Споделена история от В чужбина

Аз пък си обичам държавата!
Аз много обичам България и винаги ще се гордея, че съм българка. Ще ме нападате, ама има за какво да се гордеем. Много си я обичам, от 3г. живея в чужбина и ужасно много ми липсва. Сега сме зле, но ще видите, вбъдеще ще е различно. Всичко ще се промени, ще се справим и ще се върна в мойта мила родина.
Гордея се, гордейте се и вие, че сте българи. !

Коментари

1-50 от 88

1.   "... Ще ме нападате, ама има за какво да се гордеем... "

Самият факт, че у нас съществува убеждението, че ще бъдем нападнати заради това, че обичаме България, ясно говори докъде сме я докарали. Превърнало се е в нещо като мода да се плюе по България, най-вече от живеещите в чужбина българи, които изпитват нещо като потребност да обяснят "колко е назад жалката България".

Само ако доходите на хората бъдат оправени, то България ще е най-прекрасното място за живеене.

2.   Много си горда, че си българка. Толкова, че дори на родния си език не можеш да пишеш като хората. Иначе можеш само да си даваш празни надежди тази държава да се оправи в близко бъдеще.

3.   Не виждам с какво сме зле. Който е добър в професията си си има пари.

4.   Хей, и аз страшно се гордея с нашата страна. Такава велика история, толкова велики личности, предприели велики подвизи! Всички ми казват замини да учиш навънка, тая нашата държава пропада, какво ще правиш тука. Аз ако изляза навънка, ще откача. Просто усещам го отвътре. Няма да бъде за мен. Ще искам веднага да се прибера. И аз си харесвам страната, а не държавата. Нали ако всеки то нас го е шубе и излезе навън, България отива на вятъра. Трябва да съхраним българското, като сме активни, работни и усърдно да си вършим работата. Не трябва да се предаваме, защото трябва да изкараме България от това положение. Трябва да сме патриоти, но не като гледаме нещата отстрани. Трябва промяна! Затова малди хора, останете тук, защото тук е вашата родина, тук преди повече от 1300 един човек е казал: ''Тук ще бъде България! '' Оценете труда на вашите предшественици, опазете българското! Да живее България!

5.   Като толкова я обичаш, защо си в чужбина, върни се тук да видиш как се живее с 300 лв цял месец? !

6.   В общи линии те подкрепям. Иска ми се да вярвам, че въпреки лошите времена, които изживяваме в момента, с общи усилия ще направим България едно по-добро място за живеене. Но това зависи от всички нас и изисква време. Честно казано не разбирам хората, които казват "Аз мразя България! ". Това е все едно да мразят себе си, защото родното място, роднините ти, животът ти до един определен (или неопределен) момент неминуемо са свързани с България, т. е. да се отречеш от всичко българско, означава да се отречеш от себе си. Което е безумно.

8.   Не, мерси!

9.   И аз съм на това мнение :)) /както авторката/.. И аз живея в чужбина (в Германия) вече почти 2 години и на мен много ми липсва България. И аз смятам, че България е една много хубава държава и всичко в нея е прекрасно. Единственото което не харесвам са полиците, защото ако не бяха те.. сега България можеше да е една от най - ВЛАСТНИТЕ държави в Европа, защото България има потенциал и има ресурси. Това, че повечето хора не знаят с какво разполага България като финансов резерв.. не значи, че в България няма пари и, че не е хубаво да се живее. И аз смятам след като навърша 18 (в момента съм на 16 почти) ще се върна в България въпреки всичко.

Камъка си тежи на мястото и това е!! Хората които не са видели нищо хубаво от България ще оплюват и ще критикуват, но хората които са видели само хубаво и хубави неща, спомени и т. н.. ще знаят за какво по точно говоря.

Случвало ми се е да се събуждам в 3 през нощта.. да скоча от леглото и право към прозореца за видя дали съм си у дома :(.. Ние сме просто чужденци в тези държави.. и ще си останем чужденци.. Аз съм вече 2 години в чужбина и все още мисля, че съм на гости когато отида някъде..

