Споделена история от В чужбина

Запитване важно за мен
Здравейте, Живея в ГЕРМАНИЯ от три години, имам постоянна адресна регистрация тук. Въпросът ми е, ако изпратя допитване до ARBAITSAMT дали ще ми разрешат да работя на базата на ТРИТЕ ми години тук. Разбрах за закон на базата на които, след като имаш постоянна адресна регистрация ТРИ години. ти дават UMBEFRISTET.

Коментари

1.   Отиди до т. н. Job Center (АrbEItsamtsamt не се казват от години) и там се интересувай. Имай предвид, че ако не си се осигурявала здравно в Германия в тези 3 години, могат да те погнат да си плащаш здравни осигуровки.
И хвани научи немски, защото и двете думи са ти грешно написани - пише се UNbefristet и се пише ArbEitsamt, защото „Arbeit" се пише не с AI, a с „ЕI“.
И гледай тази вечер дискусиите по ZDF, ARD - ще обсъждат точно такива необразовани емигранти от България и Румъния като теб. Приеми, че няма никой да ти даде работа, докато не научиш немски език. Забрави и за социалните, защото точно сега променят така законите, че да не облажи българи и румънци. На българите от 2007 г. не ни трябва иначе unbefristet или както там ще го наречеш. Нещо си назад с материала и информацията. Движи се сред други граждани на ЕС или се обърни към институциите. Всеки лумпен иначе може да се регистрира адресно в Германия, това никакви права не ти дава. Изобщо - как живя 3 години в Германия? Ако си бил само адресно регистриран без да си плащал поне здравни - забрави и изчакай 2014 г., когато отпадат всякакви бюрокрации за работата на българи и румънци в ЕС.

2.   Да, имаш право да получиш Arbeitserlaubnis Unbefristet. Вярно е, че ако имаш адресна регистрация три години в Германия ( без прекъсване ) го получаваш автоматично. Наистина има такъв закон. Мой приятел си е получил безсрочното разрешително по този начин. Няма да ти го дадат единствено, ако през това време си нарушил законите им. Отиди в Arbeitsagentur и си действай по въпроса. Ако си работил тук през тези три години, а не си се осигурявал в немската здравна система най-вероятно ще те накарат да си платиш всичко плюс съответните глоби ( демек ще ти го изкарат през носа ). Ако обаче не си работил тук никъде през тези три години, но си се осигурявал в България и си пребивавал тук с ЕЗОК ( Европейска здравно-осигурителна карта), никой копче не може да ти каже. Нямат право да те задължат да се осигуряваш здравно в Германия, ако не работиш в нея. Такива са Европейските закони. А с тази карта си подсигурен винаги за спешни случаи ( които, обаче могат да бъдат доста разтегливо понятие ). Е успех ти желая и учи немския :-)))