Споделена история от В чужбина

Магистратура Дания или Швеция
Здравейте, тази година завършвам Икономика с успех малко над 5. Искам да продължа с магистратура в Дания или Швеция.
Търся мнения от хора които учат там или са учили? Съвети, препоръки, насоки само за тези двете държави?

Коментари

1.   Аз съм завършила Бакалавър в Германия и работя в България вече 4 г. по специалността си. Моя състудентка (германка) избра да учи магистратура в Дания. С голямо желание отиде, лесно я приеха и лесно завърши, но 1 г. не можа да си намери работа там. Вярвам, че ще си намери работа, защото гледам във фейсбук, че се е върнала в Германия. В Дания явно не е намерила като германка. За Швеция не знам, но за Дания знам от нея, че образованието е безплатно, но допълнителните разходи на месец са много големи - общежитието е скъпо, всичко е скъпо и едни 1200 евро си трябват месечно за нормален живот. (В Германия за сравнение стигат и 650-700 евро дори в скъп град). Тя се справя, защото взима детски от Германия, техните ? помагат и си имаше спестени пари. В Дания работила в началото в кампуса, но имало малко часове. Магистратурата е 2 г., на английски език е, но е добре да знаеш и местния език, за да се интегрираш в обществото и сред състудентите си, да си намериш после работа. Не познавам човек, който да учи в Швеция, но знам, че е красива страна.
Успех

2.   Благодаря ти! Знам, че в Дания е трудно заради езика.. но в Германия например може да е по-евтино, но пак трябва да знам и немски, освен това трудно се завършва.. в Дания и Швеция е по модерно и практическо доколкото знам...
Интересно ми е за Швеция някой да сподели....

3.   Виж, може би моето мнение не е най-компетентно, не съм била в тези страни, но все пак съм в друга северна държава. Според мен по-добрият вариант е Дания. За Швеция съм чувала, че хората трудно приемат чужденци, в Дания е по-international, така да се каже. Моя съквартирантка щеше да ходи на обменна програма в Швеция, но се отказа заради гореспомената причина. Беше проучила относно държавата и реши, че не би се чувствала добре там.