Мила Българио.. чакай ме, идвам си <3!!

by J#

10.   Най-после някой да изрече истината, браво номер 1. А аз не мога да разбера от къде идват всички комплекси на българина? Дали се е зародил още по времето на турското робство или манталитета на българина е завистлив злобен и прост, т. е Байганьовски. Според мен второто... жалко. Трябна някоя чужденец да дойде да ни управлява, та да започнем да се мислим за нещо повече от германците и американците, макар че и това време няма да дойде, но поне може да си внушим, че сме по-добри. Сякаш не сме го правили и до сега, но когато дойде една Памела Андерсън или някой чужденец ако щеш арабин, турчин, мангал... да видиш само колко ниско стоим до него. Циганите взеха повече да се уважават от българите, за това сме си виновни ние. Не слагам себе си и всички хора в това число, но повечето са с именно този злобен и изключително прост манталитет, и живеят с убеждението, че са по-добри от тоя и оня, а карат коли от 90-та година, носят анцузи по 10лв на адидас и се мислят за велики. А злобните изцепки, които са последния писък на модата, напрао ми се свива юмрука като чуя такава изцепка от някоя мухла или мухльо. Почти всички в тая държава са един дол дренки, така че, моля ви се... спрете да си фантазирате. А на авторката искам да кажа, че ако си обичаше толкова страната, щеше да остане тук и да мизерува, като толкова я обича. Аз пък не я обичам, но предпочитам да остана тук, отколкото да слугувам на някой, как пък не!

11.   Всеки решава сам за себе си как и къде да изживее живота си - не смятам, че е редно някой да бъде обвиняван, че е останал, или че не е останал в България. Според мен мястото на човек е там, където се чувства добре - това може да е в България, може и да е извън България. Дори и да живее далеч от България, човек ако има желание няма да загуби връзката с езика си и със страната, където е роден.
Част от пишещите тук може би са заминали за чужбина със семействата си, а не се чувстват много на място в другата държава и им липсва България. Понеже така и така сте в чужбина, моят съвет е да се опитате да потърсите и хубавото в новото място - иначе престоят ви там ще бъде мъчение, търсете приятелства и контакти с хора, с които ви е приятно, така и ежедневието ще ви се струва по-леко.
И да, като българи има с какво да се гордеем - както впрочем имат с какво да се гордеят и другите народи. Но не ми се струва хубаво това мерене на кой народ е по-по-най - обичта към родината е по-скоро основана на връзката с родния език, на спомените от детството, на красиви места и природа, на някое хубаво стихотворение, а не на това дали българите са по-велики от някой друг народ.

12.   Аз лично също съм съгласна с авторката. Най-после някой, който да не се срамува да се нарече българин. Тя е една прекрасна страна. Има си както всяка друга държава своите природни красоти. Имаме неща, който другите нямат. Собствена азбука, език и история, с която можем да се гордеем. Единственото от, което мога да се оплача е, че доходите ни са ниски. Само това, ако се оправи България ще е най-прекрасната държава, но естествено малко са тези, който осъзнават всъщност колко много неща имаме.

13.   Мразим държавата (не страната си), и проблемът е, че има защо!

14.   Номер 11 напълно съм съгласен с теб. Аз също живея в чужбина от 12 години, много ми липсва България, чаках толкова дълго да се оправи държавата ни, но едва ли някога това ще стане, искам много да се върна но не мога, толкова много ми липсват родителите, приятелите, спомените дори въздуха. Никога няма да я забравя аз съм си българин и не мога да променя това. Ще завърша с това„Гордея се че съм Българин"

15.   Аз обичам България, но не се гордея с настоящото й състояние! Гордея се със славното й минало, но не и със сегашните управници.
Затова, колкото се може по-дълго ще си стоя в чужбина.

16.   И аз много обичам България. Тя се съсипа и много ясно, че за живот ще изберем чужбина. Та тази България съвсем пропадна. Пенсионерите с по 120 лв пенсии.

