е толкова успешен, но все пак им помогна да си дигнат своя къща и да продължават да живеят над средният стандарт. Бизнеса е пряко насочен с това с което се занимавам аз- електроника и ако съм там ще допринеса доста за развитието им

Търся съвет относно няколко дилеми блъскащи се в съзнанието ми:

-Дали да остана тук и да работя за една средна заплата, която не е твърде ниска и мога да си позволя всичко от което се нуждая(основно), но не е и твърде висока за да си позволя да мечтая за нови коли и апартаменти!

- Дали да замина в Гърция където цари асоциалния патриархат, хората са озлобени към българите и се чувстваш не като на място. Градчето е малко, ограничено за млад човек търсещ социална среда и евентуално обвързване с жена, която по късно може да стане съпруга! Но пък присъствието ми там ще повлияе на бизнесат ни, който е е силно гъвкат и сме единствените, които го предлагат на това място- което означава евентуален успех при добра координация!

- Дали преместването ми от голям българси град- предлагащ емоции, социална комуникация, гъвкавост в малко затворено гръцко градче си заслужава като идея!

- Заслужава ли си цената на това да нямаш шеф над главата си и да работиш за себи!

Темата стана дълга, но мога да обобщя нещата така както ги виждам аз, едното спрямо другото!

БЪЛГАРИЯ:
- малък апартамент, работа на заплата и несигурност, липса на свобода на работното място; само ти можеш да си помогнеш
+ приятели; наличие на много места за забавление и комуникация;самостоятелност и липса на родителското тяло;
ГЪРЦИЯ:
- липса на самостоятелност, затворено и малко общестство; липса на комуникация и големият свят
+ просторна голяма къща; собствен бизнес без наличие на шефове; помоща на родителското тяло;

Вероятно пропускам много детайли, нова няколко мнения върху това което изписах ще бъдат достатъчни!

Коментари

1.   да ти имам проблемите.... питай мама да реши вместо тебе... :/

2.   Мисля, че на 26 години ти е късно да си задаваш такива въпроси. Не си на 18 да се чудиш кой път да поемеш.

Имаш си дом, работа, образование, среда, приятели. За какъв *** ти е да ходиш в Гърция при мама и татко? Прочети сам писмото си- там ще видиш сам отговора на въпроса си.

3.   Човек си задава въпроси до края на живота си. 1 и 2 при Вас ако не е така, значи сте мъртви.
На мен не ми харесва Гърция и не бих отишъл, точно по причини написани.

4.   Риск печели, риск губи. Харесва ми, как преценяваш предимствата и недостатъците. Лишения има навсякъде. Бих заминала, защото имаш повече шансове. Ако бизнеса потръгне ще си имаш всичко. Гърците са озлобени срещу целия ЕС, а не само срещу българите.

5.   В крайна сметка какво реши и стана авторе, сега 7 години по-късно? Тогава България се развиваше по-добре, а сега мутрите съвсем я завзеха и работа има само по кол центровете. Иначе и аз не харесвам Гърция.

6.   Пълен абсурд. От трън, та на глог. Ако семейството ти има нужда от теб - отиди при тях. Обаче ако се справят и без теб - в никакъв случай. Какъв бизнес в малък град в Гърция. Тя цялата държава е провинция и това не е особен скок в кариерата.