17.   Обичате я? ! Ха-ха. Смях в залата! И за това живеете в чужбина щото я обичате? ! Е, не на такава любов- здраве му кажи. Що не си живеете в нашата мила родина с 300-400лв заплата, с родители-пенсионери и с 1000 болести, да видим, колко, ще продължи това чувство " любов"? Държавата не са Рила и Пирин, държавата са управляващите и шепа чиновници и кво точно да им обичам? Кражбите, лицемерието, подлоста? ! Е, не не ги обичам. А, суверена( хората) те милите се чудят на кой камък- вода да сипят и въобще не им е до любов.
Ели- Лудата на макс.

18.   Номер 17 е прав/а!
Аз не я обичам и за това не останах!
И тъй като модераторите отказаха да публикуват последния ми коментар, в който просто запитах авторката на темата дали алкохола й е дошъл в повече, поствам това!

Не целя никого да обидя, ама от такива теми вече ми се драйфа, във всеки форум е едно и също

19.   Аз подкрепям 18 номер.
Ще си позволя да цитирам автора Христо Стоянов

„Едно добро нещо направиха българските емигранти - изчистиха страната от мръсна кръв“.

20.   Гордееш се, че си българка и вярваш... а знаеш ли че пишеш по грамотно от 90% от българите в държавата ни? !? И в какво точно вярваш, че ще постигне това младо, неграмотно, ограничено поколение? !? Аз не я обичам, такава каквато я направихме, не обичам и хората в нея (разбира се, че си обличам близките и роднините, но и те имат своя принос, пороци... ), затова и не останах... Е сега съм си тук и още повече разбирам, че не ми е тук мястото... Градът ми, един от 10те най големи в България е свърталище на проститутки, сутеньори, наркомани и алкохолици... в това ли виждаш бъдещето? Когато отидох в чужбина и чух българите, които са там от 7-8 години - ми те имат едно много розово виждане за китната ни държавица, горките. И само се оплакват как в чужбина много данъци им взимали, как това, как онова... ама гладни не са стояли и лишения не знаят какво е... Да в чужбина е различно, но тук е трагично! Умните хора, които имат възможност отидоха да гледат децата си в чужбина, защото имат чувство за самосъхранение и малко ум в главата си, за да мислят за поколенията си... Българките взеха като циганките да правят секс от 13-14 годишни, раждат деца на 16-17 и от това дете какво ще стане после... Чакай да се оправи държавата ни...

21.   Писах последния коментар и чак тогава прочетох коментарите и както си и мислех, пак са се развихрели 15 годишните... Ако си мислите, че като ни стане 1000 минималната заплата и всичко ще е цветя и рози ами първо поучете малко икономика, излезте от вас навън и вижте истинския живот... Не са ви проблема само парите, това само ограничени хора могат да го вярват - каквито са и младите българи за жалост...

22.   Не мога да разбера това изказване за "мръсната кръв", което цитира №19. Нима хората, отишли в чужбина заради безизходица, и за да осигурят по-добро бъдеще на децата си, имат "мръсна кръв"? Ако беше така, значи в България е останала само "чистата" кръв и страната вече трябваше да е във възход... И изобщо не мога да проумея как може да се дават такива квалификации на хора, без дори да ги познаваш.

23.   Подкрепям номер 21. Идеала на ограничените хора е точно такъв пари, курви и коли. То затова и чалгата е толкова много атрактивна. И докато хората не си променят виждането, а това става трудно, то България няма да се оправи скоро. Иначе съм абсолютно сигурен, че всеки българин си обича родината Бъргария, но доста от тях мразят държава. С една дума родина и държава са две различни неща. Не ги бъркайте!!!

24.   Най-големия проблем е манталитета -липса на градивна ценностна система, липса на уважение към личността и собствеността на околните, желание да се спазва ред, да има почтенност, да си честен, неподкупен, да имаш висок морал и т. н.
Вече 23 год израстна поколение незачитащо нищо и с повърхностно отношение -пошло и вулгарно към нещата. Грубия материализъм и прагматизъм, алчност и злоба измести духовността.... Така че колкото и пари да печелиш /имаш как те ще заместят липсата на всичко това. От там идва и пустотата в душите ни и неудовлетвореността от всичко...
Японците казват, че ако всичко си загубил и си в дълбока криза стъпи на морала, защото той е в основата на всичко и после с вяра и усърдие ще се измъкнеш... Ама Ганьо не го вдява, пък и как ще си изпусне келепиреца.

25.   Ами, аз, коментирали, Авторката, бях принудена да напусна не заради безизходицата в България, а по други причини. Вярно е, че положението е много шибано, и, че държавата е зле, но страната ни е прекрасна и трябва да имате самочувствие и да се гордеете, че сте българи!
И подли лицемери сме точно заради това!
Защото си избиваме комплексите, не сме самоуверени и се присмиваме на останалите! Бъдете уверени и се гордейте с България защото това е една велика приказна страна!

26.   Братовчед ми завърши в Германия и си намери работа там. Живее там с жена си и им се родиха две деца. Идва си два пъти годишно за отпуската и казва, че много си обичал България. Много хубаво, но защо тогава си купи къща там и малките му деца почти не знаят български ( жена му също е българка ). На родителите си е казал, че там им е добре и няма да се връщат и децата също. На негово място и аз щях да съм във възторг от България. Ама сега съм безработен, със скапано здраве и дори на лекар не мога да отида, защото нямам здравни.... нямам и право на пенсия нищо че работих сума ти години. Буквално гладувам. Но нямам право на социална помощ, защото имам жива майка и с нейната пенсия от 300 лв. сме надхвърлили социалният праг от 65 лв. на човек на месец. Е това е България - човек може да живее със 65 лв. А ние сме богати с майка, . защото имаме по 150 на калпак.

27.   Да, всеки така си е мислил в началото. Малките държави с нисък стандарт на живот, са силно контролируеми от други държави и нито политици, нито нещо друго е способно да повиши стандарта ей така- отраз. Аз лично с времето се убеждавам, че най-големия виновник за съдбата си е дадения народ, не управниците. По- точно - съзнанието на един народ.
Всеки народ си има някаква черта, която го определя. Японците- дисциплинирани, бачкат постоянно. Роботи! Китайците- и те. Още от ранното си детство, им се налага някакъв модел, те го следват, но и го имат в сърцето си.
Всичко около нас ни определя какви сме. Няма как да е иначе. Богат ли си, все по-богат ще ставаш. Беден ли си, все по-беден ще ставаш, защото на бедния никога няма да му мине през ума как да изкара пари, той само ще пести.
Иначе няма лошо в това човек да казва, че е горд. Причината- повече ще те уважават, особено чужденци, които си нямат понятие къде е Бг на картата - на тях можеш да разказваш какво ли не и да се хвалиш за щяло и нещяло.

28.   И аз си я обичам и даже съм си тук. Излизал съм навън, видял съм свят, а и пак ще излизам. Ама като се върна тук ме обзема едно позитивно-носталгично чувство такова, все едно "да, не е най-перфектната държава, ама си е моята".

Българинът непрекъснато се сравнява с по-развитите държави и това го прави нещастен и го демотивира. А като го демотивира, той решава да се разкара от тука. Което пък още повече демотивира други хора. И това е един порочен цикъл, от който все пак някой трябва да излезе и да го прекъсне. Иначе, сравняването с други е нормално, ама не и когато те прави нещастен и те демотивира (това и в училищата го има като родителите питат децата си "ами еди кой си колко има на контролното на което ти имаш двойка? " и започват да вменяват комплекси на децата си още от малки).

Иначе, по моето мнение, България е бедна, но както казват - все пак в клуба на богатите. Имате покрив над главата си, канализация, електричество, обществен транспорт - това вече ни извежда на нивото на над 50% от държавите в Света. Като добавим, че все пак една част от българите имат спестявания, а над 300 000 годишно излзиат на почивка в чужбина, се вижда, че и тук може да се води приличен живот от типа на този, които мнго хора определят за средно-европейско ниво Да, все още за малка част от населението, но ще става все по-голяма!

Спомнете си 1997-ма какво беше - заплатата стигаше за най-най-основното - хляб и кисело мляко. Моето семейство стоя месец без ток тогава. 2007-ма заплатата вече стигаше за хляб, кисело мляко, а и месо веднъж на седмица и то без да ни спират тока (че и интернет). Изобщо, колкото и да мрънкаме, напредваме - много бавно, но напредваме.

29.   Българино защо те е срам да се наречеш българин. Елате в чужбина да видите как нашите цигани и български турци казват на полицаите след поредната си кражба или зулум ние сме българи. Защо се натискате за някъде кадето не ви искат. Защо се натискате за някаде кадето правителството измисля закончета специално за българите за да ни го правят по трудно. Защо казваш че си беден като почти всички имаме собствени домове коли и социален живот нещо което навънка го няма. Отивай да робуваш за 1500 евро тези пари на онзи стандарт са нищо

30.   Да, това е то носталгията, която води до идеализиране на нещата... И аз много обичам БГ, преди всичко моя роден град Варна, но не бих се върнала да живея там. Когато бях в седми клас през 80-те, нямаше ток по цял ден през зимата и всички мръзнехме навън и вътре, просто навсякъде, реших, че не мога и не искам да живея в тази страна. Днес и аз винаги я посещавам с умиление, но това е всичко. Когато стана пенсионерка, може би ще се върна...

31.   Моля се на всички съществуващи сили всичко да е наред, за да не се върна. Стойте си тука, обичайте си я Българията, тънете в мизерия като искате. Опитах се да работя тука,
уволниха ме, защото ми се наложи да нося очила и ми се обясняваше как с тази "заплата" ще мога за два месеца да си купя лещи. Ама то това е най-малкото.

Сега съм си добре в чужбина, това е важното.

32.   31, хора като теб не ги разбирам. При условие, че очевидно мразиш България от дъното на душата си - какво изобщо търсиш из български сайтове? Молиш се да не се върнеш.. ами защо не се молиш нещата в България да се подобрят? А това за лещите изобщо не го разбрах, ти трябва да си вземал 300лв че да не може да си позволиш лещи.. аз си вземам Purevision Разтвор за 44лв. общо на всеки около 2 месеца..

33.   Много си права, аз се чувствам също като тебе. Бог да благослови Бългаия!

34.   Обичаш страната, не държавата. Нормален човек не изпитва любов към такава държава!

35.   Това е задължително свидетелство от всички, аз съм тук, за да позная целия свят за човек, който е спасил моите отношения и този велик човек се нарича д-р ИЗОЯ. Наистина той свърши страхотна работа за мен, като върна моя бивш любовник, който ме напусна, и обеща, че никога повече няма да се върне при мен. С това осъзнах, че раздаването на подробности на д-р ИЗОЯ на света ще направи много добро на онези, които са счупили домовете или връзката му, за да ви помогнат да оправите разбити отношения или ваш брак. Можете да се свържете с него чрез неговия имейл адрес: drizayaomosolution@gmail. com или да се обадите директно на [ 12098373537]. Свържете се с него и вижте как вашият проблем ще бъде решен в рамките на 24 часа. Той също така е специализиран в следните въпроси...
(1) Искате бившия ти бек.
(2) Искате да бъдете повишен във вашия офис.
(3) Искаш мъжете / жените да те следват.
(4) Искате дете.
(5) Вие сте предприемач и искате да спечелите договори
(6) Искаш съпругът ти да бъде твой завинаги
(7) Имате нужда от духовна помощ.
(8) Вие сте били измамени и искате да възстановите загубените пари.
(9) Спрете развода
(10) Позоваване на парични ритуали
(11) Спечели изборите

36.   Преди четири години майка ми и баща ми заминаха за Германия, като с тях замъкнаха и брат ми. Тогава той беше на десет, тоест безгласна буква, без право на мнение, собствени желания и интереси. Аз си останах в "лошата" България с дядо и баба. Миналата година завърших икономика и сега си работя по специалността. Обичам си живота тук и съм щастлив като куче с две опашки.
В същото време брат ми е страшно нещастен там. До преди да замине, тук той беше едно общително, щастливо и вечно усмихнато дете, там е пълната противоположност. Майка ми и баща ми го направиха уж за негово добро, а му съсипаха живота. Също като оная маймуна, която от много любов към маймунчето си, така силно го прегръщала, че накрая го удушила.
Абе, какво да ви кажа, човешки съдби и простотии

37.   Какви са причините при всичко написано да си в чужбина?

38.   към 29. По-добре 1500 Е в чужбина, с тези пари няма да си гладен и гол. Но в България с минималната работна заплата няма как да оцелееш, ако въобще я получиш. Хората не са в чужбина, защото търсят култура, стандарт на живот. Хората са там за да не гладуват, говоря за масовият мигрант. Ако има нормални условия за живот и работа никой няма да тръгне да живее по квартири в чужда държава. Не подценявай 1500 Е в чужбина. С тези пари хората си плащат разходите и в България пращат дори.

39.   Само Източна България е Истинската България! Там са най-красивите ни градове - Търново, Русе, Варна, Бургас, Созопол, Балчик. И хората са по-свестни от колкото в Централна и Западна България.

41.   Аз не обичам държави. Концепцията е безсмислена. Най-близките аналози са ми, че обичам природата и определени култури ми пасват на манталитета (Западна Европа и производни).

42.   С какво България е по-специална или по-красива от стотиците други държави, обособени на планетата Земя? От личен опит съм се убедил, че "патриотите" са ниско интелигентни хора с промити мозъци. "Вкъщи" е там, където е семейството и приятелите ти, където е собственият ти уютен дом, което няма нищо общо с географските граници.
Каква може да е причината да се гордея с това, че съм роден на определени земни координати?
Да провалиш живота си и това на бъдещото си поколение поради патриотизъм си е чисто безумие.

43.   до 42
С нищо, жалка и посредствена държавица, която скоро напускам. Градът в който отивам в Германия е в агломерация с население по-голямо от това на България, а наблизо са Холандия и Белгия.

44.   до 42
Не патриотите са ниско интелигентни хора с промити мозъци, а такива жалки калпаци като теб. Патриотите са тези заради които ти можеш да се наречеш БЪЛГАРИН и че България все още съществува. Те са причината че не си чергар и имаш държава. Такива нещастници като теб си мислят че като отидат в чужбина ще цъфнат и ще вържат. Да, ама не! Там не само че никой не ви чака с отворени обятия, но вече и не крият омразата си към вас. Отивате в Кукуландия и направо ви пращат на полето с гумените ботуши да берете зеленчуци и плодове и да спите в стари, миризливи, паянтови каравани паркирани направо там. Някои от вас, след време, може и да се издигнат до нивото на миячи на чинии в долнопробни кръчми. Вие сте тези малоумни, необразовани келемета, които като отидат там започват да плюят по България и българите и мислите че за това ще ви потупат по рамото и ще ви кажат БРАВО. Това само ги радва и ви се присмиват и правят за смях на останалите. Какво уважение ще имат другите хора към вас, след като вие сами не уважавате себе си и рода си!?
Преди години, хората които отиваха в чужбина, бяха добре образовани, интелигентни, научени да мислят младежи и за това бяха уважавани там. Разликата между онова поколение и това новото е, че тогава те завършиха образованието по комунистическо време, когато образованието, наистина беше ОБРАЗОВАНИЕ!
Много от завършващите сега, дори немогат да пишат, смятат и да се изразяват правилно. Сегашното е пародия на образование! Нищо повече от чалгарско, надрусано поколение, закърмено с ориенталска чалга "музика" и с простащина.
ЖАЛКИ СТЕ и за това ви се присмиват в чужбина.

45.   До 43:
Като идеш там да не се окаже, че половината от това население са орки от инженерите на Меркел. Като ти удържат 50%от първата заплата и останалите пари едва стигнат да си платиш наема, а около теб разни мюслита с по 5 деца и с повече права от теб, друга песен ще запееш.
Аз живях 2002-2018 в Германия. До към 2007 беше ОК, но това, което се случи последните 10-ина години е един пълен абсурд. Всичкият циганор от България и Румъния се изнесе към ДЕ, допълнително едни 3 милиона орки на Меркел. Дори финансово нещата почти се изравниха. При 50% данък и наем 1000 Евро и нагоре в Германия в София с една добра заплата от 2500-3000 лева се живее в пъти по-добре. Из центъра само бели хора, по-дъстъпно здравеопазване...
Германия е страна за циганите и други отрепки, които искат да живеят на социал. За нормални хора това не е нормална държава. Още по-зле е в Белгия, Холандия, Франция. Там бял човек вече няма.

46.   2500 само ако си връзкар или ИТ. И защо само в София?!

47.   до 45 от 43
Дръжки, брат ми живее в Германия и глупостите, които разправяш нямат нищо общо с действителността.

48.   44 - живея в чужбина от 22 години и рядко се налага да се наричам българин. Ягоди никога не съм брал, хаха. А чалгата си я слушате сами вие в България. Другаде такава музика не съм чувал.
И не ме интересува дали имам държава - имам си къща и семейство. Утре може да ми скимне да я продам и да си купя имот в Занзибар.
Що се отнася до правописа - да те светна - не се пише "немогат". Май от злобичка и българския ще забравиш.

49.   Подкрепям 42. Що за глупост да предпочетеш парче земя пред собственото си щастие и това на децата си? Явно комунизмът/сталинизмът е все още жив в България. Който иска да бъде роб, нека търпи.

50.   Българинът не е патриот - той е завистливец. Патриотизмът се използва отчаяно като средство да задържи останалите балъци в България. Щото Ганьо като е некадърен и нещастен всички останали трябва да са нещастни. Само така ще се установи баланс в природата - когато всички, родени в Каспичан, останат цял живот в Каспичан. Да живее патриотизмът и другарят Живков.

51.   До 49 и 50: Да, българина не е патриот, а жалък чуждопоклонник с ограничен кръгозор като Вас двамата. Личи си, колко сте в час с патриотизма. Именно другаря Тодор Живков и компания, в качеството си на комунисти няма как да са патриоти, защото комунистите са интернационалисти, левичари, същите са и неолибералите, такива сте и вие двамата. За разлика от другите соц. страни от Източна и Централна Европа, политиката на БКП се характеризираше с крайно родоотстъпничество и интернационализъм. Е, виждаме какви хора са възпитания така - примитивни консуматори, егоисти, хора без съзнание за род и родина служещи на чужда кауза, защото космополитизма е чужд национализъм, каквото и да си говорим. Трябва да си много сбъркан, че да си щастлив в някаква държава да не казвам къде, в която те третират като трета ръка човек, работиш на две работи и си господин никой. А в България много от Вас са били връзкарчета, хора на добри позиции, с положение. И децата Ви ще са същите бачкатори като Вас, на западняците не им трябват директори, а обслужващ персонал. Само някой много невеж и елементарен тип не виждащ по-далече от носа си може да каже, че патриотите са нискоинтелигенти хора с промити мозъци. напротив такива сте Вие и подобните на Вас, на които все някой и държавата им е длъжна. Вижте другите народи от Източна и Централна Европа какво национално достойнство имат, не като българските емигранти, които масово са тираджии, чистачи и магазинери да плюят ежедневно по България. Не че коментара ми ще бъде одобрен, ама ми писна някакви антибългари да се правят на много велики и да си мислят, че са много възвишени, защото са чуждопоклонници.

52.   Знам, че ще ме оплюете, но и аз съм съгласен с 42. Всеки човек си избира къде да живее и да е щастлив според манталитета си, професията си, това доколко може да се развива и да е полезен на себе си и семейството си. Понятия като "патритозъм" са ала-бала. Ако в България не си щастлив и нямаш развитие, какъв е смисълът да стоиш от някакъв измислен патриотизъм? Цял живот да търпиш да си нещастен и да не се чувстваш на място и за какво. Нима ще оправиш България или пък някой ще те потупа по рамото и ще ти каже "евала"? Всичко си е за твоя сметка.

Идеята на потриотизма е в общността и защитата на общите интереси. Едно време общността се е крепяла предимно на държава и народ поради по-затворените държави. При днешния глобализиран свят вече е безсмислено общността да се гради на народ. Общностите вече се крепят на професии, на разбирания, на манталитет. Ако си добър в нещо и искаш да се развиваш, вече няма чак толкова голямо значение какъв си, от къде си и т.н. Има значение повече какъв човек си и колко си добър в работата си.

1-50 от 88